Eleştirel Düşünmeye Giriş!

Çocuk masalları genellikle bize hayat hakkında bir şeyler öğreten bir ahlak veya tema içeriyor. Okuyunca Three Little Pigs , örneğin, biz güçlü bir temel üzerine bina hakkında bir ders götürmek.

Gökyüzünün düştüğüne inanan histerik bir tavuk hakkında eski hikaye, bize eleştirel düşünme hakkında biraz bilgi vermek için kullanılabilir. In Chicken Little Story biz inanç layık değildir fikirleri sonuçlara atlama ve kabul hakkında bir kaç şey öğrenirler.

Eleştirel düşünme kavramı birçok karmaşık yolla tanımlanmıştır, ancak kavramdan yeni genç öğrenciler için en iyi düşünce ve kendiniz için yargılama olarak özetlenebilir .

Eleştirel düşünme becerilerini geliştirirken, duyduğunuz ve dürüstçe topladığınız ve bagajsız (bagajımız taşıdığımız varsayımlar gibi bagaj) bilgileri değerlendirmeyi öğreneceksiniz. Sesin emin olabilmesi için sunulan kanıtları analiz edeceksiniz.

Chicken Little destanını tekrarlamak için, hikayesi bir avluda dolaşırken, düşen bir meşe palamudu ile başın üzerine vurulan bir tavuk ile başlar. Tavuk, gökyüzünün düştüğü sonucuna varır ve felaketin devam ettiğinden emindir. Krala söylemeye giderken, çiftlik bahçesinde Goosey Loosey, Turkey Lurkey ve Ducky Lucky gibi arkadaşlarını uyarıyor. Birbirlerine göre, diğer çiftlik hayvanları Chicken Little’in arkasında dururlar.

Her hayvan Tavuğa inanıyor: bazıları öyküye inanıyor çünkü çılgın tavuklar böyle duygusal bir cazibe yaratıyor ve bazıları sadece diğerlerinin yaptığı şeylere inanıyorlar-başka bir deyişle, onlar çoğunluğa katılıyorlar. Nihayetinde hayvanların azap uykusuna düştükleri için sinirli tilki aptallığı görür ve onları denize çeker.

Siklikla Yapilan Falaseleri Taninir

Saf insanlar veya çok kasıtlı olarak durumları düşünmeyen kişiler, ortak yanıltmalarla (veya mantık püfeği) yanlış yönlendirilebilir. Bir kere bunu gerçekten düşündükten sonra yanıltmaların hepimizde olduğunu fark edeceksiniz! Eleştirel düşünür kolayca ikna edilemez; Bunun yerine, eleştirel bir düşünür doğruyu “yanlış mantık” ile görür.

Birçok yanılgı türü vardır ve onlarla ne düşündüğünüz ne kadar çok öğrenecekseniz, özellikle de reklamlarda, argümanlarda ve siyasi tartışmalarda hepsini o kadar kolay tanıyorsunuzdur.

 • İşbirliği çağrısı: bir şey ile birlikte takip etmeniz gereken argüman, çünkü herkes buna inanıyor.
 • Korkutma taktikleri: Birini inandıklarına inanmak için korkutucu hikayeler kullanarak.
 • Duygusallığa itiraz etme: Birini yanınıza ikna etmek için ateşli bir konuşma veya trajik bir hikaye kullanma.
 • Sahte ikilem: bir argümanda sadece iki ihtimal olduğunu iddia ediyor. Tavuk Küçük’de, sahte bir ikilem, ahır hayvanlarının ya gökyüzünün düştüğüne veya Chicken Little’ın yalan söylediğine inanması gerektiğini ifade eder. Akıllı tilki, başka olasılıklar olduğunu biliyordu!

Eleştirel Düşüncenin Özellikleri

Eleştirel düşünür olmak için birkaç beceri geliştirmelisiniz.

 • Sizinle birlikte taşıdığınız varsayımları tanıyın. Hiç neden inandığınız şeylere inandığınızı merak ettiniz mi? İnandın mı, çünkü onlara inanmamız söylendi mi? Nötr bir bakış açısıyla gözlemlemek için kendi inançlarınızın dışına adım atın. Varsayımların farkında olun ve kendi kendini yansıtmayı öğrenin.
 • Bilgileri dürüstçe işleyin. İnsanlar bazen gerçek olmayan bilgi aktarırlar. Bunun bir örneği için, yapmanız gereken tek şey Facebook’a göz atmanız! Hepimiz, komik veya çirkin iddialar üreten ve bunları doğruluğunu kontrol etmeden ileten yayınları okumaktan suçluyuz.
 • Bir genellemeyi tanıyın. Kızlar böcekleri sevmezler. Yaşlı insanlar akıllıdır. Kediler daha iyi evcil hayvan yapar. Bunlar genellemeler. Her zaman doğru değiller, değil mi?
 • Eski bilgileri ve yeni fikirleri değerlendirin. Doktorlar sülüklerin bizi tedavi edebileceğini düşündükleri bir zaman vardı. Şükürler olsun ki, bazı doktorlar bu inanca itiraz etmeye karar verdiler!
 • Ses kanıtlarına dayalı yeni fikirler üretin. Dedektifler, hakikatlerin bazılarını toplayıp bunları bir bulmaca gibi bir araya getirerek suçları çözerler. Bir küçük aldatmaca soruşturmayı tehlikeye atabilir. Tüm gerçeği arama süreci birer kötü kanıt ile istikrarsızlaştırılır ve bu yanlış bir sonuca yol açar.
 • Bir problemi analiz edin ve karmaşık parçaları tanıyın. Bir tamircinin, bir problemi teşhis edebilmesi için motorun tümünün nasıl çalıştığını anlaması gerekir. Bazen, hangi parçanın çalışmadığını bulmak için bir motoru imha etmek gereklidir. Böyle büyük sorunlara şöyle bir yaklaşmalısınız: onları daha küçük parçalara ayırın ve dikkatli ve kasten gözlemleyin.
 • Kesin kelimeleri kullanın ve netlikle iletişim kurun. Gerçek bulanık dil tarafından bulanıklaştırılabilir. Doğruyu doğru bir şekilde iletebilmeniz için kelime haznenizi geliştirmeniz önemlidir.
 • Bir duruma veya soruna tepki olarak duyguları yönetin. Hareketli, duygusal bir Loosey Goosey konuşmasıyla aldanmayın. Yeni bilgilerle rasyonel olun ve duygularınızı kontrol altında tutun.
 • Kaynaklarından yargılan. Bilgi toplamak için gizli gündemleri ve önyargıları tanımayı öğrenin.

Öğrenciler liseden üniversiteye ve üniversiteye ilerledikçe, araştırma yapabilmek için eleştirel düşünme becerileri geliştirmelidirler . Öğrenciler, iyi kaynaklar ve kötü kaynakları belirlemeyi , mantıklı sonuçlar çıkarmayı ve yeni teorileri geliştirmeyi öğreneceklerdir.

Yorum yapın