Euro’nun Düşüş ve Yükseliş Nedeni?

Euro Neden Yükseliyor? Türkiye de ki özel durumlardan dolayı üretilen ve satışa sunulan mal ile para birimi arasında oluşan farkın büyümesi Euro neden yükseliyor sorusunun cevabı niteliğindedir. İsviçre merkezli olan Swissquote bankasının, piyasada uyguladığı stratejisi ile gelişmiş sermaye akışı ve güvenli para birikimine destek olmasından kaynaklanmaktadır. Avrupa birliği geçen haftalarda düzenlenen zirve toplantısında korona virüs krizi ile nasıl mücadele edileceğini tartışmış ve bu mücadele sırasında 750 milyar dolarlık bir kurtarma fonunu kabul etmiştir.

Euro’nun Düşüş Ve Yükseliş Nedeni? Ülkeye giriş yapan döviz miktarı konusuna değinmek gerekirse 3 farklı yolu vardır. Herhangi bir sıralaması olmamakla birlikte şu şekilde listelenebilir: Uluslar arası yatırımlar, ülkeye yabancı turist gelmesi, Mal ihracatı ile gelen gelir. Bu üç ana başlığın önemli olma sebebi ülkeye katkı sağlamasıdır. Bu sayede Euro giriş çıkışı sağlanır ve TL değer kazanır. Ülkeye giren Euro miktarı azalması durumunda Türk lirası toprak sınırları içerisinde kalır ve bu nedenle uluslar arası para birimi olan Euro içeride az miktarda bulunur. Bir bakıma şöylede denebilir; ülke içindeki para miktarı ne kadar az olursa talep o kadar artar ve taleple doğru orantılı olarak da fiyatta da artış gözlemlenir. Bu sayede değer kazanır ve yükselişe geçer. Bunların yanı sıra dışarı bağımlı bir ülke yapısına sahip olmakta para biriminin yükselmesine sebep olur. Euro’nun düşüş ve yükseliş nedeni bu şekilde açıklanabilmektedir.

Euro’nun Düşmesi İçin Yapılması Gerekenler Türkiye şuanda iktisat politikası uygulamamaktadır. Bu taktiğin nasıl sonuçlar doğuracağına dair bir fikir tam olarak bulunmamaktadır. Pandemi döneminde olunduğu için ülkeye turist giriş çıkışı tam anlamıyla durmuş bulunmaktadır. Bu nedenle ülke için üretim ve tüketimi arttırılmalı ve Türk Lirasını Sınırlar içerisinde döndürülmelidir. Uzun vadeli yatırımlar yaparak günü kurtarmaya çalışmak yerine düzgün bir para politikası izlenmeli aynı zamanda Türk üreticilere yardım destek paketleri sunulmalıdır.

EURO DOLAR PARİTESİ FİYATLARI Euro Dolar paritesi üzerinde yaşanan dalgalanma ile Euro TL paritesi fiyatları üstünde de etkili olmaktadır. Euro’nun doların karşılığında değer kazanması ile Euro’nun TL paritesinin daha fazla değer kazanmasına ve Euro’nun dolar’a karşı değer kaybetmesi de, Dolar TL paritesinin de değer kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda size Euro neden yükseliyor konu başlığı altından en çok merak edilenleri açıkladık.

Yorum yapın