Ellerin Yaşı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Genellikle yüzünüze ve boynumuza dikkat ediyoruz, özen gösteriyoruz. Çeşitli uygulamalar yaptırıyoruz. Kremleri ihmal etmiyoruz. Güneş koruyucular kullanıyoruz ama ellerimizi unutuyoruz. Halbuki ellerimiz hem doğal yaşama sürecinden paylarını alıyorlar. Diğer taraftan da 365 gün açıkta oldukları için serbest radikal hasarına daha fazla maruz kalıyorlar. Güneşten, sabunlardan ve deterjanlardan da etkileniyorlar. Yaşla elimizin üzerindeki deri inceliyor. Kırışıklıklar baş gösteriyor. Elastikiyet kaybı ortaya çıkıyor. Derinin hacmi azalıyor. Hatta altındaki yapılar yani tendonlar ve damarlar daha belirgin ve gözle görülür bir hale geliyor.

El Bakımı Ve Tedavisi

  • Düzenli nemlendirici ve güneş koruyucusu kremlerini düzenli kullanabilirsiniz. Hatta bir adım ileri gidip C vitamini ya da retinoik asit içeren bir takım kremler kullanabiliriz. Diğer yandan da dermatoloji uzmanından yardım isteyip lazerler, kimyasal peeling’ler, geniş bant ışık tedavisi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.
  • Hyalüronik asit: Cildin zamanla azalan bir yapıtaşıdır. Yerine koymadıkça deri incelir ve elastikiyetini kaybeder. Deriye hyalüronik asit enjekte edildiği zaman cildin yeniden kalınlığı artar. Altındaki damarların ve tendonların görünürlüğü azalır.
  • Mineral dolgular, içerdikleri mikro kürecik’ler ile cildin kendi doğal kolajen sentezini tetikler. Bu nedenle uzmanların daha çok tercih ettiği mineral dolgulardır. Çünkü daha çok bir iyileştirme etkisine sahiptir. Cildin kaybettiklerini geri kazandırma, cildi güçlendirme etkisine sahiptir.

Elinizin Bir Dolgu Uygulamasına İhtiyacı Var Mı? Bunu Nasıl Anlayabiliriz?

Elinizin üstüne baktığınız zaman eğer damarlarınız ve tendonlarınız belirgin hale geldiyse dolgu uygulamasına ihtiyacınız olabilir. Yapılabilecek bir başka testi elinizin üstündeki deriyi kaldırıp bıraktığınız zaman hızla eğer deri yerine geri dönüyorsa elastikiyeti iyi demektir. Ama deriyi kaldırıp bıraktığınızda hızla geriye dönüyorsa elastikiyeti azalmıştır. O vakit bir dermatoloji uzmanından dolgu uygulamasına ihtiyaç duyup duymadığınız değerlendirmesi için destek alabilirsiniz.

Yorum yapın