Erozyon Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Önlenir?

Erozyon Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?: Günümüzde hakkında en fazla bilgi alınmak istenen önemli konulardan biri de erozyon konudur. Oldukça önemli olan bu konu hakkında merak edilen tüm soruları detaylı olarak cevaplandıracağız. Dilerseniz erozyon hakkında hemen bilgiler sunmaya başlayalım. İlk olarak erozyon nedir? Sorusunu cevaplandıralım. Erozyon, bir tür toprak aşınımıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bitki örtüsünün ortadan kalkmasıyla birlikte rüzgar ve yağmurun toprağı aşındırması durumuna erozyon ismi verilmektedir. Erozyonun ortaya çıkmasında birçok etken rol almaktadır. Peki erozyonun başlıca nedenleri nelerdir? Dilerseniz şimdi de bu sorumuza cevaplar sunalım. Erozyonun birçok nedenleri bulunmaktadır. Erozyonun başlıca nedenleri şunlardır; arazinin engebeli olması, bitki örtüsünün zarar görmesi, iklim faktörünün etkisi, arazinin yanlış kullanılması başlıca nedenleridir.

Erozyonun Önlenebilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Erozyonun önlenebilmesi için yapılması gereken birçok faktörler bulunmaktadır. İşte erozyonun engellenmesi için yapılması gerekenler;

  • Erozyona müsait bulunan alanlar ağaçlandırılmalıdır.
  • Ormanlık alanlara asla zarar verilmemelidir.
  • Nadasa müsait bulunan alanlar minimum dereceye indirilmelidir.
  • Nöbetleşe ekim uygulamasına gidilmelidir.
  • Meraların ve otlak alanlarının gereğinden fazla otlatılmasına asla müsaade edilmemelidir.
  • Araziler dikine sürülmelidir.
  • Akarsu alanları düzenlenmelidir.
  • Toplum erozyon konusu hakkında bilgilendirilmelidir.

Erozyonun Başka Zararları Bulunuyor Mu?

Erozyonun bilinmeyen pek çok zararları bulunmaktadır. Bunlardan biri insan sağlığına verdiği zararlardır. Buna bir örnek verecek olursak örneğin erozyona uğramış bir yeşil alan beraberinde havada bulunan oksijen miktarının ciddi anlamda düşmesine yol açmaktadır. Bu olumsuz durum sonucunda ise oksijen miktarına ihtiyaç duyan insanlar bu anlamda zarar görebilmektedirler. Oksijenin azalmasıyla birlikte karbondioksit miktarı da yükselebilmekte ve bunun sonucunda ortaya birçok sağlık sorunları çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolaya erozyon sadece doğal yapının bozulmasına değil aynı zamanda insan sağlığının da ciddi anlamda tahrip olmasına neden olabilmektedir. İşte tüm bu nedenlerden dolayı erozyonun ortaya çıkması beraberinde birçok olumsuzlukların yaşanmasına yol açmaktadır.

Yorum yapın