Evde Nasıl Papağan Yetiştirilir?

Hayvanlar alemi içinde evlerde beslenen, hayvanları kuşlar çekmektedir. Papağanlarda bu türün içinde, evlerde çoğunlukla beslenmektedir. Papağanların en büyük özelliği bilindiği gibi, taklit yeteneklerinin yüksek olmasından dolayı, konuşmalarıdır.

Papağanların dünya üzerinde bir çok cinsi bulunmaktadır. Bu cinslerden bazıları konuşmayı diğer türlerine göre daha çabuk öğrenmektedir. Papağanların eğitiminde genellikle yavru iken alınıp, konuşma eğitimine başlanması çok etkili olacaktır. Papağan cinsleri bilindiği üzere çok pahalıdır. Güzel bir eğitim ve mutlu bir aile sıcaklığı verildiğinde, sizlere şahane arkadaşlık edeceklerdir. Yavru iken alınıp iyi bir eğitime tutulan papağanlar ortalama 6 aylık bir zaman sürecinde, tamamen konuşur hale gelecektir.

En Çok Beslenen Papağan Türleri Nelerdir?

Konuşmayı çabuk kavramasından dolayı, en çok tercih edilen papağan, Afrika gri papağanıdır. Sizlerde bu türü tercih ederseniz, güzel bir ilgi ile kısa sürede konuşmayı söktürürsünüz. Bu cinsin dışında 300 den fazla farklı cinsleri bulunmaktadır. Her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Ülkemizde en çok görülen papağan cinsleri Sülfür kakadu, geveze lori, şemsiye, sultan, mavi ve sarıdır. Saydığımız bu türler iyi derece ilgi istemektedirler. Eğer alıp kafese koyup ilgilenmeyeceksiniz, papağan almanın hiçbir anlamı yoktur.

Evde Papağanların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Papağanınızın kafesinin büyük olmasına öncelikle çok önem verin. Büyük bir kafesinde içinde yaşayan papağanlar toprak, yeşillik ve meyvelerden oluşan yemleri yemektedirler. Papağanların meyveye çok büyük bir düşkünlüğü vardır. Evinizde bulunan papağanı, ne çok soğuk nede çok sıcak ortamlarda bırakmayın.

Oda sıcaklığı bu hayvanlar için idealdir. Papağanların en büyük özelliği ise, ilgi görmediklerinde, eğer kapalı bir ortamda kalırsalar, psikolojik olarak hayata küsmeleridir. Şunu iyi bilin ki, evinize papağan alacaksanız, ona mutlaka günde iki üç saat ayırmalısınız. Eğer böyle bir vaktiniz yoksa, papağan almanın hiçbir anlamı yoktur. Papağanları yavru iken almak daha mantıklıdır. Papağan sizden ilgiyi gördüğünde, sizi zamanla kendine arkadaş olarak belirleyecektir.

Bu durum bir çok test ile kanıtlanmıştır. Şunu da söylemek gerekir ki, evde papağan beslemek biraz masraflı olabilir. Çünkü papağanlar yukarıda da söylediğim gibi meyvelere düşkündür. En iyi meyveleri yemek isterler. Zeki bir papağanınız olmasını istiyorsanız, masraftan kaçınmayacaksınız. Evde papağan beslemek hem yorucu hem de eğlenceli bir iştir.

Papağanları gerçekten seviyorsanız, yapacağınız masraf ve göstereceğiniz ilgi ile, kısa sürede çok sağlam bir arkadaş elde etmiş olacaksınız. Unutmayın ki ölene kadar sizin en sadık arkadaşınız olabilirler.

Yorum yapın