Facebook Desktop Plugin Nedir? Disable Veya Remove Etmek

Tarayıcılardaki pluginleri bilirsiniz. Hepsi de bir programın altyapısını destekleyen küçük programcıklardır. Örnek vermek gerekirse tarayıcınızda video izlemek isterseniz tarayıcınızda flash player plugininin ya da daha Türkçesi eklentisinin yüklü olması gerekmektedir. Ya da Java destekli programları çalıştırmak isterseniz Java eklentisinin bilgisayarınızda ya da tarayıcınızda yüklü olması gerekmektedir.

İşte Facebook Desktop Plugin de bu eklentilerden sadece bir tanesidir Eğer Facebook Desktop Plugin Firefox, Chrome ya da diğer tarayıcılarda ne iş yaptığını merak ediyorsanız, bu eklentinin fonksiyonlarını bilmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Facebook Desktop Plugin Nedir?

İsminden de tahmin ettiğiniz üzere sosyal paylaşım sitesi facebook ile ilgili bir eklentidir. Daha detaylandırmak gerekirse Windows ta Facebook Messenger kullanımıyla ilgilidir. Facebook internet sitesine girip oradan arkadaşlarınızla sohbet etmek yerine bu eklenti sayesinde direkt olarak messenger programları gibi sohbet etmenizi sağlamaktadır.

Facebook Desktop plugini bir defa kurduğunuzda eklentiyi bütün tarayıcılarınızda görüntüleyip, kullanabilirsiniz.

Facebook Desktop Plugin’in Özellikleri Nelerdir?

Bu eklentinin en büyük özelliği eklentiyi remove ya da disable etseniz dahi Windows’ta hâlâ çalışabiliyor olması.

Peki Bu Eklentiyi Nasıl Remove Ya da Disable Edebiliriz?

Disable etmek için tarayıcınızdaki eklenti sayfanıza giderek “ disable” butonuna basarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer ben kaldırmak yani remove etmek istiyorum diyorsanız, Facebook Messenger özelliğini kaybetmeden kaldırabilmeniz için yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemek olacaktır.

  1. Tarayıcınızı kapatın. Facebook Messenger ile bağlantınız kesiniz. Ve aşağıdaki yolu Run ya da Çalıştır pencerenize yapıştırın. “ C:\Users\username \AppData\Local\Facebook\Messenger\”
  2. Açılan pencerede Facebook versiyon numarasının olduğu dosyayı açınız. Daha sonra npFbDesktop.dll dosyasını ileride kullanmak isterseniz diye bir yere kopyalayın. Kopyalama işleminde sonra bu dosyayı buradan silin.
  3. Hepsi bu kadar. Artık bu eklenti tarayıcınızdan ve bilgisayarınızdan tamamıyla silindi. Facebook Messenger her zamanki gibi çalışmaya devam edecektir.

Yorum yapın