En Çok Hasılat Yapan Süper Kahraman Filmleri

“Iron Man 3” filmi bu hafta dünya genelinde $1 milyar hasılat barajını geçmeyi başardı. Üçüncü filmin serinin ilk iki filminin toplam hasılatından daha fazla kazanacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Bu gelişme üzerine süper kahraman filmlerinin gişedeki son durumuna baktım. Dünya genelindeki toplam hasılat rakamlarını dikkate aldım. Önce genel olarak en başarılı ilk 10 filme bakalım:

“The Avengers” filmi en başarılı süper kahraman filmi olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde de üçüncü sırada yer alıyor. İlk 10’a girebilen ikinci süper kahraman filmi ise Nolan’ın Batman üçlemesinin son filmi olan “The Dark Knight Rises”.

Aşağıda ise listenin devamı yer alıyor. Liste toplam hasılatı $200 milyon’un üzerindeki süper kahraman filmlerini gösteriyor. Süper kahraman filmleri dışındaki önemli çizgi roman bağlantıları olan Star Wars ve Transformers serilerini listeye dahil etmedim.

“Iron Man 3″ filmi milyar $ barajını geçebilen dördüncü süper kahraman filmi olmuş.

Notlar:
– Listede yer alan en eski tarihli film 1978 yapımı “Superman” filmi.
– Listedeki rakamlara enflasyon etkisi yansıtılmamıştır.
– Enflasyon etkisi dikkate alındığında 1978 yapımı “Superman” filminin hasılatı $1 milyar sınırını biraz aşıyor diyebiliriz.
– Listede Örümcek Adam filmleri üst sıralarda yer almış.

Yorum yapın