Facebook Gizlilik Ayarları Ve İstenmeyen Reklamlar

Son zamanlarda bir çok arkadaşımın profilinde onlarla alakasız feedler görüyorum. “Altın Çilek Zayıflama” “Bilmemne Penis Büyütücü” başta olmak üzere o kişiler ile alakasız onlarca reklam.

Bu reklamların hangi uygulamalardan dolayı onların profillerinde çıktığını bilmiyorum fakat arkadaşlarımın bunun önüne geçemediğini öğrenince bundan nasıl kurtulmaları gerektiği hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Öncelikle bu istenmeyen girişlerin nasıl duvara düştüğünden bahsedelim.

  • Arkadaşınız size bir oyun veya uygulama daveti yolluyor. (isteyerek veya istem dışı)
  • Siz bu uygulamayı kabul ediyorsunuz.
  • Uygulamayı kabul ederken size bir onay penceresi çıkıyor.
  • Uygulamaya izin verdiğiniz zaman sol tarafta bulunan sizden istenilen özelliklere izin vermiş oluyorsunuz. Konuyu blog yazısı olarak taşımama sebep veren kısım ise 2. izin. “Post to my Wall” Uygulamanın sizin adınıza durum mesajı, not, fotoğraf ve video göndermesine izin veriyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğim izin olayının bir de daha istemsiz olanı mevcut. Yani arkadaşınız size davet yollamadan da tuzak uygulamaların ağına düşünebilirsiniz.

Yandaki görüntü bir arkadaşımın profilinden aldığım bir görüntü. Herşey normal. Bir video paylaşılmış ve tıkladığım zaman videoyu izleyebileceğim. Peki paylaşılan video değilse?

İşte bir çok Facebook kullanıcısı bunu ayırt edemiyor ve videoyu izlemek için tıkladıkları zaman aslında uygulamanın izin sayfasına yönlendiriliyorlar. Videoyu izlemek isteyen kullanıcı da her zaman olduğu gibi karşısına çıkan onay ekranını okumadan kabul ediyor. Böylece yazının en başında bahsettiğimiz gibi istenmediği halde haberi olmadan profilini reklam malzemesi yapıyor.

Peki bu uygulamalardan nasıl kurtulacağız?

Facebook uygulamalara izin verirken bu uygulamalardan kurtulmanıza da olanak sağlıyor.

Sağ üstte bulunan Hesap > Gizlilik Ayarları

Açılan sayfada da Uygulamalar ve İnternet Siteleri kısmından bilmediğiniz, güvenmediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Yorum yapın