Emlakçılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Emlakçı nedir dediğimizde aklımıza ilk gelen şey ev alım satımında, kiralanmasında mülk sahibi ile müşteri arasında aracılık yapan kişi aklımıza geliyor. Ama bu şekilde tanımlandığında herkesin emlakçılık yapabileceği gibi bir algı oluşabilir. Aslında emlakçılık odalar veya ilgili makamlar tarafından verilen sertifika ile yapılan aracılık hizmetleridir.

Genelde gayrimenkul işlerinin aracılığını yaparlar ev alım satımı, kiralaması, arsa alım satımı bu gibi alanlarda faaliyet gösterirler. Günümüzde emlakçılık sektöründeki yasa boşluklarından dolayı bir çok kişi sertifikasız bu işe kalkışmaktadır. İnsanlar dolandırılmamak daha iyi ve kaliteli güvenli bir şekilde hizmet almak için bu işi yasal olarak yapan kişilerle iletişime geçmeleri daha sağlıklı olacaktır. Emlakçılık yapabilmek için bazı bilgi ve donanıma sahip olmak gerekir.

Emlakçılar Ne Gibi Donanıma Sahip Olmalıdır?

Sonuçta bir alım satım işlemi olduğu için ilk başta diksiyonu düzgün konuşmasını bilen kişileri ikna edebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Her işte olduğu gibi bu işte de sattığı ya da pazarladığı mal hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmalıdır. Pazarladığı şeyin süslemesini alıcıya daha cazip göstermesini iyi bilmelidir. Örneğin bulunduğu konumu ulaşımı önemli yerlere uzaklığı, deniz manzarası doğa manzarası bu gibi bilgileri müşteri tipine göre iyi kullanabilmelidir.

Bunlardan faklı olarak işini ilgilendiren yasaları belediye ile ilgili tapu işlerini, icralık veresiyeli yerler ile alakalı bilgi sahibi olması gerekir.

Belli bir seviyede de hukuk bilgisi olması gerekmektedir. Pazarlamasını yaptığı gayrimenkullerin krediye uygun olup olmadığı, bankaların verdiği ev kredisi çeşitleri hakkında yeterli bilgiye sahip olması gerekir.

Çalışma Şekilleri Nasıldır?

Belirli standart yasalarla belirlenmiş sabit bir çalışma şekli yoktur. Her şirket kendi içinde belirlediği bir yüzdelik ile çalışır. Çalışanlarının maaşların aldıkları ücretlerde genelde azdır. Genelde çalışma şekilleri maaş artı primdir veya yaptıkları satışlardan belli bir yüzdelik pay alırlar. Bu çalışma şekli çalışanlara artı bir motive sağlamaktadır. Sabit bir maaş aksine ne kadar çok çaba sarf ederse o kadar fazla kazanma şansının olacağını bildiği için her iki taraf içinde gayet cazip bir çalışma şekli olarak görülür.

Yorum yapın