Epilepsi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Epilepsi nöbeti, beyin aktivitelerinin sinir hücrelerine dokunduğunda geçici olarak meydana gelen, anormal elektriksel bir dengenin bozulması sonucu meydana gelen bir durumdur. Günümüzde sıklıkla görülmeye başlayan epilepsi, maalesef ki insanlar tarafından bu kadar yaygın olmasına rağmen tuhaf bakışlara neden olmaktadır. Epilepsinin belli bir yaşı yoktur.

Genellikle, bebeklik yaşında yüksek ateşe bağlı, damarların tıkanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Çocuklarda ve özellikle yaşlılarda sık görülür. Bu durum sinire bağlı da bir durumdur. Sinir, heyecan, üzüntü sonucu kendini gösteren epilepsiyle, kişinin yanında yardım edecek kimse olmadığında, kendisinin baş etmesi zordur.

Epilepsinin Çeşitleri

Epilepsinin çeşitleri oldukça fazladır. Ani sıçramalar, dalıp gitmek, bulanık görmeye başlama, dengede kayıp, ani sinirlenme, konuşmada bozukluk vb. şeklinde nöbetin gelmesi değişmektedir. Epilepsi teşhisini koymak çok kolay değildir. Hekimler çoğu zaman EEG, MR ve uyku MR’ ı çekimlerinin sayısını çoğaltabilirler. Ya da hekimin bu teşhisi rahat koyabilmesi için, nöbet anında yanında bulunan kişinin hekime düzgün bir şekilde anlatması ya da çekebiliyorsa nöbet anının bir videosunu çekip hekime izletmesi hekimin teşhisi kolay koymada büyük yardımcı olur.

Belirtileri Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Nöbet bazen morarma çırpınma, ağızdan köpükler gelmesi sonrasında uyku haline geçme olarak görülürken, bazılarında ise uzun – uzun belli bir yere odaklanarak dalma olarak geçer. Bazen kısa bazen ise uzun sürebilir.

Kişiden kişiye değişen epilepsi hastalığı, doğru bir yardım sonucu kurtarılabilir. Nöbet anında hastanın ağzının kilitlenmemesi için bir bez ile desteklenerek korunur. Ağızdan gelecek köpükler için yan yatırılır. Köpüklerin boğazında birikmesi önlenir.

Tedavisi ilaç kullanımının yanı sıra tamamen psikolojik olan morali düzgün tutmaktır. Düzenli kontroller ve düzenli ilaç kullanımının sonucunda düzelmeyecek hiçbir hastalık yoktur. Epilepsi hastalığına karşı duyarlı olmak gerekirken, nöbet anındaki bir hastaya çevredekilerin sanki yeryüzüne bir uzaylı inmiş gibi bakmaları da ayrıca tartışılır. Epilepsi tedavi edilebilir bunun için sabır göstermeniz ve uzman bir hekimden destek almanız gerekir. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın