Evreni Açıkladığı Düşünülen Sicim Teorisi’ne Ne Oldu?

1980’lerin başında, bu tuhaf isimli fikir dünyanın önde gelen fizikçileri tarafından, uzun zamandır aranan ”Her Şeyin Teorisi” olarak pazarlandı. Bu fikrin, tüm atom altı partikülleri ve doğa kuvvetlerini tek bir teori altında toplayacağı düşünüldü. Bu heyecanın sebebi, teorinin doğasından kaynaklanıyordu. Buna göre atom altı partiküller noktalar değil, ince, sicim gibi varlıklardı. Bu sicimlerin, atom çekirdeğinden trilyonlarca kat daha düşük olduğu ve sadece on boyutlu alanda var oldukları söylendi. Ancak Her Şeyin Teorisi yolunda bazı engellere rastladılar. 1980’lerin sonlarında, o ilk heyecan sona erdi ve fizikçiler bazı önemli sorunlarla karşı karşıya kaldılar. İlk ve en önemlisi, biz on boyutlu bir evrende yaşamıyoruz ve kimse, içinde bulunduğumuz dört boyutun üzerine bir altı boyutun daha nasıl getirileceğini bulamadı. İkincisi, tek bir Her Şeyin Teorisi’nden başka teori olamaz ancak fizikçiler beşten fazla sicim teorisine ulaştılar ve aralarından seçim yapamadılar. Son olarak sicim teorilerinin, daha iyi bir şeye yönelik tahminler olduğu anlaşıldı ve o şeyin ne olabileceği konusunda sorular doğurdu.

Bugün sicim teorisiyle ilgili sorun, teorinin yeterince garip olmamasıdır açıkça. O günden bu yana fizikçiler, her beş sicim teorisinin de ” M- teorisi” nin farklı yüzleri olduğunu keşfettiler. M-teorisi diğer beş teoriyi birleştiren teoridir ve ” Mother ” ( Anne ), ”Magic ” ( Sihir ), ”Mystrerious ” ( gizemli ), gibi sözcükleri temsil eder. Sicim teorisiyle bağlantısından dolayı M’nin ”membran ” ( zar – evren ) içinde kullanılmış olabileceği düşünülebilir: O zaman on boyutlu sicimler, on bir boyutlu bir sayfanın kenarı olarak algılanabilirler, bu da yeni bir teorinin ana fikridir.

Şimdi küçük fizikçiler ordusu, sicim teorisinin sorunlarını giderecek gibi görünen M – teorisi üzerinde çalışıyor. Örneğin, diğer tüm ekstra boyutları, içinde bulunduğumuz dört boyuta indirmenin sadece tek bir yolu olduğu anlaşıldı. M – teorisi aynı zamanda, Her Şeyin Teorisi’nden bekleyeceğimiz gibi tek bir formdan oluşuyor. Bunun gerçek olup olmadığı henüz belli değil; tek söyleyebileceğimiz bu ( on ir boyutlu ) alana dikkat etmemizdir.

Yorum yapın