Elon Musk Çin’in Hakkında Ki İddialarına Cevap Verdi

Fırlattığı yüzlerce uyduyla uzayı karıştıran Elon Musk, Çin’in suçlamalarına cevap verdi. Milyarder girişimci uyduların uzayda çok fazla yer kapladığı iddiasını kabul etmedi ve şöyle dedi, “Uzay muazzam büyük uydularsa çok küçük.”

Milyarder girişimci şu ana kadar 2 bine yakın uydu fırlattı ve daha 10 binlercesini göndermek istiyor. Hedefi Starlink uyduları sayesinde dünyanın her yerine ücretsiz internet hizmeti sağlamak. Ama Çin’in iddialarına göre Starlink uydularından ikisi az kalsın Çin’e ait Uzay İstasyonu’nda çarpacaktı. Olası kazaları önlemek için 3 tane konutun görev yaptığı istasyonun yeri değiştirilmek zorunda kaldık.

Çin Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler uzay ajansına şikayet etti. Çinlilerin öfkesine hedef olan Elon Musk iddialara yanıt verdi. Starlink uyduları uzayda çok fazla yer kapladığı suçlamasını reddedip hepimize yetecek yer var mesajı verdi.

The Times gazetesine konuşan Musk, “uzay son derece muazzam uygularsa çok küçük başkalarını engellediğiniz bir durum söz konusu değil. Zaten bunu istemiyoruz.” ifadelerini kullandı. Maske göre uzaya yollanan birkaç 1000 uydudan şikayet etmek dünyada birkaç 1000 tane araba var demekten farksız.

Teknoloji kralı, Dünya’ya yakın yörüngelere 10 milyarlarca uydunun konumlandırılabilir duruma geleceğini söylüyor. Bununla birlikte asıl sorunun uydu trafiği yönetimi olduğuna katılıyor.

Bilim insanları, uzayda çarpışma riskinin giderek arttığına dikkat çekiyor. Tüm hükümetler dünyanın etrafında dönen yaklaşık 30000 uydu ve diğer uzay çöpleri hakkında bilgi paylaşımına davet ediyor.

Yorum yapın