Ehliyeti Elinden Alınan Sürücüler İçin Psikoteknik Raporu

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Her ehliyet sahibi sürücü için ceza puanı limiti vardır limiti dolduran sürücülerin ehliyetlerine şartlara göre bir süre ile veya süresiz olarak el konulur. Bir yıl içinde iki kez 100 ceza puanını dolduran sürücülere , bir yıl içerisinde 5 kere hız ihlali yapan sürücülere ve beş yıl içerisinde 3 kere alkollü olarak araç kullanma suçundan cezai işlem uygulanan sürücülere psikiyatrik muayene ve psikoteknik değerlendirme şartı getirilmiştir. Ehliyetine el kona sürücülere psikolojik muayene ve psikoteknik değerlendirme sırasında takistoskopik trafik algı testi , sürekli dikkat ve problem çözme testleri yapılmaktadır.

Takistoskopik trafik algı testi esnasında adaya elektronik ortamda 1 saniyelik resimler gösterilip sonrasında görsel algılama performansını ve algısal hızı test edilmektedir. İkinci yapılan test olan sürekli dikkat ve problem çözme testinde ise amaç dikkat ve konsantrasyonu ölçmektir. Bu testte adaya üstte yan yana 4 şekil verilip alt tarafa da 1 adet şekil verilmektedir. Alttaki şekillin üsttekilerden biriyle aynı olup olmadığı sorulur ve hızlıca cevap istenir. Zaman sınırlaması altında bu farklılıkların bulunmasını çalışır ve bu sayede kullanıcının problem çözme ve dikkat yetilerinin gelişmişliği ölçülür. Diğer sürücüler için yani K belgeli araç sürücüleri için psikoteknik belgelerini beş yılda yenilemek zorundadırlar ama alkol vs. gibi suçlardan dolayı psikoteknik değerlendirmesine giren sürücülerin her 5 yılda bir psikoteknik değerlendirmesini yenilemeleri gerekmemektedir.

Src belgeleri ile beraber alınması mecburi olan psikoteknik belgesi de src belgesi gibi bulundurulmaması halinde cezai işlem gerektiren belgedir. Src belgesi için ise başvuru şartlarında muafiyet koşullarını sağlayanlar sınava kursa gitmeden src belgesi alabilirlerken daha sonraki tarihlerde ehliyet alanların sınava ve kursa giderek eğitimden geçtikten sonra yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Src belgesi 4 farklı sınıfta toplanmakta olup yurt içi Src Belgesi yük taşımacılığı için src 4, yolcu taşımacılığı için src 2 belgesi alınması gerekmektedir. Uluslar arası yük taşımacılığı için src 3 belgesi ve uluslar arası yolcu taşımacılığı için src 1 belgesi alınmalıdır.

Yorum yapın