Elektrikli Otomobillerin Yararları Neler?

Elektrikli otomobilleri birçok kişi devrim olarak nitelendiriyor. Hem doğaya karşı barışcıl olması hem de tasarruflu olmasıyla birçok kişinin şimdiden tercihi haline geldi. Özellikle 21. Yüzyılın başından itibaren konuşulmaya başlanan ve gündemde yerini alan elektrikli otomobiller sanıldığının aksine 1800’lü yıllara kadar dayanıyor. Evet bu size şaşırtıcı gelmiş olabilir. Öyle ki aslında otomobillerin üretiminde de ilk olarak elektriğe dayalı bir çalışma mantığı bulunuyordu. Özellikle ilk elektrikli otomobil 1835 yılında Amerika’da üretime konuldu.

İlk zamanlar üretilen elektrikli araçlar basit bir lokomotif olarak gözüküyordu. elektromıknatıs ve batarya ile basit bir şekilde üretilen elektrikli otomobiller zamanla günümüzde ki halini aldı. Fakat henüz ilk elektrikli araçların şarj edilebilme özelliği yoktu. Yani günümüzde ki gibi doldurulabilen bir bataryası yoktu. Otomobil bataryası komple değiştirilmek zorunda idi. Fakat günümüzde akıllı bataryalar ile doldurma özelliği getirildi. Zamanla bataryanın yapısı incelendiğinde otomobillerde %80 doluluk ile tam performans sağlandığı keşfedildi. Yani bataryalar tamamen doldurulmak yerine %80 dolum ile tam kapasite çalışmaya odaklı hazırdı. 20. Yüzyıla gelindiğinde artık resmi olarak birçok ülke elektirikli otomobil üretimine geçmişti. Fakat hiç bir zaman bu süreçte seri üretim faaliyeti yapılmadı. Sembolik olarak birkaç tane üretilen elektrikli otomobiller benzinli otomobillere göre çok daha pahalıydı.

Günümüzde elektrikli otomobiller benzinli otomobillerden daha ucuz olmakla beraber çok daha kullanışlı. Teknolojinin gelişimiyle birlikte otomobil sektöründe ki en köklü değişiklik elektrikli otomobillerde meydana geldi. Her geçen gün yayılan ve öyle ki 22. Yüzyıla kadar benzinli otomobillerin yerini almış olması beklenen elektikli otomobiller hem toplu taşıma için hem de kişisel araçlar için dizayn ediliyor. Yani her alanda elektrikli otomobillere geçiş beklenmekte. Peki bu elektrikli otomobillerin avantajları neler ?

Ucuz Maliyet: Elektrikli otomobiller satın alınma aşamasından itibaren sürekli olarak size masrafları minimal seviyeye indirmeye yönelik dizayn edildi. İlk olarak petrol fiyatlarının size bir etkisi olmayacağından emin olabilirsiniz. Petrol artacak mı düşecek mi ? gibi soruları sormanıza gerek kalmayacak. Haliyle düşük maliyetler ile uzun yol alabilecek elektrikli otomobiller artık yollarda.

Çevre Kirliliğine Son: Otomobillerde kullanılan fosil yakıtlar ve ardından çıkan egzoz gazının atmosfere ve çevreye karşı olumsuzlukları oldukça fazla. Fakat elektrikli otomobiller ile çevre duyarlı bir sektör inşa edildi. Kesinlikle egzoz derdi olmayan elektrikli araçlar ile çevre dostu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yolda Kalma Şansınız Yok: Birçok gazlı ve benzinli arabalar zaman zaman yolda kalabiliyor. Fakat elektrikli otomobiller hem uzun bir mevzisinin olmasından hem de çok fazla dolum alanının olmasıyla birlikte bu sorun ortadan kalkacak. Yani benzin dolumu için büyük benzin istasyonlarına gitmek gerek kalmayacak. Sadece boyu 1.5 metre olan ve kapladığı alan 25 cm kareyi aşmayan küçük dolum makineleri ile yol kenarından dolum yapabileceksiniz.

Yorum yapın