Evde Mum Nasıl Yapılır?

2000 Yıl önce mum hayvansal yağların arasına pamuk sokularak yapılmıştır günümüze kadar gelmiştir ihtiyaçta vardır. Aydınlatma aracı olarak bir çok şey ortaya çıktı elektrik başlıca aydınlatma kaynağımız olsa da muma da ihtiyaç halen var zaten sizlerde bunları benden daha iyi biliyorsunuz her neyse lafı uzatmadan evde mum nasıl yapılır hep beraber öğreneceğiz.

Mum yapımı için gerekli malzemeler şunlardır;

Bir kilogram parafin, yüz gram stearin, ideal mum kalıbı, mum boyası, kalın bir ip (Fitil olarak kullanmak için) ve tercihe göre esans ekleyebiliriz malzemeler bu kadar şimdi geçelim yapılışına.

Arkadaşlar ilk önce parafini kısık ateşte kabımızda eritiyoruz ardından stearini ve muma renk vermek için mum boyası da ekleyip karıştırıyoruz karıştırma esnasında mumunuzun esanslı olmasını istiyorsanız esans katabilirsiniz.

Sıra geldi mum kalıbına kalıbın ortasına ipimizi yerleştiriyoruz ısıttığımız karışımı kalıba döküyoruz kalıbı buz dolabına koyup soğumasını bekliyoruz soğuduktan sonra mumuz hazır hale geliyor. Evet artık elektrikler gittiğinde kendi yaptığımız mumumuzu kullanabiliriz.

Yorum yapın