Ekoturizm Nedir Ve Neden Önemlidir?

Ekoturizm Nedir?

Ekoturizm “koruma çabalarını desteklemeye ve vahşi yaşamı gözlemlemeye yönelik egzotik doğal ortamlara yönelik turizm” olarak tanımlanmaktadır .

Belki de Harvard’daki Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Girişimi’nin direktörü olan Megan Epler Wood tarafından daha da iyi ve daha basit bir şekilde özetleniyor . Ekoturizmi “çevreyi koruyan ve yerel halkın refahını artıran doğal alanlara sorumlu seyahat” olarak tanımlıyor .

Diyelim ekoturizm . Diyelim sorumlu seyahat veya sürdürülebilir turizm . Gerçekten önemli değil. Mesele şu ki, seyahat ederken daha çevreye duyarlı ve bilinçli olmakla ilgili .

Aşırı turizmin ve çevresel yıkımın bugüne göre hiç olmadığı kadar büyük problemleri olmadı, yani ekoturizm de hiç bu kadar önemli olmamıştı!

Ekoturizmin Önemi

2017 yılında dört milyardan fazla havayolu yolcusu vardı ! Bu, bir cehennem karbon ayak izi ve tüm kirlilik ve çevresel tahribatı yükler . Havayolları ve havaalanları, hava yolculuğunun dünya üzerindeki olumsuz çevresel etkilerini azaltmak için doğru yönde adımlar atmış olsa da, hava yolcularının sayısının her yıl artmaya devam etmesi ve böylece ekoturizmin önemini arttırması beklenmektedir .

Birçok popüler seyahat noktası finansal olarak mümkün değildir ve her yıl turistlerin kitlesel akınlarıyla başa çıkacak kaynaklara sahip değildir. Sonuç olarak, yerel halk maddi olarak zarar görebilir, atık uygun şekilde bertaraf edilemez ve bu kirlenmiş su kaynakları ve hasarlı ekosistemler gibi şeylere yol açabilir .

Genellikle daha fakir, daha az donanımlı bölgelerde, çevresel bozulma en kötüsü olacak ve sorun şu ki, ziyaret eden turistlerin çoğu neden oldukları yıkımın farkında olmayacaklar. Yerel arazi ve vahşi yaşamın etkilenmesinin yanı sıra, yerel halk da finansal olarak zarar görme eğilimindedir, çünkü turizmden gelen ek para genellikle onlara yönelik değildir.

O kabul etmek zor görünse de, her şey biz seyahat çevreye etki çeşit sahip olduğunda bunu nasıl yaban hayatı ile etkileşim, bizim çöp dökümü nerede olsun (biz bir Safari iseniz örneğin) ve hatta yürüdüğümüz yer – evet, toprak erozyonu gerçek bir konudur!

Bazı örneklere bakalım…

In Antartika , bu çürümeye çöp her parça için yüzlerce yıl sürebilir. Buradaki vahşi yaşam sistemi de çok kırılgandır çünkü hayvanların çoğu birincil gıda kaynağı olarak Krill’e güvenmektedir.

In Avustralya , Büyük Bariyer Resifi ölüyor yükselen su sıcaklıkları sayesinde. Bu büyük ölçüde sürdürülemez turizm uygulamalarımızdan kaynaklanmaktadır .

Ve Güneydoğu Asya’da , Asya Fili, büyük ölçüde yaratıkların turizm endüstrisinde kullanımları için sürdürülemez ve düz olmayan etik olmayan muamelesi nedeniyle nesli tükenmekte olan bir tür haline gelmiştir .

Sizi dünyada daha fazla ekoturizme ihtiyacımız olduğuna ikna etmek yeterli mi?

Eğer değilse …

Ekoturizmin Yararlari

Bu yüzden ekoturizmin önemine baktık, ancak esas olarak olumsuz etkilerden kaçınmayı amaçladık . Ekoturizmin faydaları ne olacak ?

Dünyayi Güzel Tutar

Dünya güzel bir yer ama eğer bu şekilde tutmak istiyorsak, daha iyi bakmaya başlamamız gerekecek.

