Facebook’un Geliştirdiği Kripto Para Birimi Nedir?

Blok zinciri sistemi ortaya çıktığında ilk olarak devletlerin hedefi haline gelmesi bekleniyordu. Ancak beklenenin yerine büyük teknoloji şirketlerinin ilgi odağı haline gelen bu sistem, Facebook içinde yeni bir adım halini aldı. Facebook, ürettiği bir finansal çözüm sayesinde, WhatsApp kullananların transferini yapabileceği özel bir kripto para geliştirmeye başladı. Facebook yeni kripto parası ile gündeme bir şok etkisi oluşturdu. Peki, facebook kripto para üretecek mi? Elbette Whatsapp üzerinden oluşturacakları Whatsapp kripto parası ile bu işlemler devamlı olarak sağlanacak.

Whatsapp Kullanıcılarına Özel Kripto Para Birimi

Bloomberg tarafından ortaya koyulan detaylara bakıldığında sosyal medya devlerinden olan Facebook’un, WhatsApp odaklı yeni bir kripto para birimi geliştirme aşamasında olduğunu söylemek mümkün. Ancak üzerinde fazlasıyla çalışmaları gerekecek olan bu kripto para birimi, yasal hiçbir hataya meyil vermemesi adına uzun süre karşımıza çıkmayabilir. Facebook ve WhatsApp uygulamaları arasında para transferinin sağlanmasına katkısı olacak olan yeni kripto para birimi, belli bir sistem içerisinde ve ilk olarak Hindistan’da yer alan bankaların havale işlemlerinde kullanılacak.

Hindistan’ın Yeni Kripto Para Birimi İle İlgili Önceliği Ne?

Gelelim esas mevzuya. Kripto para birimi ve bununla ilgili sistemini ilk olarak Hindistan üzerinde deneyecek olan Facebook’un, bu adım için en önemli nedeni ülkede 200 milyondan fazla WhatsApp kullanıcısının bulunuyor olması. Hindistan’da geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile internet ücretleri düşüşe geçmiş ve bu da WhatsApp kullanıcısı sayısının artmasına neden olmuştu. Hal böyle olunca, şirketin Hindistan’a odaklanması oldukça normal bir adım olarak yorumlandı. Bu atılımın bir diğer önemli nedeni ise, Hindistan’da bulunan bankaların havale piyasası üzerindeki etkisi. Dünya bankasının verilerine bakıldığında Hindistan havale pazarı, gayri safi yurt içi hasılat oranının yüzde 2.8’ini barındırıyor.

Yorum yapın