Evde Kullandığınız Sebzelerden Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Gıda boyaları büyük bir çoğunluk tarafından kabul görülmeyen hatta zararlı bulunan bir maddedir. Bu sebeple yapay renklendiricilerle yapılan gıda boyalarının sağlığa zarar verip vermediği konusunda birçok araştırma yapılmış hatta yapılmaya devam edilmektedir. Bugün ki yazımızda özellikle çocukların bu çok sevdiği renkli kurabiyeler ve pastalardan hem çocuklarını kıramayıp alan hem de sağlıkları için endişe eden anneler için evde gıda boyası nasıl hazırlanır, onu sizlerle paylaşacağız.

Gıda Boyası Nasıl Yapılır?

Üstelik bu işlemler hiç de zor değil. Zaten okudukça göreceksiniz ki her meyve ve sebze için aynı işlemi tekrar edeceğiz. Önce meyve veya sebzeyi katı meyve sıkacağından güzelce geçirip suyunu çıkaracağız. Ardından bir tencereye alıp içine su eklemeden şeker ilave edip kaynatacağız. Yalnız burada bir şeyi hatırlatmak da fayda var evde hazırlayacağınız gıda boyaları hazır satılan gıda boyaları kadar yoğun bir kıvam elde edemeyebilirsiniz. Ama varsın sağlıklı olsun da rengi hazırlarının ki gibi olmasın.

Gelelim Hangi Rengi Nasıl Elde Ettiğimize?

Kırmızı için: Pancar

Kırmızı rengi elde etmek için sıkıp suyunu çıkardığımız üç adet orta boy pancar suyunu tepeleme doldurduğumuz üç yemek kaşığı toz şekerle kaynatmanız yeterlidir. Elde ettiğiniz bu şurup bir gıda boyası olacaktır ve istediğiniz hamur işinde bir ya iki kaşık kullanmanız kırmızı rengi almaları için yeterli olacaktır. Hazırladığınız bu şurup miktarını aynı oranlarda arttırarak daha fazla elde edebilirsiniz.

Özellikle kızların bayıldığı pembe boya için: Karbonat ve pancar.

Kırmızı yaparken yaptığımız gibi pancarı aynı şekilde kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra içine bir paket hamur kabartma tozu ekleyip hızlıca karıştırıyoruz. Bu şekilde elde ettiğimiz şurubun kırmızı rengi açılıp pembeye dönüşecektir. Fakat bu işlemden sonra koyu bir hal aldığı için çok abartmadan su ilavesi yapabilirsiniz.

Tatlı bir turuncu için: Havuç

İstediğimiz turuncu renge ulaşmak için 5-6 adet orta büyüklükte havucu içine bir kaşık şeker atıp kaynatıyoruz. Dileyenler havucun içindeki şeker oranından dolayı şeker atmayabilirler.

Mor tutkunlarına: Kırmızılahana

Adı kırmızı olsa da hepinizin bildiği gibi rengi mor olan bu sebze sayesinde o bayıldığınız mor renge ulaşacaksınız. Bunun için küçük boy bir lahanayı meyve sıkacağından geçirip suyunu elde edip içine 4-5 kaşık toz şeker ilave edip kaynatmanız yeterlidir.

Yeşil çimenler için: Ispanak

Bir demet ıspanağın suyunu 5-6 yemek kaşığı şekerle kaynatmanız yeterlidir.

Siyah renk için: Siyah havuç

Daha önce turuncu elde etmek için turuncu havuçları nasıl kaynattıysak siyah havucu da aynı şekilde kaynatıyoruz. Elde ettiğiniz renk tam koyulukta bir siyah olmasa da siyah rengine çok yakın olacaktır.

Denizlerin ve göklerin rengi mavi için: Kırmızılahana ya da yaban mersini

Mavi rengi elde etmek için iki seçeneğimiz var. Bunlardan birincisi kabuklarından mavi rengi elde edeceğimiz iki su bardağı yaban mersinini bir kaşık toz şekerle kaynatıp elde edebilirsiniz.

İkinci seçenek için kırmızı lahanayı kullanacağız. Bunun için pembe boya yaparken yaptığımız işlemlerin aynısını pancar yerine kırmızı lahanayı kullanarak yapıyoruz.

Güneşin rengi Sarı için: Aspir ya da safran otu.

Sarı renk elde etmek için safran ya da aspir otunu toz haline getirip hamur veya kremalarınıza doğrudan ilave edebilirsiniz. Safran pahalı bir bitki olduğu için her zaman alınamayabilir. Bu nedenle aspir otu aynı sarılığı elde etmenizi sağlayacaktır.

Eğer elde ettiğiniz gıda boyasını pasta kremalarında, cupcake dolgularında kullanacaksınız boyaya kattığınız şeker oranını artırabilirsiniz. Hazırladığınız şekerli boyaları ağzı kapalı kavanozlarda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Yorum yapın