Ernest Hemingway Kimdir? Hayati ve Eserleri

Ernest Miller Hemingway 21 Temmuz 1899 yılında Amerikanın Illinois eyaletinde yer alan ve Vri şehir olan Ork Park da dünyaya gelmiş romancı, hikâye yazarı ve gazetecidir.

Ernest hemingway 20.yüzyıl kurgu romancılığından çok etkilenmiş, eserlerinde sade ve basit bir yazma tekniği kullanmıştır. Pulitzer ödülü ve Nobel sahibi olan yazarın günümüzde çoğu eseri bir başyapıt olarak kabul edilmektedir.

Hemingway beş çocuklu olan bir ailenin iki erkek çocuğundan birisidir. Babası doktor annesi müzik öğretmenidir. Küçük yaşta annesinden müzik eğitimi almıştır. Avlanmak, balık tutmak ve açık hava sporlarını çocukken ailesi ile birlikte yazlarını geçirdiği Michigan Gölü kıyısındaki yazlıklarında öğrendi.

Yazar ilk makalesini lise yıllarında yazmıştır. O dönemde çok etkilendiği spor köşe yazarı Ring LARDER’ dan etkilenip yazılarında onun adlarının kısaltması olan “JR” takma adını kullanmıştır. 1917 yılında liseden mezun oldu. Ailesinin üniversiteye gitmesini istemesine rağmen o gitmeyi ret etti. Ve o dönemdeki Kansas City Star adlı gazetede muhabir olarak çalışmaya başladı. O yıllarda I. Dünya Savaşı hüküm sürmekteydi. Amerika savaşa sonradan dahil oldu. Bunun üzerine savaşa katılmak için başvursa da gözünde olan problem yüzünden kabul edilmedi. Daha sonra Kızılhaç’a başvurdu ve ambulans şoförü olarak görev yaptı.

Bu göreve başlayınca gazetecilikten ayrıldı. Fakat daha sonraki yıllarda yapılan bir söyleyişi de gazetecilik dönemlerini hiç unutmadığını belirtmiştir. Orduda olduğu dönem olan 8 Haziran 1918 de birkaç adım ilerisinde patlayan bir Avusturya topu yüzünden ağır yaralandı. Bu olay da yaralanmadan önce yaralı olan İtalyan askerlerine yardım etmeye çalıştığı esnada gerçekleşmiştir. Bu olay sırasında yaşananlar yüzünden İtalya’da kahraman olarak ilan edildi. İtalyan hükümeti tarafından Gümüş Onur Madalyası ile ödüllendirildi. Yaralı olarak kaldırıldığı Milanodoki bir hastanede tanışıp âşık oldu. Kendisi evlenmeyi planlasa da terk edildi. Ve bu aşk ona meşhur romanlarından biri olan “Silahlara Veda” yazmasına neden olmuştur.

Savaştan sonra ülkesine döndü. Bir süre hiç bir şey yapmadan yaşamını sürdürdü. Daha sonra 1921 yılında Hadley Richardson ile tanışıp evlendi. Ve ardından Chicago’ya gidip Daily Star adlı gazetede iş buldu ve bu vesile ile Paris’e gidip gazetecilik yapmaya başladı. Paris’te tanıştığı Amerikalı sürgün edebiyatçılarla tanıştı. Bu yazarlar onu edebiyat dalında eserler vermesi için ikna etti.

1922 yılında Toronto Daily News gazetesi onu Türkiye’ye savaş muhabiri olarak gönderdi. Burada İzmir yangınından sonra yaşanan göçle ilgili haberler yaptı. 1923 yılında eşinin hamileliğinden dolayı Torontoya geri döndü. Ve orada ilk kitabı olan “Üç Öykü ve 10 Şiir” kitabını yazdı. 1924 yılında tekrar Fransa’ya geri döndü. 1925-1929 yılları arasında yazarlık döneminin en güzel örneklerini yazarak bir anda dünya yazarları arasına girdi.

İlk romanından sonra eşinden ayrıldı. Ve sonrasında gazeteci Pauline Pfeiffer ile evlendi. Eşinin katolik olması nedeniyle Protestanlığa geçti. 1933 yılında eşi ile çıktığı Afrika seyahati dönüşü bir tekne satın aldı. Bu tekne ona ileride yazacağı başyapıt olan ” Yaşlı adam ve denizi “yazmasına vesile olacaktı. Ayrıca bu Afrika seyahati onun “Afrika’nın Yeşil Tepelerini ” yazmasını sağlayacaktı.
İkinci eşinden de ayrılan yazar bu kez savaş muhabiri olan Martha Gellhorn ile evlendi. Eşiyle birlikte savaş muhabirliği yapmışlardır. Bu esnada 1940 yılında en ünlü eserlerinden biri olan” Çanlar Kimin için Çalıyor ” yazdı. 1945 yılında eşinden ayrıldı. Ardından yine muhabir olan Mary Welsh ile tanışıp 1949 yılında Küba’da evlendi. 1952 yılında “Yaşlı adam ve denizi ” yazarak 1953’te aynı eseri ile Pulitzer Ödülünü aldı. 1954’te ise Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Yaşamı boyunca birçok seyahat yaparak birçok ülkede bulundu.1950 yılının sonlarına doğru alkolün etkisiyle sağlığı kötüleşmeye başladı. Sonrasında ruhsal sağlığı da kötüye gitti ve depresyona girdi. Ve 1961 yılında ABD’nin İdaho eyaletindeki evinde intihar ederek hayatını sonlandırdı.

Eserleri

 • Silahlara Veda
 • Yaşlı Adam ve Deniz
 • Çanlar Kimin İçin Çalıyor
 • Afrika’nın Yeşil Tepeleri
 • Irmaktan Öteye Ağaçların İçine
 • Güneş de Doğar
 • Akıntı Adaları
 • Kilimanjaro’nun Karları
 • Kadınsız Erkekler
 • Kazanana Ödül Yok
 • Tehlikeli Yaz
 • Ya Hep Ya Hiç
 • Paris Bir Şenliktir
 • Varlık Yokluk
 • Askerin Dönüşü
 • Öğleden Sonra Ölüm
 • Yazma Üzerine
 • Beyaz Filden Tepeler

Yorum yapın