Facebook İşletme Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisinde her şey dijitalleşirken ve yaşam adeta online üzerinden akmaya devam ediyorken çağın gerisinde kalmamak için değişen koşullara ayak uydurmak durumundayız. Hal böyle olunca sosyal medya, hayatımızın büyük bir bölümünde etkili olmaya ve hayatımızda büyük bir yer kaplamaya devam ediyor.

Sosyal medya aleminin en eski ve yaygın kullanılan platformlarından biri olan Facebook, bahsettiğimiz bu tanımlamaya tam olarak uyuyor. Son zamanlarda Facebook ‘da resmiliğini ve gerçekliğini kanıtlamış hesaplara işletme hesabı deniyor. Kısaca özetlemek gerekirse, facebook işletmeler ve şirketler için yeni bir pazar ortamı sunuyor. İşletme doğrulaması, gayri resmi ve hatalarla dolu işletmelerde dolu bir platformda sizin güvenilirliğini ispat etmenizi sağlıyor. Facebook işletme hesabınızı doğruladığınızda facebook size birçok avantaj sağlar: Sahte hesaplara son verir, şirketinizin öne çıkmasını kolaylaştırır, facebook ekibi tarafından sizlere teknik destek sağlanır, ücretsiz ve kolay bir kullanım yöntemi sunar. Sizler de işletme hesabı nedir? Facebook işletme doğrulaması nasıl yapılır? Facebook işletme doğrulaması yapmak için gerekli belgeler nedir? Facebook işletme doğrulaması yapmak için hangi adımlar izlenmelidir? Bu konular hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilir, söylediğimiz adımları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra işletme hesabına geçebilirsiniz.

Facebook İşletme Doğrulaması Nedir?

Facebook tarafından, resmi bir işletme/kuruluş olduğunuza dair belgelerin onaylanmasına facebook işletme doğrulaması adı verilir. Facebook üzerinden resmi bir şirket olduğunuzu kanıtlayıp, işletme hesabı olmaya hak kazanmanız birçok açıdan avantajlıdır: İşletme doğrulaması sayesinde kuruluşunuzun dışında ödeme hareketleri gerçekleşemez, uygulama içerisinde kuruluşunuza birçok kolaylık ve avantaj sağlanır. Bunun yanından hesabınızın facebook tarafından doğrulanmış olması; sizlerin kuruluşunuzun resmi temsilcisi olduğunun, işletmeniz tamamen yasal olduğunun, işletmenizin telefon numarasının ve adresinin doğrulanması anlamına gelir.

Facebook İşletme Doğrulaması Yapımı:

 • Facebook işletme doğrulaması yapmadan önce işletme hesabınıza ait Facebook ve Instagram sayfanızın olması gerekmektedir.
 • Instagram üzerinden işletme hesabına geçiş yaptıktan sonra yapmanız gereken facebook ve ınstagram hesaplarını birbirine entegre etmektir.
 • Ardından Business Manager adlı sayfada işletmenize ait bir bussiness manager hesabı oluşturmalısınız.

Buraya kadar bütün adımları tamamladıktan sonra sıra, Facebook’un sizlerden istediği belgeleri hazırlamaya ve teslim etmeye gelir.

Facebook İşlem Doğrulama İçin Gerekli Belgeler:

Bir devlet kurumu tarafından alınmış tescil belgesi. (işletme ruhsatı veya izni, şirket kuruluş belgesi, işletmeye ait banka hesap özetleri)

Gerekli bir diğer belgeyse işletmenin vergi beyannamesi belgesidir.

 • İlk adım, Facebook sitesine gidip önceden açtığınız bussines manager hesabına giriş yapmaktır.
 • Bunun ardından işletme ayarlarına tıklayıp, oradan sayfanın solunda kalan güvenlik Merkezi kısmına tıklamalısınız.
 • Güvenlik merkezine tıkladıktan sonra açılan pencereden İşletme doğrultmasının altında kalan “devama” tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan ekranda sizden istenilen çeşitli bilgileri (işletmenin resmi adı, ülke, şehir, eyalet, telefon numarası vs.) eksiksiz doğruladıktan sonra işletmenizi doğrulayabilirsiniz.
 • Bu adımları eksiksiz tamamladıktan sonra facebook işletme doğrulaması için gereken her şeyi yapmış olursunuz.

Başvurunuzun durumunu “Güvenlik merkezi” adlı kısımdan kolayca takip edebilirsiniz.

Eğer girmiş olduğunuz bilgiler resmi şirket bilgileriyle eşleşmiyorsa doğrulama işlemini gerçekleştiremezsiniz.

İşletme doğrulama başvurusu yapıldıktan 5 gün veya daha kısa süre içerisinde işleminiz onaylanacaktır. Ancak her şirket işletme doğrulaması alamayabilir bu durumda facebook sizinle iletişime geçecektir ve belgelerinizde bir eksiklik ya da hata varsa belgelerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Bunun yanında unutmayın ki işletme doğrulaması yapmak demek mavi tik almak demek değildir. İşletme doğrulaması yöntemi sadece şirketinizin facebook tarafından resmileştirildiğini gösterir.

Facebook İşletme Doğrulaması Buton Pasif Görünüyorsa Ne Yapılabilir?

Bazı durumlarda İşletme doğrulama butonu pasif görünebilir. Endişelenmeyin bu durum karşısında yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Önce business Manager hesabından bir mobil uygulama oluşturmanız gerekiyor. Bunun için facebook sayfasına gidip sağ üst köşedeki “Create App” butonuna tıklamalısınız.
 • Create app’e tıkladıktan sonra manage business intergrations’a tıklayarak hesabınızla aynı isme sahip bir mobil uygulama oluşturup, kaydetmelisiniz.
 • Mobil uygulamanızı oluşturduktan sonra Facebook işletme doğrulaması için gereken diğer adımları izlemelisiniz.

Bütün bu adımları tamamladıktan sonra Facebook işletme doğrulamasını yapmış olursunuz. Bu sayede facebook artık sizi resmi bir şirket olarak görmeye başlar ve piyasada bulunan hatalı veya gayri resmi şirketlerden ayrılıp güvenilirliğinizi kanıtlamış olursunuz.

Aynı zamanda artık şirketinizin reklamını yapabilir, reklam harcamalarınızı ayrıntılı bir şekilde takip edebilir, gösterimlerinizi takip edebilirsiniz. Bunun yanında instagram ve facebook gibi sosyal medya hesaplarınızı tek elden yönetmeye başlayabilirsiniz. Kimin hangi hesaplara ulaşabileceğiniz kontrol edip, erişimlerinizi ayarlayabildiğiniz için kullanıcı izinlerinizi rahatlıkla buradan kontrol edebilirsiniz.

İşletme doğrulaması yaparak hesabınızı çok daha resmi bir kurum haline getirin ve piyasada kendinizi ön plana atın!

Yorum yapın