Bunu düşün…

Son derece çekici bir insanı resmetmeni istiyorum. Güzel cilt. Mükemmel vücut. Şimdi, günlük olarak boklarını vücutlarına pompalamaya başladıklarını hayal edin. Belli sayıda Büyük Mac ve patates kızartmasından sonra, farkı hissetmeye başlayacaklar (ve siz de fark etmeye başlayacaksınız).

Yani, Super Size Me’yi gördün, değil mi?

Şu anda toplu olarak gezegene yaptığımız şey bu. Ve bunu sağlıklı tutmak ve gelecek nesiller için harika görünmek istiyorsak, bu çok akıllı değil.

Bu yüzden daha uzun vadeli düşünmeye başlayın .

Daha sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde seyahat etmeyi seçerek , gezegeni korumaya ve seyahati geleceğin çocukları için ulaşılabilir bir yaşam tarzı haline getirmeye yardımcı oluyorsunuz.

Insanlari Eğitir

Ekoturizmi ne kadar çok insan uygularsa, o kadar fazla farkındalık yayılır, daha fazla insan bunu öğrenir.

Herhangi bir problemi çözmenin anahtarı eğitimdir. Ve hayır, sadece bir sınıfta oturmak demek istemiyorum.

Burada gerçek dünya bokundan bahsediyorum.

Bu yüzden sana meydan okuyorum …

Bu yazıyı okuduktan sonra dışarı çıkın ve bir arkadaşınıza ekoturizm hakkında bilgi verin ve onlardan arkadaşlarından birine iletmelerini isteyin.

Hepimiz bunu yaparsak, sonunda bu fikir dünyaya yayılabilir!

Kim dünyayı değiştiremeyeceğimizi söyledi !?

Yerlere Para Ve Koruma Çabalari Sağliyor

Tipik turizm uygulamalarıyla ilgili sorunlardan biri, parayı ve işi yerel halkın elinden ve şirketlerin ceplerine götürmesidir.

Aslında, bu çevre tahribatının en büyük nedenlerinden biridir, çünkü şirketler neredeyse her zaman kâr uğruna etik köşeleri kesmeye istekli .

Ancak, ekoturizm ile para ve iş yerlilerin kontrolünde.

Ve bu, yolda yaşarken hangi uygulamaları desteklediğimizin bilincinde ve farkındalığımızla başlar.

Seyahatlerin Kalitesini Artirir

Tüm bu ekoturizm olayında tamamen kendi kendine merkezli bir görünüm istiyorsanız, yine de faydalar bulacaksınız, yani seyahatlerinizin ve deneyimlerinizin kalitesi muhtemelen artacaktır.

Bir saniye düşünün…

Çevre ve vahşi yaşamın yanı sıra yerel halkın ve kültürlerinin daha fazla farkında olduğumuzda, seyahat ederken daha zengin, sürükleyici ve “gerçek” bir deneyime sahip olacağımız garantilidir .

Ekoturizmin İlkeleri

Ekoturizm, sürdürülebilir seyahat uygulamalarını yerel kültürlerle uyumlu bir şekilde bir araya getirmektir.

Bu nedenle, bir eko-gezgin olmayı planlıyorsanız veya ekoturizm mesajını yaymayı planlıyorsanız, aşağıdaki ekoturizm ilkelerinin listesine dikkat etmeli ve bunlara bağlı kalmalısınız:

 • Olumsuz fiziksel, sosyal, davranışsal ve çevresel etkileri en aza indirin.
 • Çevresel ve kültürel farkındalığı yaymak.
 • Yerel halka ve kültürlerine saygı duymak.
 • Koruma veya ekoturizm uygulamalarına finansal olarak katkıda bulunun.
 • Yerel şirketleri uluslararası şirketler üzerinde finansal olarak desteklemeye odaklanın.

Bunlar, ekoturizmin genel, baskın ilkelerinden bazılarıdır, ancak şimdi, her seyahatimizde ayrı ayrı yapabileceğimiz belirli şeylere dalmak istiyorum.

Bu şeylerin kendi başlarına çok fazla etkisi olabilir gibi görünse de, ne kadar çok olduğumuzda, bu ilkeleri hayata geçirdiğimizde, daha fazla değişikliğe neden olacağımızı unutmayın.

Paket Işiği

Blogun düzenli bir okuyucusuysanız, ışığı ambalajlamak ve bir sırt çantasından yaşamak için büyük bir savunucuyum .

