Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL) Ne İşe Yarar?

Eğer sizlerde birer araba tutkunları iseniz yeni bir araba alacak olduğunuz zaman ne kadar hızlanabileceğini bilmek istediğinize eminim. Tabi ki birde bu spor araba türünde olacaksa. Burada bir uyarıda bulunmalıyız ki kontrolsüz hız hız değildir ilk önce güvenlik gelmelidir. Bu noktada hız yapacağınız araç ile devrilmemek istiyorsanız veya hızın devamlı olması gerektiğini biliyorsanız diferansiyel kilidi kilit bir nokta oluşturmaktadır. Çünkü o olmazsa hiçte güvende olmayacaksınızdır.

Diferansiyel Nedir?

Bu terim neredeyse tüm arabalarda bulunan en kilit sistemlerden biridir. Motorunuzdaki tork gücünü aracınızın çekiş aksında bulunan tekerlere aktararak tekerlerin farklı hızlarda dönmesine olanak sağlamaktadır.

İşte tamda bu noktada kilit diferansiyel sistemi ile her iki tekerin her zaman aynı hızda dönmesine olanak sağlamaktadır. Baktığımızda ilk olarak 4*4 araçlarda diferansiyel yerine kullanılacak olan kilit diferansiyel ile güvenlik için başlıca kullanılmaktadır. Ama yine de 4*4 ile sınırlı kalmayan sistem 4*2 arabalarda da kullanılmaktadır.

Diferansiyel Kilidi Ne İşe Yaramaktadır ?

Eğer aracınız patinaj çekecek veya boşa dönecek ise burada diferansiyel sistemi devreye girerek bu olaylar olmadan devreye giriyor. Sistem kendiliğinden tekerlere fren uygulaması yaparak giden gücü azaltıyor ve boşa tekerin dönmesini engellemiş oluyor.

Ancak baktığımızda asıl özelliğini virajlarda görmekteyiz. Burada arabamız eğim aldığından dış tarafta kalan tekerlerin hızlı hareket etmesi gerekirken iç taraftaki tekerlerin ise daha yavaş hareket etmesi gerekmektedir. Bu noktada tur sayılarını ayarlayıp dengeyi kuran sistemde diferansiyel kilidi olmaktadır.

Diferansiyel Kilidi Hangi Durumlarda İşimize Yarar ?

  • En sıkıntılı durumlarda yaşanacak olan çekiş ve hızlanma problemleri ile baş ederek bayır çıkabilmektedir.
  • Yol tutuş oranını oldukça arttırmaktadır.
  • Lastiklerinizin aşınma oranını düşürerek fayda sağlar.
  • Tekerleklerinizde bulunan devir sensörleri aracılığı ile devir farklılaşmalarının farkına varıyor.

Diferansiyel Kilidinin Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Buraya kadar anlattıklarımızdan anlayacağınız üzere diferansiyel kilidi aracımız için oldukça önemli bir parça rolü oynamaktadır. Dişli ve çarklardan oluşan sistemi ile düzenli ve verimli çalışabilmesi için belirli aralıklarla yağlanması önemlidir. Burada soracağınız ne sıklıkla diferansiyel yağını değiştirmeliyim sorusu açıkçası model ve markalara göre farklılık göstermektedir.

Eğer sisteminizde yağ sızması gibi bir problem varsa bunu engellemelisiniz. Bu yüzden belirli aralıklarla yağ kaçakları olup olmadığını kontrol edin.

Diferansiyel Kilidinin Zararlı Olabileceği Durumlar Nelerdir ?

Diferansiyel kilit sistemlerini incelediğimizde iki çeşit sistem olduğunu görmekteyiz. İlk çeşidi %100 kilitleme yapan sistem ile sıralı kaydırmalı kilitleme yapan sistem olarak görülmekte. Asfalt üzerinde oldukça kullanışlı olan sıralı kaydırmalı diferansiyel sistemi konu toprak yola geldiğinde veriminden % 50 oranında bir düşüş gerçekleşmektedir. Bu durumda ise sizi kurtaran sistem %100 kilitleme yapan diferansiyel sistemi olmaktadır.

Yorum yapın