Ev Çevresinde Borax Kullanmak İçin İnanılmaz Yolları

Kendi doğal temizlik ve bakım ürünlerinizi yapmakta olduğumuz kadar takıntılı mısınız? Muhtemelen kabartma tozu, sirke veya hindistancevizi yağı için yüzlerce kullanımdan şikayet edebiliriz.

Hakkında fazla bilmediğin tek madde boraks. Aşağıda tüm şaşırtıcı kullanımlarını keşfettikten sonra, dolapta hiç bir zaman olmaksızın bir daha asla olmak istemezsiniz.

Boraks nedir?

Borax, doğal olarak oluşan mineral tuzu, sodyum boratın ortak adıdır. Cam, seramik ve metal üretiminde kullanılan suda çözünebilen beyaz bir tozdur. Ateşe dayanıklı ve antifungal özelliklere sahiptir. Aynı zamanda insektisitler, antiseptikler, kozmetik ürünler ve ev ürünleri de bir malzemedir.

Borax, yüzlerce yıl önce Tibet’te keşfedildi ve yaygın olarak bilinen Mule Team markasının büyük miktarlarda ithal etmeye başladığı 19. yüzyılın sonlarında batı dünyasında ortak kullanıma girdi.

Boraks güvenli midir?

Boraks araştırırken, hangi spesifik kimyasal bileşiğin sevk edildiğine dair bazı kavram yanılgıları vardır. “Boraks” adı altında satılan madde, sodyum borat veya sodyum tetraborattır ve sert bir madde olan borik asit değildir.

Borax’ın “tekrarlanan veya uzun süreli aşırı maruz kalma” ile göz ve cilt tahrişleri de dahil olmak üzere bazı güvenlik uyarıları vardır ve büyük miktarlarda yutulursa sindirim bozukluğu vardır. Ancak, sirke, kabartma tozu veya tuz gibi çoğu ev eşyası benzer sorunlara neden olabilir. Dolayısıyla, boraks ile güvende olmak için sağduyuyu kullanın ve çocuklardan uzak tutun.

Boraks kullanmak için harika yollar

Bakmaya başladığımızda, borax ile ilgilenilebilecek tüm yaygın haksızlıklardan dolayı şaşırdık. Kendinizi denemek isteyebileceğiniz bazı harika fikirler bulmak için okumaya devam edin.

Günlük temizlikinizi yapın

Borax’ı bir sünger veya kumaş üzerine serperek lavaboları, sayaçları, küvetleri ve duşları temizleyin. Boraks, cam elyafı gibi yüzeyler üzerinde bile çizilmeden kullanılabilir. Parlak bir sonuç için temizledikten sonra iyice durulayın.

Ayrıca, bir çorba şişesinde iki çorba kaşığı sirke ve birkaç damla bulaşık sıvısı ile bir çorba kaşığı boraks karıştırarak çok amaçlı bir temizleyici hazırlayabilir, ardından sıcak suyla doldurun.

Tuvalete derin bir temizlik vermek için, bir fincan boraksı klozetin içine dökün ve gece boyunca bırakın. Bu, sabahları kolayca temizleyecek olan lekeleri gevşetmeye yardımcı olacaktır.

Üç bardak ılık suya çözülmüş iki çorba kaşığı boraks karışımı ile camları ve aynaları temizleyin. Bu özellikle çok kirli yüzeyler için kullanışlıdır. Yumuşak ve tüy bırakmayan bir bez kullanın ve parlayarak parlatın. Boraks solüsyonu ile çalışmanın çoğunu yaptıktan sonra temizlemeyi su ve sirke karışımı ile de tekrarlayabilirsiniz.

Sert lekelerden ve takunlardan kurtulun

İki parça boraks ve bir kısım su ile yapılan macunla çiğneme sakızı, katran, yağ veya yapışkan kalıntıları temizleyin. Macunu karışıklık üzerine sürün ve daha sonra durulayın ya da temizleyin.

Giysilerdeki lekeler için, bir parça boraks ve iki parça su ile yapılmış bir macun uygulayın. Karışımı yarım saat bekletin, sonra normal olarak akıtın.

Halıdan lekeleri çıkarmak için boraks da kullanabilirsiniz. Halı Doktoru gibi bir halı temizleme makinesi kullanıyorsanız, rezervuardaki suya boraks ekleyerek sert halı lekelerini çıkarmak için temizleme gücünü artırabilirsiniz. Galon su başına yarım fincan boraks kullanın.

Bir çorba kaşığı boraks, bir çorba kaşığı limon suyu ve biraz su ile pasta veya ev eşyalarından pas çıkarın. Pas temizlemek için bir sünger kullanın.

