Evde Ayak Bakımı

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Evde Ayak Bakımı, Vücudun her bölgesi için bakıma ihtiyaç duyulur. Bakıma ihtiyaç duyan bir bölge de ayaklardır. Doğal bakım kürleri ve birkaç basit yöntem ile sağlıklı ve bakımlı ayaklara kavuşmak mümkündür. Evde ayak bakımı yapmak için bu birkaç yöntemin bilinmesi ve düzenli şekilde uygulanması gerekir. Sadece tırnak akımı ile bitmeyen ayak bakımı alt taban, topuklar ve ayak bilekleri ile de dikkat çeken bir bakıma ihtiyaç duyar.

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Birinci temel kural olarak bilinen ayakların sağlıklı olması için yapılması gereken konu ayakkabı seçiminin doğru ve yerinde yapılması konusudur. Ayakkabı gün içinde ayakların maruz kaldığı en önemli etkendir. Bu sebeple ayakkabının ayağa ve ayak yapısına uygun şekilde seçilmesi birçok ayak sorununu engelleyen önemli bir sorun olarak dikkat çeker. Bu bağlamda konforlu ve ayağa uygun ortopedik ayakkabılar seçilmelidir.

Evde ayak bakımı yöntemleri ile bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak ayakların sürekli nemlendirilmesi ile doğrudan alakalı bir konudur. Bu sebeple her gece yatmadan önce ayakların yoğun nemlendiricili kremler ile nemlendirilmesi gece boyu gün içinde kaybettiği nemine kavuşması noktasında önem arz eden bir konu olarak dikkat çeker.

Doğal ayak akımlarını yine doğal ortamlarda yapmak mümkündür. Bunun için örneğin kumsal ve plajlarda kumlar üzerinde çıplak ayak ile gezmek kumların peeling özelliği ile ayakların tazelenmesini sağlayacaktır.

Ayakların sık sık yıkanması koku oluşumunun önlenmesi noktasında yapılması gereken bir konudur. Ayakların doğal bir topuk taşı ile temizlenmesi ve ölü deriden arındırılması sağlıklı ve bakımlı ayaklar için yapılması gereken unsurlardan biridir.

Evde ayak bakımı konusunda bir diğer yöntem ise düzenli şekilde pedikür yapmaktır. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi ve temizlenmesi ayaklardaki serleşmiş ve kalın derinin temizlenmesi önemlidir.

Ayakları belirli aralıklarda sıcak tuzlu suyun içinde bekletmek de ayakların yumuşak ve bakımlı olması için besleyici ve şişlikleri yatıştırıcı özellikte sayılmaktadır.

Ayak bakımında dikkat çeken en önemli unsur ayakların nem dengesini korumaktadır. Düzenli şekilde özellikle geceleri ayakların nemlendirilmesi ayak bakımında yapılması gereken en önemli konudur.

Yorum yapın