En İyi Dosya Paylaşım Programları

Günümüzde internetin en çok kullanılan bölümlerinden birisi de “download”, yani dosya indirilmesi ve paylaşılması. Özellikle telif hakları konusunda oldukça hassas ve yasa dışı dosya paylaşımları da yaygın. Bunlara dikkat etmek gerekiyor, zira çok sevdiğiniz bir şarkıcının şarkısını mp3 olarak indirirken ziyaret ettiğiniz sitelere ve kullandığınız programlara dikkat edin.

Kültür Bakanlığı’nın telif hakları ile ilgilenen bürosu artık bu tip kullanıcıları IP adresleri üzerinden daha kolay yakalayabiliyor. Yani her adımınızda takip ediliyorsunuz ve ziyaret ettiğiniz sitelerin kayıtları da internet servis sağlayıcınız tarafından tutuluyor.

Bizler de bu uyarıları yaptıktan sonra size en iyi dosya paylaşım programlarını sunmak üzere bir liste yaptık. İşte en iyi dosya paylaşım programları;

BITTORRENT VE UTORRENT

En popüler paylaşım uygulamalarının başında gelmektedir. Çalışma mantığı aslında çok basit. A kişisi bir dosyayı paylaşıma açar. B kişisi bu dosyayı indirmeye başlar. Fakat burada B kişisi indirme yaparken aynı zamanda başkalarının da indirebilmesi için dosyayı paylaşıma açar. C kişisi gelip hem A kullanıcısının hem de B kullanıcısının paylaşıma açtığı dosyayı indirmeye başlar. 2 farklı yerden aynı dosyayı indirdiği için dosya indirme hızı artar. Bu işlemin binlerce kişi üzerinde gerçekleştiğini düşünecek olursak indirme hızınız minimuma ulaşacaktır.

AZUREUS

Java torent programı. Genel yorumu çok fazla cpu ve ram kullandığı yönünde. Fakat ayarlarını düzgün bir şekilde yaptığınız da kullanabileceğiniz en hızlı torrent programı. Gelecek günlerde Azureus ile ilgili bir makaleyi sizinle paylaşmayı planlıyorum.

BEARSHARE (IMESH’IN YENİ İSMİ)

İstediğiniz programı, videoyu ya da müziği anında bulabileceğiniz paylaşım programıdır. En büyük özelliği dosya indirme işlemi yaparken, o anda aktif olan kullanıcılarla sohbet edebiliyor olmanız. Muhabbeti sevenler için güzel bir program.

EMULE

Eşek amblemli olan bu dosya paylaşım programı da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. eMule‘nin en güzel yanı yaptığınız paylaşım sayısı ile indirme sayınızın doğru orantılı olarak değişmesi. Yani en kadar çok paylaşım yaparsanız o kadar çok indirme hızına sahip olursunuz.

ARES VE ARES LITE

Kulanım açısından oldukça kolay ve pratik olan Ares, geniş dosya paylaşım ağıyla da oldukça sık tercih ediliyor.

Yorum yapın