Bu sadece paradan ve yerden tasarruf etmek için harika bir fikir değil, aynı zamanda eylemdeki ekoturizmin harika bir örneğidir.

Bagajınız ne kadar hafif olursa, uçak yakıt verimliliğini o kadar artırır.

Suyu Koru

Bu ilke sadece seyahat için değil, genel olarak yaşam için de geçerlidir.

Yaklaşık 800 milyon insan (dünya nüfusunun% 11’i) yeterli temiz suya sahip değil.

Bu bir sorun.

Burada ve orada sadece küçük ayarlamalar yapsa bile yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapabiliriz.

İşte birkaç fikir:

 • Daha kısa duşlar alın.
 • Dişlerinizi fırçalarken ve tıraş ederken su musluğunu kapatın.
 • Havluları birkaç gün boyunca tekrar kullanın.
 • Her misafir ayrı ayrı (sadece birkaç öğe olsa bile) yapmak eğilimindedir çünkü otel çamaşırhane hizmetleri kullanmaktan kaçının. Yüklü bir yüke ihtiyacınız varsa, atıklarınızı azaltmak için seyahat arkadaşınızla veya bir başkasıyla “ekip oluşturmayı” düşünün.

Enerji Tasarrufu

Tıpkı su gibi, bu konuyu sadece seyahat değil günlük yaşam açısından da düşünmeliyiz.

Yaklaşık 1,2 milyar insanın elektriğe erişimi çok azdır veya hiç yoktur.

Seyahat ederken enerji tasarrufu yapabilmemizin birkaç yolu:

 • Odanızdan / konaklama yerinizden ayrılırken ışıkları kapatın.
 • Ayrıca klima, TV ve elektrikli başka bir şey kapatın.
 • Bir otelde kalıyorsanız, temizleyicilerin içeri girmemesi ve odanızı temizlememesi için “Rahatsız Etmeyin” işaretini kapınızda bırakın (bu, elektrikli süpürgeler gibi şeylerden elektrik tasarrufu sağlar ve salınan zararlı kimyasalların sayısını kısıtlar temizlik ürünlerinden).

Yeniden Geri Dönüşüm Azaltmak

Kullandığınız su ve atık miktarını azaltın. Kullandığınız enerji miktarını azaltın. Sürdürülemez seyahat uygulamalarını azaltın.

Rehberler ve broşürler gibi şeyleri, bunları kullanmayı bitirdiğinizde geri vererek veya şimdi onlara ihtiyaç duyan birine teslim ederek yeniden kullanın.

Yapabileceğiniz atıkları geri dönüştürün. Bazen bu, uygun şekilde imha etmek için uygun bir yer bulana kadar çöpünüze asılı kalmak anlamına gelir.

Yerel Satin Al

Büyük şirketleri ve zincir restoranları desteklemeyin çünkü:

 1. Paranıza ihtiyaçları yok.
 2. Yine de daha iyi seçenekler var.

Yerel McDonald’s veya KFC’yi koklamak yerine, yerel sokak yemeği satıcısına gidin. Yerlileri takip edin ve gizli mücevherleri ve en popüler yerleri bulun.

Karbon Ayak İzini Azaltin

Bu yazı boyunca genel bir tema ama burada kendi noktasını hak ettiğini hissettim.

Atıkları etrafta bırakmayın. Aslında, ekstra mil gitmek istiyorsanız, diğer insanların almak.

Patika ve toprak erozyonunu önlemek için yürüyüş ve trekking yaparken işaretli parkurlara sadık kalın.

Temel olarak, sağduyunuzu kullanın ve sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde nasıl seyahat edeceğinizin farkında ve bilinçli olun .

Evet, hava yolculuğu gibi sıklıkla önlenemeyen bazı şeyler olduğunu biliyorum, ancak bu, kontrol ettiğimiz şeylere daha fazla odaklanmamız gerektiği anlamına geliyor ve bu da karbon ayak izimizi mümkün olduğunca düşük tutmaya yardımcı olacak.

Turist Değil, Gezgin Olun

Evet, bir fark var!

Tüm seyahatinizi bir tesiste geçirmek yerine dışarı çıkın ve kültürü yaşayın.

Yerel gibi yaşayın.

