Facebook Ve Twitter’daki Trump Yanlısı Ağ 55 Milyon Hesaba Ulaştı

Cuma günü, Facebook ve Twitter, AI’nın oluşturduğu yüzleri profil fotoğrafları olarak Amerikalılar olarak “maskele ederken” Trump yanlısı mesajları iten sahte hesaplar ağını kapattılar.

Bir blog yayınında Facebook, hesapları Epoch Media Group ile bağlantısı olan ABD merkezli BL adlı bir medya şirketine bağladı. Ağustos ayında NBC News, ilk olarak Epoch Media Group’un Başkan Donald Trump’ı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında desteklediği mesajlarını bastırdığını bildirdi. Epoch, ülkenin merkezi hükümetinden önemli şekilde işkence görmüş garip bir Çin manevi topluluğu olan Falun Gong ile detaylı bağlantılara sahipti.

“BL bundan böyle Facebook’tan yasaklandı” En yeni kampanya, yapay zekanın yarattığı sahte profil fotoğrafları kullandı. Bu hesaplar, Amerikalı gibi davranırken öteki Facebook gruplarında BL içeriği yayınlar. Trump Pro mesajları genellikle “çok yüksek frekanslarda” gönderildi ve BL ve The Epoch Times’a ait platform dışı sitelere bağlandı. Hesaplar ve sayfalar ABD ve Vietnam’daki kişiler göre yönetildi.

Facebook, kuruluşa ast 610 hesabı, 89 Facebook sayfasını, 156 grubunu ve 72 Instagram hesabını kaldırdığını söyledi. Bu Facebook sayfalarından birini peşine düşüp takip eden takriben 55 milyon hesap ve 92.000’i Instagram hesaplarından en düşük birini takip etti. Facebook’a göre, organizasyon reklamlara takriben 9,5 milyon dolar harcadı.

“BL artık Facebook’tan yasaklandı”, dedi Facebook’un emniyet politikası başkanı Nathaniel Gleicher yaptığı açıklamada. “Benzer tüm ağları araştırmaya devam ediyoruz ve yanıltıcı davranışlarla meşgul olduklarını belirlersek uygun bir şekilde harekete geçeceğiz.”

Yorum yapın