Eskrim Matkapları – Değişim Tatbikatı

Eskrimlerin öğretilmesinde ve eskrimcilerin rekabet için eğitilmesinde egzersizler önemli bir rol oynar. Herhangi bir fiziksel becerinin kazanılması, tekrar gerektirir ve eskrim için gereken hız ve doğruluk ile birlikte sorunsuz uygulama, uzun süreli tekrar gerektirir. Ayrıca, gelişmekte olan sporcular, deney ve bireysel keşiflere izin veren bir durumda tekniklerini en iyi şekilde mükemmelleştirir. Değişim matkabı, tekniğin hem tekrarına hem de mükemmelliğine izin verir.

Değişim matkabının dört önemli avantajı vardır. Bir çift eskrimci tarafından bir veya daha fazla becerinin tekrar sayısını en üst düzeye çıkarırken, eskrimcilerin sürekli olarak saldırıdan savunmaya veya tam tersi şekilde değişmesini gerektirir. Eskrimcilerin bir beceriyi en iyi nasıl gerçekleştireceklerini keşfetmelerini sağlar ve kendine güvenmeyi teşvik eder. Her takasın bir eskrim ifadesi olmasıyla, savaş duygusunu ortaya çıkarır. Eskrimciler kendi faaliyetlerini yönetirken, yürütmesi nispeten basittir. Değişim delme modeli basittir ve her cümlenin hemen ardından iki eskrimci arasındaki rollerin değiş tokuşuna dayanır:

(1) Koç, belirli bir eylemi gerçekleştiren bir başlatıcı ve bu eyleme yanıt veren bir yanıtlayıcı ile koşulları belirtir. Çok basit bir örnek için, başlangıç ​​yapan eskrimci, yanıt veren eskrimcinin dördüncü sıraya girmesi ve vurmak için düz bir hamle yaparak dördüncü sıraya doğru bir hamle yapabilir. Genel olarak, tatbikatın ifadesi en fazla üç eylemden oluşmalıdır (en fazla başlatan, yanıtlayan, başlatan).

(2) Eskrimciler her cümleden sonra rolleri değiştirerek tatbikatı gerçekleştirir. Başlatıcı yanıtlayıcı, yanıtlayıcı da başlatıcı olur. Eskrimciler atanmış rolleri ve kendilerine verilen eylemlerle kalmalıdır.

(3) İki eskrimci, durma çağrısı yapılana kadar birlikte çalışmaya devam eder, örneğin her eskrimci için 5 dokunuşa veya belirli bir zaman sınırına dayalı olarak. Yeni çiftler, genellikle rotasyonla belirlenir ve tatbikata uygun şekilde devam edilir.

En basit haliyle, değişimli matkap, esasen statik bir matkap olarak, akciğerleme mesafesinden yapılabilir. Bununla birlikte, ayak hareketlerinin eklenmesi, eğitim değerini ve gerçekçiliği artırır. Pratik bir mesele olarak, belirtilen ayak hareketleri, uzun bir kovalamaca olmaksızın bir saldırı başlatmak için gerekli olanla sınırlı olmalıdır; kavramsal olarak bu iki hazırlık adımı ve bir ilerleme hamlesidir. Eskrimcinin beceri performansı kabul edilebilir bir seviyede olur olmaz, ayak hareketleri ve uzaktan çalma ayak hareketlerinin kullanımı dahil edilmelidir. Savunuculara, saldırganın ayak hareketlerini eşleştirmeleri, mesafeyi korumaya çalışmaları veya savunmayı, karşı saldırı eylemini veya karşı saldırı eylemini geliştirmek için mesafeyi manipüle etmeleri talimatı verilebilir.

Zamanlama da önemli bir husustur. Eskrimciler bir ritme girme eğiliminde olacak ve bunu tatbikat sırasında sürdürecektir. Bu mutlaka kötü değildir ve rakibin ritmine uymak faydalı bir beceridir. Bununla birlikte, eskrimciler tempoyu değiştirmeye, ritmi hızlandırmaya veya yavaşlatmaya veya bozuk zaman kullanmaya teşvik edilmelidir.

Tatbikatı denetleyen koç, teknikte minimum düzeltmeler yapmalı ve yalnızca eskrimci açıkça kaybolduğunda müdahale etmelidir. Bununla birlikte, antrenörler gerçekçi mesafeyi koruyamayan eskrimcilere karşı tetikte olmalıdır; yeni başlayanlar ve rekreasyonel ara maddeler, kısa mesafeye hamle içinde çalışarak çalışma seviyesini azaltmak için mesafeyi daraltabilir. Eylemlerin ritmine de dikkat edilmelidir. Son olarak, matkap kontrolden çıkmayacaksa, bazı eskrimcilerin matkabı bir maça dönüştürme eğilimi veya bir isabet atmaya çalışmak için belirtilen değişimden sonra ek eylemler yapma eğilimi anında bastırılmalıdır. Bu, antrenörün tatbikat sırasında tüm eskrim çiftlerinin hareketlerine karşı tetikte olması gerektiği anlamına gelir.

Değişim matkabı, birçok eskrim antrenörü tarafından kullanılan standart bir matkap haline geldi. Kullanmıyorsanız, bir sonraki muayenehanenizde bir değişim tatbikatı denemenizi tavsiye ederim. Takas matkapları kullanıyorsanız, sizi çeşitli ayak hareketlerini tanıtmanızı, zamanlamada değişiklik yapmanızı veya zorluğu sürdürmek ve daha iyi eğitim sağlamak için daha gelişmiş eskrimcileriniz için tatbikatı başka şekilde değiştirmenizi öneririm.

Yorum yapın