Yaşam tarzlarını gerçekten kucakla. Yemek, müzik, gelenekler.

Bu şekilde daha fazla insanla tanışacak, daha uzun süreli arkadaşlıklar kuracak ve daha iyi zaman geçireceksiniz.

Yerel Kültüre Saygi

Yerel insanları sık sık kızdıran ve hatta rahatsız eden bir şey, yabancıların geleneklerine, geleneklerine ve yaşam biçimlerine karşı cehaletidir .

Çok seyahat ettiğinizde, alışkın olduğunuzdan çok farklı yerleri ziyaret edeceksiniz. Tanık olduğunuz veya yaşadığınız her şeye katılmayabilirsiniz, ancak bu sadece kültürü reddetme hakkınız olduğu anlamına gelmez.

Ne kadar farklı göründükleri fark etmeksizin insanlara ve yaşam tarzlarına saygı gösterin. Anlamak, karşılıklı saygı oluşturmanın anahtarıdır. Cehalet düşmandır.

Ekoturizm Örnekleri

Dünya genelinde ekoturizm ve ekoturizm destinasyonlarının sayısız örneği vardır .

Bir eko-gezgin olarak, bunlardan hangisi size hitap ediyor?

Madagaskar

Afrika kıyılarındaki bu ada , vahşi yaşam meraklıları ve – tahmin ettiniz – eko-gezginler için bir sıcak nokta .

Bu bir var ekoturizm go-hedef onun sayesinde biyolojik çeşitlilik ve korunması bağlılık ve yoksulluğun azaltılması nüfus arasında.

Kosta Rika

Kosta Rika yıllar içinde ekoturizmin önde gelen bir örneği haline gelmiştir . Yağmur ormanları, plajlar ve hatta volkanlar da dahil olmak üzere çeşitli manzaralar sunmaktadır . Oh, ve yaban hayatı da unutma!

Monteverde Cloud Forest Reserve Eğer çevreyi korumak amacı çeşitli turları gitmek gibi eylem ekoturizmi görmek için mükemmel bir yerdir.

Guatemala

Bu Güney Amerika ülkesinde büyük bir ekoturizm örneği, gezginleri Maya Itza’nın kültürel gelenekleri hakkında diğer şeylerin yanı sıra eğitmeyi amaçlayan Eco-Escuela de Espanol’dur . Bu, yerel toprağın korunmasına yardımcı olur ve aynı zamanda yerel halka gelir sağlar.

Norveç

Norveç bir süredir sürdürülebilir yaşamın savunucusudur . Aslında, Fiyortlar dünyadaki en iyi ekoturizm destinasyonlarından biri olarak kabul edilir ve ülkenin temiz yaşamı bu bozulmamış araziyi ve manzarayı korumaya yardımcı olur.

Kendinizde

Keşke her ülke İzlanda’ya benzeseydi…

Bunu al…

Orada yaşayanlar ve hükümet bile gezginlerin karbon ayak izlerini mümkün olduğunca azaltmalarını istiyor.

Çok yönlü bir seyahat hedefi olarak popülaritesi arttığı göz önüne alındığında , sadece bu yeni turist dalgasının yerli halkın endişelerini dinlediğini ve temiz, sürdürülebilir yaşam biçimlerine saygı duyduğunu umabiliriz.

***

Ekoturizm destinasyonlarına birkaç örnek daha:

 • Ekvador
 • Botsvana
 • Endonezya
 • Bolivya
 • Brezilya

Hiç kaçırdım mı? En sevdiğiniz ekoturizm destinasyonlarının neler olduğunu bana bildirin!

Ekoturizm Hakkinda Yardimci Kaynaklar

Sonunda, ekoturizmin üç ana sorunu vardır:

 • Yerel ortamların ve vahşi yaşamın refahı.
 • Yerel halkın refahı.
 • Ve, gezgin deneyimi.

Bu, bugün karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri. İster gezgin olun ister olmasın, çevrenin durumu sizi etkileyecektir.

Bu yüzden hepimizin içinde yaşadığımız dünyaya bakmak için üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor .

Unutmayın, bireysel olarak, çok fazla fark yaratmayabiliriz, ancak birlikte – sayı olarak – dünyayı değiştirebiliriz.

Yorum yapın