Evdeki Zehirli Süs Bitkileri Hangileri?

Evlerimizde ve iş yerlerimiz de genel olarak evimizi süslemek olduğundan daha güzel görünmesini sağlamak için kullanılan salon çiçekleri aslında düşünüldüğü gibi masum değildir. Bu konuda uzmanların yaptığı araştırmalara göre birçok kişinin, evinde yetiştirdiği çiçeklerin çoğunun zehirli olduğunu belirterek, bu bitkilerin içerdiği glikozit, safonin, alkaloit ve tanenlerin insanların sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu söylemektedir. Bu satırları okurken pek çoğunuzun ” Bu çiçeklerden acaba benim evimde de var mı? ” diye aklınızdan geçirdiğinizi tahmin edebiliyorum. Bana kalırsa özellikle de küçük çocuğu olan anneler evlerinde yetiştirdikleri bitkiler konusunda biraz daha dikkatli olmalılar.

Gelelim hangi çiçeklerin zehirli olduğuna,

Orman Gülü
Dünyanın en güzel bitkilerinden bir tanesi olan orman gülü sizi görür görmez kendisine hayran olup evinizde yetiştirmek isteyebilirsiniz. Fakat bu bitkinin suyu oldukça zehirli olduğundan yapraklarının yenmesi durumunda öldürücü sonuçlar meydana getirebilir.

Difenbahya
Kocaman yeşil çizgili yapraklarıyla çok fazla beğeni toplayan bu bitki evlerde en çok görülen süs bitkilerinden biridir. Fakat bu bitkinin kesilmesi ve koparılması sonucu çıkardığı öz suyuna dokunmak ve ya ağıza buluşması durumunda sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Zehirli Sarmaşık
Zehirli sarmaşık en zehirli süs bitkilerinden biridir. Bu bitki, ölüme dahi neden olmaktadır. Bu yüzden illaki evinde yetiştirmek isteyen kişilerin özellikle anne ve babaların bu konuda çocuklarını uyarmalı küçük yaşlardaki çocukları bu bitkiden kesinlikle uzak tutmalıdırlar.

Yılan Yastığı
Bu bitki hem çocuklar hem de büyükler tarafından kesinlikle ısırılmamalı ve yenmemelidirler. Bunu ağzına alan kişiler nefes almak konusunda zorluk çekerler. Bu yüzden yanında kesinlikle çocuklar olmamalıdır.

Zakkum
İç mekânlarda güzel pembe çiçeklerinden ve koyu yeşil yaprakları yüzünden sıklıkla rastlanan bir diğer bitki olan zakkum da yine zehirli olduğu bilinen süs bitkilerindendir.

Son olarak evinde süs bitkileri veya diğer adıyla salon çiçekleri besleyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta da bu çiçeklerin kesinlikle yatak odasında olmamaları gerektiğidir. Çünkü bitkiler gündüzleri karbondioksit alıp oksijen verirken geceleri tam tersini yapar. Bu durumun çiçeklerle aynı ortamda yatan kişilerin sağlığını olumsuz etkilediği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getirilen bir diğer konudur.

Yorum yapın