Elektrikli Bagaj Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Ne kadar bizlere bagajı manuel olarak açmak kolay gibi görünse de bazı durumlarda özellikle ellerimiz dolu olduğunda o bagajı açmak birer ızdıraba dönüşebilmektedir. İşte tamda bu noktada karşımıza bize kolaylık sağlamakla görevli olan elektrikli bagaj sistemi çıkıyor. Bu makalemizde elektrikli bagaj sistemi nedir, nasıl çalışır gibi kavramları işlemeye çalışacağız.

Elektrikli bagaj sisteminin amacı genelde aynı olsa da farklı yollarla açıldığı bir gerçek baktığımızda anahtarınızdaki bir tuş ile , araç içinde bulunan bir düğme aracılığı ile veya bagaj kaputunun altındaki bir sensör yardımıyla açılabilmektedir. Özellikle bacağınızı sensöre doğru uzatırsanız açılma gibi kolaylığı ile ellerinizin dolu olup olmaması fark etmeyip açılma kolaylığı sunmaktadır.

Çoğu araba modelinde opsiyonel olarak sunulan bu sistem sonradan eklettirmek isterseniz sizler için eklenebilmektedir. Bu sistemin hangi özellikleri taşıyacağı ise tamamen sizin isteğinize kalmış. İsterseniz sensörlü , isterseniz düğmeli, isterseniz ise anahtarlıkta bir tuşlu olarak ayarlama yapabilirsiniz.

Elektrikli Bagaj Sisteminin Avantajları Nelerdir ?

  • Bagaj kapağını çoğu zaman ellerinizi kullanmadan kapatıp açabileceksiniz.
  • Daha sonradan eklenebilen bir teknoloji olması ile çok daha fazlasına sahip olabilmektesiniz.
  • Yapacağınız ayarlamaklar sayesinde bagaj kapağının her seferinde ne kadar açıklığa ulaşacağını ayarlayabilmektesiniz.
  • Bagajınıza ekstra bir yükleme yaptığınızda sistem sizi uyararak eşyalarınızın sıkışmasını önlemiş oluyor.
  • Aslında tüm bu özellikleri sayesinde akıllı bagaj adını alsa bile tuhaf karşılanmayacak bir sisteme sahip.

Elektrikli Bagaj Sistemi Nasıl Kullanılmaktadır ?

Elektrikli bagaj sistemini kullanacak iseniz dikkat etmeniz gereken ilk nokta arabanızın durmuş olması olacaktır. Bagaj kapağının açılırken herhangi bir fiziksel engel ile karşılaşmayacağı durumda olmalısınız. Bu duruma dikkat etmez iseniz elektrikli bagaj sisteminiz arıza verebilir. Olacak bir yaralanmayı engellemek amacı ile bagaj kapağı açılacağı zaman etrafında insan olmamalıdır. Çünkü sistem siz olmadan açacağı için beklenmedik yaralanmalara yol açabilir.

Eğer aracınızın aküsü bitti ise veya yenisi ile değiştirdiyseniz. Elektrikli bagaj sistemi çalışmayacaktır. Bunun çözümü ise bagaj kapağı motorunu yeniden başlatmanız ile çözüme ulaşacaktır.

Yorum yapın