Biraz farklı bir karışım, paslanmaz çelik veya porselen lavabolardan lekeleri temizler. Yapıştırmak için bir fincan boraks ve çeyrek fincan limon suyu kullanın. Sadece ovalayın ve sonra temiz durulayın.

Ayrıca lavaboların ve pisliklerin daha pis kısımlarını boraks ile temizleyebilirsiniz. Bir çöp atığını sterilize etmek ve engelini kaldırmak için, içine üç yemek kaşığı boraks koyun ve bir saat sonra ılık suyla yıkayın. Bir tahliyenin açılmasını önlemek için, 1/2 fincan boraks dökün, ardından yavaşça iki bardak kaynar su ekleyin. Bir süre oturduktan sonra, her şeyi temizlemek için suyu çalıştırın.

İyice durulamadan önce biraz boraks serperek ve nemli bir bezle ovarak pişen lekelere sahip bakeware, tencere ve tavaları temizleyin.

Kokuları temizleyin ve taze tutun

Borax, bir çok yaygın ev kokusu için kullanışlı bir doğal çözümdür. Koklamak halı kokusunu gidermek için, kabartma tozu ve boraks eşit parçalarla bir toz yapın. Bunu halıya serpiştirin, sonra 30 dakika sonra vakumlayın.

Kumaşlar ve döşemeler için, ağır kokulu bir ticari koku giderici spreye başvurmanız gerekmez. Sadece yarım fincan boraks bir sprey şişe suya karıştırın ve mobilya, perde veya araba iç mekanlarına uygulayın.

Kokulu veya lekeli bir yatağınız varsa, borax’ı ıslak bir bezle sorunlu bölgeye sürün. Yatak kurumasını bekleyin, ardından herhangi bir kalıntıyı vakumlayın.

Boraks ve su solüsyonu ile yıkayarak çöp kutusunu ve kedinizin çöp kutusunu temiz tutun. Ayrıca temiz kuru çöp kutusunun alt kısmına iki veya üç yemek kaşığı boraks koyabilirsiniz ve fazla nem ve kokuyu emmek için çöple karıştırın. Kedinizin hiç bir çöp yemesi alışkanlığı varsa, sindirim bozukluğuna neden olabileceği için boraks eklememelisiniz.

Bir galon su, bir fincan boraks karışımı ile küf ve küf temizleyin. Karışımı bir sprey şişesi veya bezle ve ovma kalıbıyla birlikte uygulayın. Boraks karışımını durulamadan bırakabilirsiniz, çünkü küf ve küf oluşumunu sürekli olarak engelleyecektir.

Buzdolabını bir sünger veya bez üzerinde su ve boraks ile temizleyin ve kokusunu alın.

Ayrıca nemlendiricinizi bir galon suda yarım bardak boraks çözerek ve nemlendiriciden on dakika boyunca çalıştırarak ferahlayabilirsiniz. Ardından, depodan kalanları çıkarın ve suyla iyice durulayın.

Sık sık temizlenmeyen bir diğer cihaz bulaşık makinesidir. Altını ve içeriklerini bir miktar boraks ile ovarak, çok ihtiyaç duyulan bir ferahlık verebilir, daha sonra bulaşık makinesinin alt kısmına boraks serpilir ve bir sonraki yemekleri normal olarak yüklemeden önce.

Bahçeye ve dış mekan ürünlerine dikkat edin

Patio mobilyaları basit bir boraks çözümü ile temiz tutulabilir. Bir yemek kaşığı sıvı ve boraks bir litre ılık su ile karıştırın. Bu en iyi sprey şişesinde kullanılır.

Bahçedeki sorunları düzeltmek için borax’ı da kullanabilirsiniz. Yabani otları, üzerlerine boraks serperek beton, yürüyüş yolları veya araba yollarında öldürün. Başka bir seçenek, eğer bahçenizdeki topraktan daha fazla boraks tutmak istiyorsanız, iki galon suda bir boraks kullanın ve bir ot püskürtücüsünü kullanın. Bu şekilde yabani otların yapraklarına konsantre olabilir ve toprağın kendisini püskürtemezsiniz.

Canlı tutmak istediğiniz bitkilerde saf boraks kullanmayın, ancak bitkileri döllemek için bir karışım kullanabilirsiniz. Brokoli, lahana, soğan ve çilek gibi ürünler özellikle bor ihtiyacındadır. Bir galon suya bir çorba kaşığı boraks karıştırın, bir emülgatör olarak birkaç damla bulaşık sabunu ekleyin ve bahçeye uygulayın.

Meyve ağaçlarınızı boraks ile besleyin. Her üç ila dört yılda bir, sağlıklı meyve gelişimi için hayati bir eser mineral olan bor sağlamak için elma ağaçlarınızın etrafına bir miktar boraks serpiştirin. Olgun bir ağaç için bir bardak veya genç bir ağaç için 2 yemek kaşığı kullanın.

