Ev Genci Nedir? Neet Ne Demektir?

Ev Genci Ne Demek? Kime Ev Gençleri Denir? Türkiye’deki Ev Genci Oranı Nedir? Ev Genci Nasıl Oranı Nasıl Belirlenir? Bütün Soruların Cevabı konumuzda..

Esasında bu bir trend, önerme yada dönüşüm değil hayatın tam gerçeği diyebiliriz. Diplomalı yada diplomasız fark etmiyor, hayattan tat almayan, çalışmak istemeyen, kendi küçük dünyasında mutlu, ufak bir sosyal çevrede ailesi ile yaşayan ve ailesindeki ataerkil bireylere yaşamak için ihtiyaç duyan bu kuşağa ev gençleri denilmektedir.

Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması, iş bulmaktaki zorluklar ve pandemi gibi dış etkenler yüzünden eve kapanan çoğu genç bu ev gençleri olayına istemsizde olsa katılmakta.. Bir düşünün okusa da aynı oku masada bir umudu tutunacak bir dalı yok.. Ailesinin yanında yaşayan evin içinde takılan genç bir birey.. Yani ev genci kendisi..

Okuyan, çalışan, iş arayan, çaba sarf eden bir gençlik değil bu.. Dinlenmeyi, internette takılmayı, telefonunu elinden düşürmeyip, uykuyu, yemek yemeyi, evde vakit öldürmeyi ve gelecek kaygısı ile yaşayan hayatı yaşamayı sevmeyen bir gençlik.. ev gençliği..

Bu terimi bize Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali Raporu kazandırdı diyebiliriz. 2017 yılında yayınladıkları bir rapor ile bu terimi Dim ahlarımıza soktular adeta.. Türkiye diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında nüfusunda yaşayan ev genci oranında Dünyada ilk üçte.. Avrupa’da ise birinci sırada !!! bunu söylemeden de geçemeyeceğiz.. açıkçası can sıkıcı bir durum.

Bir kısım kişi ise önceden ev kızı denilen bir terim vardı.. bu ev gençleri terimi, aynı ev kızları gibi olan ama cinsiyet ayrımı olmayan bir adlandırma diyebiliriz demektedir.. mantıklı aslında.. ev oğlanı demektense ev genci demek daha bi söyleyiş olarak düzgün kanımızca.. hem cinsiyet ayrımı da yok unisex bir terim açıkçası..

Ev gençliği giderek kendisinin oranını nüfus anlamında artırmakta.. Yapılacak eylem ise gençlere umut ve iş sağlamak geleceğe daha iyi bakmalarını sağlamak olsa gerek..

Yorum yapın