Farklı Ülkelere Ucuza Seyahat Etmenin Püf Noktaları Nedir?

Seyahat etmek insanların büyük bir kısmının şüphesiz ki en fazla sevdiği şeylerden bir tanesi. Öyle ki özellikle de gençler artık gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki pek çok farklı lokasyona giderek hem zamanlarını keyifli bir şekilde geçiriyor hem de dinlenerek yeni yerler keşfetme imkanına erişiyor. Ancak seyahat etmek denildiği zaman insanların akıllarına genel olarak gelen şeylerin başında fiyatlar ön planda. Seyahat etmenin çok pahalı olduğunu düşünen insanların büyük bir kısmı da ne kadar isterse istesinler diledikleri yerlere gidemeyeceklerini düşünüyorlar. Halbuki bu aşamada yalnızca dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunuyor. Bu ayrıntılar sayesinde artık seyahat etmek sizin için hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelecek. İşte çok ucuza seyahat etmenin detayları.

  • Erken rezervasyon fırsatlarını takip edin. Uçak biletinizi ne kadar erken alırsanız ödemeniz gereken meblağ da o kadar az olacaktır. Üstelik Avrupa lokasyonlarında kimi zaman şehirlerarası lokasyonlar için ödenen meblağlarla biletleri bulmak mümkün. Eğer ki seyahat tarihiniz belli ise yaklaşık 7 8 ay öncesinden biletinizi çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.
  • İnsanların büyük bir kısmı tatillerinde çok lüks otellerde kalmayı istiyor. Ancak bu otellerin gecelik ücretleri tahminlerden çok daha yüksek meblağlarda olabiliyor. Bunun yerine bir ülkeye gitmeden önce oradaki güvenli ve temiz hostelleri incelemelisiniz.
  • Genellikle yaz ya da kış turizmi olarak adlandırılan dönemlerde gerek otel gerekse bilet fiyatları tavana çıkabiliyor. İnsanlar da istemedikleri halde yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalabiliyor. Bu durumun önüne geçmek adına düşük sezon olara adlandırılan dönemde tatil yapılabilir.
  • Farklı yerleri gezeceğiniz bir tatil planlamak istiyorsanız buradaki ucuz marketleri belirleyin. Buradan alacağınız yiyecekler ile kendinize uygun fiyatlara sandviçler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca içeceklerinizi de buralardan alarak yiyecek maliyetlerinizi çok uygun fiyatlara getirmiş olursunuz.
  • Bazı havayolu şirketleri kullanıcılarına sundukları kartlar ile birlikte kişilerin uçtukça mil kazanmalarını sağlıyorlar. Bu miller sayesinde de eğer isterseniz deniz aşırı ülkelere bedava şekilde uçabiliyor ya da uçuşlarını uygun fiyatlara getirebiliyorlar. Siz de bu fırsatı kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Bir şehri tanımanın en etkili yollarından bir tanesi orayı yürüyerek gezmektir. Dolayısıyla bir yere giderken mümkün olduğu kadar yürümeyi tercih etmelisiniz. Bazı kişiler gittikleri yerlerde yön bilmedikleri için taksileri tercih ediyor ancak bu durum çok fazla para harcanmasına sebep olur. Bunun yerine bilmediğiniz yerlerde gerek cep telefonu uygulamalarından gerekse haritalardan yararlanabilir, ayrıca çevrenizdeki kişilerden de yardım talep edebilirsiniz.
  • Seyahate çıkmadan önce bagaj hazırlarken gereksiz şeyleri bavulunuza koymayın. Bunu giyerim ya da kullanırım diye alınan şeylerin büyük bir kısmının kullanılmadığı göz önüne alınınca, boşa bagaj parası ödemenin gereksizliği de ortadan kalkmış olacak.
  • Yurt dışına çıktığınız zaman kredi kartı yerine nakit kullanmayı tercih edin. Böylece elinizdeki paranın hesabını çok daha iyi bir şekilde yapmış olursunuz. Ayrıca paranızı ülkenin para birimine dönüştürmek istiyorsanız bunu kesinlikle hava alanlarındaki bürolardan yaptırmayın. Çünkü buradaki ve şehir içindeki döviz bürolarında kurlar komisyonla belirleniyor. Böylesi durumların önüne geçmek adına ise mümkün olduğu kadar şehirdeki bankalara giderek paranızı bozdurun.
  • Kültür gezileri yapmak istiyor ancak bunun için yüksek oranlarda ücretler istenen turlara katılamıyorsanız sorun değil. Özellikle de büyük ülkelerde insanların şehirler hakkında bilgi sahibi olması adına hazırlanan ücretsiz turlar bulunmakta. Bunları araştırdığınız zaman hiçbir ücret ödemeden dilediğiniz turdan rahatlıkla faydalanabilir ve gittiğiniz yerleri tanıyabilirsiniz.

Yorum yapın