Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Fibromiyalji: Yaygın ve inatçı kas ağrıları başta olmak üzere, sabahları vücutta yorgunluk, uykusuzluk yaygın baş ağrılar ve tuvalete çıkmada değişiklikler yumuşak dokunun romatizması olarak tanımlanmaktadır. Kişi günlük hareketlerini kısıtlayan, kendini bozan, ciddi iş kaybına yol açan ve daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Günümüzde şehirlerde ve stresli yaşantının devam ettiği her yerde olan insanlarda görülebilmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

3 aydan fazla eden vücut ağları, 18 noktanın 11’inde hassasiyet özellikle omuzlarda, sırtlarda, bel bölgesinde, aşırı stresli olmaktan veya ameliyattan kaynaklıdır. Uyku, tuvalet ve yeme alışkanlıklarında değişiklikler görülmektedir.

Fibromiyalji Tedavisi

Sadece psikolojik tedavi yeterli olduğu hastalara söylenmemelidir. Psikolojik ve fizyolojik değerlendirmeler yapılmaktadır ve anatomik bozukluklar tedavi edilmeye çalışılır. Günlük yaşantı ve ağrıyı arttıran faktörler doktor tarafından gözden geçirilir ve bu eylemlerden uzak durulması gerekmektedir. Hormonal bozukluklar tedavi edilmeli ve takibe alınmalı.

Kişilerin ve hekimlerin gözden kaçırabildiği ise çene eklemi problemleri ve diş hastalıklarıdır. Çene ekleminden itibaren vücudumuzun en uç eklemlerine kadar zincirleme etki eden ağrılı bir hastalığı olduğunda en küçük eklem şikayetlerine ayrıntılı değerlendirilmelidir.

İlaç ile tedavilerde, antidepresanlar ile ağrı kesiciler beraber alınmaktadır. Bazı antidepresenlar özellik sadece fibromiyalji de kullanılır. Yanında başka ağrı kesici eklenmeden tedavi düzenlenmektedir. Bu durumda hastalar doktorların kendilerine inanmadıklarını ve bu durum da sadece psikolojik olarak algılandığını hissederler. Doğru olan ise fibromiyaljinin psikosomatik denilen tarafının psikolojik yapıların bu tür ağrıyı başlatarak arttırmasına yönelik tedavi yapılmaktadır.

Girişimsel ağrı tedavileri olarak ağrılı 18 noktanın en hassas olanlarına ardışık ve belli aralıklar ile lokal anesteziler ve diğer özel ağrı geçiren ilaçlar ile beraber verilmektedir.

Proloterapi, kuru iğne teknikleriyle ağrılı kas grupları rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Bu tedavilerde 3 ila 8 seans yapılır. Radyofrekans yöntemi ile bir kez ya da hafta bir ara ile iki defa ağrılı noktalara ısıyla etkili olan iğneli tedaviler yapılır. RFTC yöntemleriyle yapılan tedaviler daha uzun etkili ve kalıcıdır. Hastalara eş zamanlı psikoterapi fizik tedavi ve gevşeme tedavileri önerilmektedir. Tedavilerin hepsi doktor tarafından yapılmalıdır.

Yorum yapın