Facebook Ve Twitter Arasındaki Farklar

Bilindiği üzere gencinden, yaşlısına herkesin bir Facebook hesabı bulunmaktadır. Twitter ise daha çok genç nesillere hitap etmektedir. Bu iki platform insanlar üzerinde o kadar çok etki yaratmış durumdadır ki, açılan hesapları kapatmak bile neredeyse oldukça zor bir hale gelmiştir. İnsanlarda bağımlılık yaratan sosyal medya siteleri arasındaki farkları ele aldığımız bu konumuzda merak ettiklerinize cevaplar bulabileceksiniz.

Birçok kez insanlar arasında tartışma konusu olabilen, aynı zamanda rekabet analizlerine bakıldığında bile işin içinden çıkılmaz bir hal alan Facebook mu Twitter mi? Aşağıda belirttiğimiz maddeler sadece bir kaçı olup daha geniş anlatımlara da ileride değineceğimizi bilmelisiniz.

Facebook Ve Twitter Arasındaki Farklar

  • Facebook duvarı’na düşüncelerinizi yazabileceğiniz alana 420 karakter sığdırabilirken, Twitter sadece 140 karaktere izin vermektedir. Bu sebeple Facebook’ta derdinizi daha geniş anlatabilirken Twitter ‘da kısa cümlelerle anlatmanız gerekiyor.
  • Dünyada milyarlarca insan yaşamaktadır. Her 7 kişiden birisinde mutlaka Facebook üyeliği bulunmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre 1 Milyar insan Facebook hesabına sahip olup, Twitter ise 517 Milyon kullanıcıya sahiptir.
  • Ülkemizde Facebook, Twitter’a göre da fazla kullanılmaktadır. Özellikle arkadaşların bir arada tutulması ve arkadaşlıkların kaybolmaması için etkin bir rol oynayan Facebook arkadaşlar arası paylaşımlara da izin vermektedir. Twitter ise daha çok ünlülerin ya da sosyal alanda faaliyet gösteren kişilerin mesajlarının takip edilmesi için tercih edilmektedir.
  • Facebook’ ta profil bilgilerinizi daha detaylı girebilirken, Twitter’ da daha az bilgilere yer verilmektedir.
  • Facebook’ta arkadaşlarınızı listenize ekleyebilirken, Twitter ‘da sadece Takip Et seçeneği bulunmaktadır. Bu sayede sadece arkadaşlarınızın paylaştıklarını takip edebilmektesiniz.
  • Facebook’ta yeni sayfalar açabiliyor, açılan sayfalara üye olabiliyor ve bu sayede ticaret bile yapılabiliyorken, Twitter’ da sadece kullanıcı bazlı üye olunmaktadır.
  • Facebook’ ta resim, bilgi, önemli hatırlatmalar, doğum günleri gibi paylaşımlar yapılabilirken Twitter’ da sadece mesaj ve resim paylaşımı yapılabilmektedir.

Yorum yapın