Etkili Yakıt Tasarrufu Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Yakıt tasarrufu yapmak son zamanlarda hepimizin derdi. İşte tamda bu yüzden oldukça artan yakıt fiyatları ve enflasyon bizleri bazı konularda tasarruf yapmaya itti. Yeni model araçlarda gelişen teknoloji sayesinde yakıt tasarrufu oldukça üst düzey olsa da sizler yakıt tasarrufu yapamayacağınızı mı düşünüyorsunuz ? Elbette yapabilirsiniz hem de bunlar bir kaç kolay adımla gerçekleşebilir.

1. Aracınızın Hızını Çok Arttırmayın.

Hepimizin bildiği gibi ne kadar çok hız o kadar çok yakıt olarak bizim cebimize geri dönmektedir. 90 km ile seyretmeniz gereken yerde 120 km ile seyrederseniz bu sizin yakıt tüketim hızınızı iki katına çıkarabilmektedir. Tam tersi olarak da yavaş gitmenizde sizler için ekstra bir yakıt masrafı oluşturabilir. İşte tamda bu yüzden uzun yolarda ideal hızınız 80-90km/s olmalı daha üstüne ve altına çıkıp inilmemelidir.

2. İçinde Ne Olduğu Belli Olmayan Yakıtları Almayın!

Biliyorum ki biraz tasarruf yapabilmek adına en ucuz olan yerlerden yakıt olmak zorunda kalabiliyoruz. Ancak kısa yollu tasarruf ederken bu sefer uzun sureli olarak araç aksamlarında oluşabilecek zararı göz ardı ediyoruz. Kısaca ucuz olacak diye bilmediğiniz yerlerden alışveriş yapmayınız.

3. Yakıtınızın Sızmasını Engelleyin.

Yakıt alım işleminiz tamamlandıktan sonra kapağın iyice kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu sayede yakıtın sızmasını veya buharlaşmasını engelleyebilirsiniz.

4. Aracınızı Doğru Viteste Kullanın.

İlk kalkış sırasında ne kadar düşük vites ile seyretmek doğru olsa da daha sonrasında aracımızın vitesinin yüksek seyretmesinde fayda var. Yüksek vites tasarruf sağlayabilirken düşük vites ise motoru yorarak ekstra yakıt harcamasına sebebiyet verebilir.

5. Aniden Yapılan Fren Ve Manevralardan Kaçınmalısınız.

Elbette metropollerde yaşayan halkımızın çoğu trafik esnasında gerilebilmektedir. Bunun sonucu ani manevralara sebebiyet verebilmektedir. Eğer yakıt tasarrufu konusunda ciddiyseniz bu hareketlerden sakınmakta fayda var. Ne kadar ani manevra ve fren o kadar fazla yakıt demektir. Bu yüzden yavaş hızlanmalı ve vites geçişlerinde yumuşak davranmalısınız.

6. Aracınızın Sahip Olduğu Klima Dikkatli Kullanılmalı

Klima açtığımız zaman aracımız motor gücünde ekstra bir artık gerçekleştirmek durumunda kalır. Bunun sonucu olarak yakıt artışında ortalama yüzde 3 lük bir artış oluşur. İllaki klimayı açmanız gerekiyorsa düşük hızda açmalısınız ve bunun sonucunda yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

7. Mümkün Olduğunca Aracınızı Rölantide Çalıştırmayın.

Eğer ki aracınızı rölantide çalışır durumda bırakanlardansanız aracınız ekstra yakıt yakıyor ve tasarruf edemiyorsunuz demektir. Çünkü aracınız rölantide seyrederken saatte ortalama olarak 1.5 litre yakıt tüketimi yapmaktadır. İşte tamda bu yüzden beklemek yerine aracınızı kapatarak çalıştıracağınız anda açarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

8. Aracınızın Hava Ve Yağ Filtrelerini Temiz Tutmalısınız.

Kesinlikle hava ve yağ filtrelerinin temiz olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kirli filtreler motorunuzun aşınmasına sebebiyet verebileceği gibi performans düşüklüğüne neden olurlar. Ekstra olarak hava filtrenizin tıkanması buji tüketiminizi arttıracaktır.

9. Gerekli Değilse Aracınızın Camlarını Açmayınız.

Aracınızın camlarını açmak durumunda kaldığınızca araç içi aerodinamik çekiş meydana geleceğinden aracınızın hızında yavaşlama meydana gelecektir. Bu sefer ideal hızda seyredebilmek uğruna daha çok yakıt harcayacaksınız. Camları kapalı tuttuğunuzda daha çok tasarruf sağlayabilirsiniz.

10. Aracınızın Bakımlarını Düzenli Bir Şekilde Yaptırın.

Aracınızdan en yüksek verimi alabilmeniz için bakımları düzenli olmalıdır. Eğer bakımsız bir aracınız varsa emin olun uzun vadede hem yakıt hem para olarak cebiniz zarara uğrayacak demektir. Özellikle aracınızın motor yağına baktırmalısınız. Temiz olan bir motor size yüzde 4 oranında bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

11. Aracınızda Bulunması Gerekmeyen Ağırlıklardan Kurtulun.

Aracınızın içinde ne kadar fazla yük varsa yakıt tüketiminizde o oranda artacağından emin olabilirsiniz. Özellikle sürekli yanımızda bagajımızda gezdirdiğimiz gereksiz eşyalardan kurtulmalıyız. Her 50 kg ekstra yük bize yüzde 1 2 oranında bir yük olarak dönecektir.

12. Lastiklerinizin Basıncı İdeal Olmalı

Eğer sizin lastiklerinizde ideal basıncında değilse özellikle havası az olan lastikler daha fazla yuvarlanmaları gerektiği için daha fazla enerji tüketimine neden olurlar. Ayrıca söylemek gerekirse aracınızın lastiği janta gevşek bir şekilde monte edilmiş ise buda sizin lastik basıncınızın inmesine sebebiyet verebilmektedir. Lastiklerinizi doğru basınçta kullandığınız zaman size yüzde 5 oranında bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

13. Yakıt Alma Saatlerinizi Değiştirmelisiniz.

Genellikle gündüz aldığımız yakıtların bizi zarara soktuğunu biliyor muydunuz ? Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki gündüz alınan yakıt gece alınan yakıta oranla daha çok buharlaşıyor. Bu yüzden artık yakıtlarımızı yolcuğumuzun hemen öncesi olan sabah değil akşamdan almalıyız. Bu şekilde de bir yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın