Facebook’un Veri Güvenliği Odaklı Dönüşümü Başlıyor

Facebook denince akla ilk olarak platformun bize sunduklarından ziyade bizlere yaşattığı skandallar geliyor. Gizlilik konusunda yıllardır sorunlar yaşatan ve kişisel bilgileri 3. şahıslarla paylaştığı ortaya çıkan Facebook’un başı bir süredir bu konularda ağrıyor. Gizlilik skandallarının yanında bir de yalan haber konusu can sıkmaya devam ediyor. Facebook üzerinden paylaşılan yalan haberlerin çok tehlikeli bir noktaya ulaştığı ve hatta son Amerika başkanlık seçimlerinin manipüle edilmesine önayak olduğu ileri sürülüyor. Yaşanan tüm bu olaylar nedeniyle güvenilirliğini ve dolayısıyla kullanıcılarını hızla kaybetmeye başlayan Facebook, kişisel bilgilerin korunmasına odaklanan yeni bir yapıya geçiş yapmaya hazırlanıyor.

Sosyal medya devi Facebook’un bu yeni anlayışı, kullanıcılara daha güvenli bir deneyim vadediyor. Kimsenin bir başkasının özel bilgilerini görmesine müsaade etmeyen yeni sistemde uçtan uca güvenlik sistemi ana faktör olarak karşımıza çıkıyor. Kalıcı verilerin olabildiğince azaltıldığı yeni sistemde kullanıcıların depoladığı bilgilerin eskisine göre daha iyi korunacağı ifade ediliyor.

Veri Güvenliği Konusundaki Yeniliklerde İlk Durak Whatsapp

Açıklamlara göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirket bünyesindeki bu köklü değişimlerin test edilmesi için en uygun zemin olarak WhatsApp’ı görüyor. İlk olarak WhatsApp‘ta yapılacak değişikliklerin daha sonrasında Facebook çatısı altında bulunan diğer platformlarda da uygulanacağı belirtiliyor. WhatsApp’ın hem güvenli bir yapıya kavuşacağı hem de buradaki kişisel bilgilerin tamamen koruma altında olacağı söyleniyor.

Mark Zuckerberg, konu hassas bilgilerin gizliliği olduğunda yeterince iyi bir iş çıkaramadıklarını itiraf ediyor. Öte yandan Facebook’un devamlı olarak yeni özellikler sunarak kullanıcıların dikkatini üzerinde toplamayı başardığını ve bu yeni dönüşümle birlikte sosyal medya deneyimini bambaşka bir noktaya taşıyacaklarını belirtiyor.

Gizlilik konusunda çalışmalar yürüten Facebook için bu adımların umut verici olduğunu söylemek mümkün. Bir diğer yandan bu adımların Facebook için geç kalmış çabalar olabileceğini de söylemek gerekiyor. Facebook, günden güne eski popülerliğinden uzaklaşıyor ve üyelerini farklı platformlara kaptırıyor. Gizlilik odaklı bu yeni dönüşümün tam anlamıyla oturması için en azından birkaç yıllık sürecin gerektiği söyleniyor. Facebook bu kadar sürede göz önünde olmaya devam edebilecek mi, yoksa gizlilik kaygılarıyla başlayan süreç Facebook’un dibe vurmasına mı neden olacak bunu zamanla göreceğiz.

Yorum yapın