Borax, havuz kimyasalları üzerinde tasarruf etmenize bile yardımcı olabilir. PH seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, alg oluşumunu önler ve klor ihtiyacını azaltır. Kesin prosedür bu makalenin kapsamı dışındadır, bu nedenle yüzme havuzunuz için ne kadar borax ihtiyacınız olduğunu belirlemek için yetkili bir kaynağa danışın.

Zararlardan kurtulun

Eşit parçaların boraks ve şekerini kullanabilir ve hamamböceği ya da karıncalar gibi sinir bozucu böceklerin evinize gelebileceğini düşündüğünüz her yere serpebilirsiniz. Toz daha sonra vakumlanabilir. Dışarıda, bal, mısır şurubu veya akçaağaç şurubu ile eşit parça boraks karışımını kullanabilirsiniz.

Pireler için, pirzola yumurtalarını bırakabilecekleri köpek yataklarına veya kilimlere boraks serpiştirin.

Fareyi koyunda tutmak için, duvar boyunca yere boraks serpin. Bu, farelerin genellikle çalıştığı yerdir ve ayakları üzerinde boraksa sahip olmadıkları için geri dönme olasılıkları daha azdır.

Çocuklar için eğlenceli aktiviteler oluşturun

Şimdiye kadar boraks için bu kullanımların tümü oldukça pratikti. Ama borax’ın bazı çılgın eğlence kurbanları için de kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Bunlar çocukları ekranlarından uzak tutmak için harika aktiviteler.

2 çorba kaşığı beyaz tutkal ve az yemek renklendirmesi ile su ve boraksın 1 / 4’ünü karıştırın. Hamuru karıştırmaya ve eğlenceli bir sümük olana kadar yoğurmaya devam edin. Biraz farklı tarifler de “floam” veya aptal macun yapar.

Çocuklar boraks ile güzel kristalize kar taneleri yapmayı seveceksiniz. Bu harika bir ev fen deneyidir. Basitçe, boru temizleyicileri ile kar taneleri yapın, ardından kaynar su bardağı başına bir çorba kaşığı boraks karıştırın. Daha sonra solüsyonla doldurulmuş mason kavanozlarındaki kar taneleri askıya almak için bir popsicle çubuğu ve kurdele kullanın. Kavanozları hala 24 saat boyunca oturup bırakın ve kristallerin büyü gibi oluştuğunu göreceksiniz!

Bir başka şaşırtıcı şey de, muhtemelen evinizin etrafında yatan bazı malzemelerle bouncy topu kırmaktır. Boraks ve mısır nişastası, iki çorba kaşığı beyaz tutkal ve 1/4 bardak su bir çorba kaşığı karıştırın. Biraz yemek renklendirmesi ve parıltı ekleyin. Karışımı sertleştiğinden sıkılmaya devam edin ve kısa süre sonra bir kabarık top oluşturacaksınız!

Boraks ile renkli ateş açarsanız, çocukların kalplerini sonsuza dek kazanacaksınız. Bu açıkça bir yetişkin-gözetimli bir aktivitedir. Sadece ateşe dayanıklı bir kaseye biraz metil alkol koyun ve iki kaşık dolusu boraks ekleyin. 30 saniye sonra, karışımı dikkatli bir şekilde yak ve bu ürkütücü yeşil alevlerin tadını çıkar!

Ve boraks için bir kaç daha şaşırtıcı kullanım…

Keman veya viyolonsel gibi telli çalgılar çalmak için kullanılan bir yayın tüylerini temizlemek için boraks kullanabilirsiniz. Fazladan rosin kaldırmak için, küçük bir boraksa batırılmış nemli bir diş fırçası kullanın, daha sonra temizleyin, aletin üzerinde herhangi bir ağaç olmamasına dikkat edin.

Su, tuz ve boraks solüsyonunda ipi ıslatın ve ev yapımı mumlara daha iyi fitiller yapın. Mum yapmak için kullanmadan önce birkaç gün kurumaya bırakın. Bu, fitillerin daha az kül ve dumanla daha temiz yanmasına yardımcı olacaktır.

1/3 boraks ve 2/3 mısır unu karışımını bir kutuya serpiştirerek daha az solgunluğu olan çiçekleri koruyun. Çiçekleri içine yerleştirin ve üstüne biraz daha karıştırın. Kutuyu yaklaşık iki hafta boyunca kapalı tutun ve güzel kuru çiçeklere sahip olacaksınız.

Bir çay kaşığı mantarı, her biri bir çay kaşığı harcayarak ve kabartma tozu ile biraz su karıştırıp bir macun haline getirin. Enfekte ayak tırnağına iki hafta boyunca günde iki kez bir saat süreyle uygulayın.

Yorum yapın