Fiat Chrysler Çin’de Bir Robot Taksi Hizmeti Başlatmayı Planlıyor

Şirketlerin Detroit’in “Big Three” otomobil üreticilerinden Fiat Chrysler Automobiles, Çin’de AutoX ile bu yıl ileride robot taksileri dağıtmak için işbirliği yaptığını duyurdu. Şehirlerarası rakiplerine yetişmeye çalışan otonom araç tedarikçileri için geniş bir ağ oluşturmak FCA’nın son hamlesidir.

Hong Kong merkezli AutoX, kendi kendini süren donanım ve yazılımını, aynı zamanda Alfabe iştiraki olan Waymo için tercih edilen araç olan Chrysler Pacifica minivan filosuna entegre edeceğini söyledi kendini sürüş teknolojisinde lider olarak görülüyor. FCA ve AutoX, 2020’nin ilk yarısında Shenzhen ve Şangay da dahil olmak üzere birçok Çin şehrinde pilot robot taksi hizmeti başlatmayı hedeflediklerini söylüyorlar.

AutoX, diğer otonom araç girişimlerinin bazıları kadar iyi bilinmemektedir. ABD ve Çin’de

AutoX, ABD ve Çin’deki diğer otonom araç girişimleri kadar iyi tanınmıyor. Şirket 2016 yılında 3B öğrenme, bilgisayar görme ve robot uzmanı eski Princeton profesörü Jianxiong Xiao (şirketin orta postasına göre görünüşe göre “Profesör X” e gidiyor) tarafından kuruldu. AutoX, o zamandan beri, Çin’in Dongfeng Motor Grubu ve e-ticaret devi Alibaba da dahil olmak üzere birçok yüksek profilli yatırımcıya el attı.

Geçen Aralık ayında, AutoX, Kaliforniya’da bir insan yedekleme sürücüsü olmadan kendi kendini süren araçları test etmek için başvurdu, Waymo’dan bu yana yapılan ilk şirket. (Devletin DMV’si Waymo’nun sürücüsüz test izni verdi, ancak henüz AutoX’ları onaylamadı.)

Anlaşma, FCA’nın dünyanın en büyük oto pazarına sahip olan Çin ile ilişkilerini derinleştiren bir başka örneğidir. Şirket geçtiğimiz günlerde iPhone’un üreticisi Foxconn ile Çin pazarı için elektrikli araçlar geliştirmek üzere bir ortak girişim duyurdu.

Jeep ve Dodge’un yanı sıra kendi isimsiz araç markasını yapan FCA’nın, hem EV hem de AV geliştirmede rakiplerinin gerisinde kaldığı görülüyor. Şirket kısa bir süre önce değişen otomobil manzarasına daha iyi saldırmak için Peugeot ve Citroën markaları (diğerlerinin yanı sıra) altında otomobil yapan Fransız otomobil üreticisi PSA Group ile birleşme başlattı.

FCA, pahalı AV geliştirme projelerine büyük miktarda para yatırmak yerine, markasını birçok kişinin gördüğü teknolojiyle uyumlu hale getirmek için diğer otomobil üreticileri ile takım oluşturmayı veya doğrudan kendi kendini yöneten şirketlere araç satmayı seçti. otomobil endüstrisinin geleceği olarak. Şirket, BMW ve Intel’in kendi kendini süren süpergrupunun bir üyesidir ve ticari araçlarda kendi kendini süren teknolojiyi test etmek için California şirketi Aurora ile birlikte çalışmaktadır.

Yorum yapın