Fed Açıklaması Altını Nasıl Etkiler?

Fed açıklaması altını nasıl etkiler sorusu altın yatırımı yapmak isteyen vatandaşların merak ettiği soruların başında geliyor. Merkez Bankası (FED)’in yapmış olduğu toplantının ardından altın fiyatlarının nasıl olacağı ve ne yönde ilerleyeceği merak edilen konuların başında gelmektedir.

Fed tarafından gösterge faizi sıfır seviyelerine düşmesinden sonra altın fiyatlarının da olumlu gelişmeler gözlemlenmişti. Fed, dünya ekonomisinin toparlanabilmesi adına faiz oranlarını artırmayacağını açıkladı.

Fed açıklaması altını nasıl etkiler sorusuna cevap veren uzmanlara göre altının fiyatında herhangi bir değişiklik olmayacağı belirtildi. Bunun nedeni olarak da Fed’in faiz oranlarını düşürmeyerek sabit tutmasından kaynaklanmaktadır. Faiz oranın % 0-0,25 oranında sabit kalmasının ardından altın fiyatlarının çok fazla değişime uğramayacağı açıklayan Fed başkanı, bunun sebebini tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık olduğunu açıklamıştır.

Fed Faiz İndirirse Altın Ne Olur?

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı birçok ülkenin ekonomisi kötüye gitmiş durumda. Dünya ekonomisinin en önemli ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen ekonomik verilerin kötü olmasının üzerine, dünyada oluşan serbest ticaret endişesi ile birlikte Fed’in faiz oranlarının düşürmesi gündeme geldi.

Fed’in yapmış olduğu toplantının ardından faiz oranlarını %0-0,25 oranında sabit tutmasından sonra vatandaşların aklına Fed faiz indirirse altın ne olur sorusu gelmeye başladı. Fed başkanının açıklamasına göre faiz oranında herhangi bir değişiklik olmadığı için altın fiyatlarında da bir değişiklik meydana gelmeyecektir.

Fed Faiz Kararı Sonrası Borsa

Uzmanların görüşüne göre Fed faiz kararı sonrası borsa ciddi bir hareketlilik içine girmeyecektir. Ancak uzmanlara göre Fed başkanının açıklamalarının ardından piyasalarda volatilite yükselebilir. Volatilite, kısaca fiyatlarda meydana gelen değişimin ne kadar yüksek aralıklarla gerçekleştiğini ölçer. Aynı zamanda finansal ürünlerde meydana gelen fiyat değişimlerinin arasındaki farkı ölçmektedir. Volatilitenin yükselmesinin ardından kur marjlarında açılmalar olabilir. Bu nedenle uluslararası döviz piyasalarında işlem yapmak isteyen yatırımcıların dikkatli olması gerekmektedir. Fed’in yapmış olduğu faiz açıklamasının ardından yurt dışı forex piyasalarının hacmi büyük ölçüde artabilir. Bu konuda yatırımcıların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yorum yapın