Facebook Home Nedir?

Açıklandığı günden itibaren farklı bir arayüz ve daha sosyal bir android heyecanı ile Facebook Home’un indirilebilir olmasını bekleyenlerden(d)im. Hatta 12 Nisan tarihin de hala indirilebilir olmadığı ile ilgili tweetler gönderdim fakat sonradan farkettiğim üzere aslında Facebook Home indirilebilir olmuş ama Türkiye Google Play Store’da değil.

Android’in en sevdiğim özelliklerinden biri dilediğiniz .APK yani kurulum dosyasını dilediğiniz yerden temin edip telefonunuza uyumlu olup olmadığına bakmaksızın kurabiliyorsunuz. Ben de öyle yaptım ve Facebook Home’un kurulabilir .APK dosyasını temin ederek Samsung Galaxy S3 I9300 akıllı telefonuma Facebook Home kurulumunu gerçekleştirdim.

Öncelikle Home’u kurmadan önce mevcut Facebook ve Facebook Messenger uygulamasını kaldırdım ve Home kurulumunun ardıdan ikisinin de uygulama mağazasında bulunan güncel daha doğrusu Home için uyarlanmış versiyonlarını yükledim.

Görsellik harika, kullanım berbat!

Facebook Home görsel olarak tek kelime ile harika. Ekranınızda kocaman fotoğraflar, arkadaşlarınızın güncellemeleri… Ekrana dokunarak durduğunuz orjinal içeriği daha net görebiliyorsunuz. İki kere ekrana dokunarak fotoğrafı veya güncellemeyi beğenebiliyor ya da hızlıca yorum yapabiliyorsunuz. Ekrana bir kere bastığınızda sizin profil fotoğrafınız çıkıyor ve sürükleyerek 3 seçenekten birini seçebiliyorsunuz.

  • Uygulamalar
  • Messenger
  • Bir önceki açık uygulama

Bu 3 seçenek arasına ekleme yapamıyorsunuz!

Kullanışlılık ise yerlerde. Acilen birini aramanız mı gerekti? O zaman fotoğrafınıza basık tutup uygulamalara sürüklüyorsunuz. Ardından kısa yol olarak eklediyseniz o listeden telefon uygulamasını seçiyor ya da ekranı sağa sürükleyerek tüm uygulamalardan telefon uygulamasına geçebiliyorsunuz. Bunun ‘akıllı’ bir telefon olması gerekmiyor muydu? E madem akıllı bir telefonsa neden benim birini aramam bu kadar problemli? Bu yüzden kocaman bir eksi…

Aynı şey aslında mesajlaşma için de geçerli olsa da Messenger uygulamasına izin verdiyseniz eğer SMS’lerinizi de Facebook Messenger uygulaması ile gönderip alabiliyorsunuz. Bu hem artı hem de eksi. Çünkü eğer Messenger uygulamasını SMS için kullanmak istemiyorsanız az öne bahsettiğim adımları SMS’leriniz için de uygulamanız gerekiyor. (Az önce bahsettiğim adımları TÜM uygulamalar için yapmanız gerekli)

‘Akıllı’ telefonumuzun akıllı olmasını sağlayan tek uygulama Facebook değil. Fakat Facebook Home telefona hükmediyor ve öncelikli ve asıl olarak Facebook özelliklerinin kullanılmasını istiyor. Eğer Facebook’ta yaşayan, herşeyi paylaşan, sürekli içerik üreten biriyseniz ve telefonun diğer özelliklerini pek kullanmıyorsanız Facebook Home tam sizlik.

Fakat benim gibi genel bir kullanıcı iseniz, Facebook Home gerçekten sıkıntılı. Her uygulama çıkışında mutlaka Facebook’un arkadaşlarınızın güncellemelerini almalarını beklemek zorundasınız. Her güncelleme internet bağlantısıyla veri çekiyor, güncellemeler geleseye kadar ekran siyah bir şekilde duruyor ve hareket edemiyorsunuz. Şu anda, binlerce lira verip aldığımız akıllı telefonu aptallaştıran bir uygulama gibi gözüküyor Facebook Home.

Malesef şu hali ile Facebook Home yerini tekrar Apex Launcher’a bıraktı ve kenarda duran uygulamalardaki yerini aldı.

Yorum yapın