En Uzun Ömürlü 4 Hayvan

Kraliçe Termit

Türler ne olursa olsun, termitler kolonisibir kral ve kraliçe tarafından yönetilmektedir; kraliçe, erkek tarafından tohumlandıktan sonra yumurta üretimini yalnızca birkaç düzineden başlayarak ve sonunda 25.000’e yakın seviyelere ulaştıracak şekilde yumuşatır (tabii ki bu yumurtaların hepsi olgunlaşmaz, termit kraliçelerin 50 yaşına ulaştığı bilinmektedir ve krallar (onların üretken eşleriyle birlikte nikeryal odaya bağlanmış hayatlarını hemen hemen hepsini harcıyor) kıyaslanabilir bir şekilde uzun ömürlü. Koloninin büyük bölümünü teşkil eden olağan, ahşap yiyen termitlere gelince, yalnızca maksimum bir veya iki yıl yaşarlar.

Koi Balığı

Japonya’da havuzları doldurmak için kullanılan balıktır.Sazan kuzenlerinde olduğu gibi koi de çok çeşitli (özellikle de parlak renkleri göz önünde bulundurulduğunda, insanlar tarafından sıkı sıkıya sarılmış haldeyken) avcılara karşı kendilerini savunmak için iyi donanımlı değildirler. Bazı koi bireylerin 200 yıldan fazla yaşadığı biliniyor, ancak bilim adamları arasında en çok kabul edilen tahmin 50 yıldır, ki bu hala ortalama balık tankeri sahiplerinizden çok daha uzun süredir.

Macaw Kuşu

Birçok yönden, macawlar 1950’lerin banliyö Amerikalıları ile haksız yere benzer: bu renkli papağan akrabaları yaşam için eşleşiyor; Dişiler yumurtaları kuluçkaya bırakır (ve gençlere bakar), erkekler yiyecek yem alır; ve vahşi doğada 60 yıl, tutsakta 100 yıldır hayatta kalabilen insan yaşamına sahipler. (İronik bir şekilde, macarların ömrü olağandışı ölüde uzarsa da, birçok nesli tükenmekte, hayvan olarak arzulanan özelliklerin bir birleşimi ve yağmur ormanlarının habitatlarının tahrip edilmesi.)

Balina

Genel bir kural olarak, daha büyük memeliler daha uzun ömürlü olma eğilimindedirler, ancak bu standartta dahi olsa, gökkuşağı balina aykırıdır: Bu yüz tonluk cetacean yetişkinleri 200 yıllık izi düzenli olarak aşmaktadır. Son zamanlarda, Balaena mysticetus genomunun bir analizi bu gizeme ışık tuttu: gökkuşağı balinanın DNA onarımına ve mutasyonlara (ve dolayısıyla kansere karşı direnç) yardımcı olan benzersiz genlere sahip olduğu ortaya çıktı. Yana B. mysticetus Arktik ve alt Arctic sularda yaşayan, nispeten durgun metabolizma ayrıca uzun ömürlü olabilirler.Günümüzde, kuzey yarımkürede yaşayan yaklaşık 25.000 kuş başı balina var, 1966’dan bu yana balina avcılığını caydırmak için ciddi uluslararası çabalar yapıldığında nüfusta sağlıklı bir toparlanma yaşandı.

Yorum yapın