FIFA 19 Kurarken Bilgisayarım Kapanıyor Çözümü

Önce temel sorunu araştıralım. Bilgisayar neden kapanır? – İşlemci ısınması, fan dönmemesi, bellek yetersizliği. Bunu nasıl anlayabileceğinizi hemen anlatayım. Bilgisayarınıza işlemci sıcaklığı ölçebilen bir program indirip kurmanız gerekiyor öncelikle. Daha sonra görev yöneticisini açıp bellek performansına ve işlemci kullanımına bakmalısınız.

İşlemci kullanımı %95-100 oranında gösteriyorsa kurulum için gerekli olan işlemci belleği bunu karşılamıyor demektir. Kısaca kurulum sırasında işlemci %95-100 arasında ise ve tam bu sırada kapanıyorsa bilin ki yetersiz geliyordur. Bunun çözümü de maalesef yeni bir işlemci almak. Elbette ısınmadan dolayı ya da aşağıda anlatacağım durumlardan dolayı da kapanıyor veya yeniden başlıyor olabilir bilgisayarınız. Önemli olan arıza-tespit çalışması yapmak ve sorunun neyden dolayı kaynaklandığına ulaşmak. Ulaştıktan sonra size anlatacağım yöntemlerle bilgisayarınızı iyi bir hale getirmiş olacaksınız.

Fifa 19 Isınma Ve Bilgisayar Kapanması Sorunu

Bu durumda ise en başta işlemcinin termal macununun en son ne zaman değişim yapıldığını hatırlamak gerek. Çünkü işlemciyi asıl soğuk tutan şey termal macunudur. İyi bir termal macunlar 15 liradan başlıyor fakat termal macun sürmesini bilmiyorsanız eğer işlemciyi çıkarıp takarken daha kötü hale getirebilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken en iyi şey bir bilgisayarcıya gidip termal macun değişiminin yapılmasını istemenizdir. Hatta işlemcinin termal macunu değişirken ekran kartının macununu da yenileyebilirsiniz. Fifa 19 kurarken de Bilgisayar bu yüzden de kapanma veya mavi ekran yapıyor olabilir, unutmayın.

Eğer ısınma kaynaklı sorunlar yaşıyorsanız öncelikle kasayı bir kompresör ile temizlemeli ve kesinlikle saç kurutma makinesi, süpürge veya benzeri aletlerle temizleme yapmamanız gerekiyor.

Eğer saç kurutma makinesiyle temizleme yaparsanız büyük ihtimal yüksek ısıdan dolayı lehimler veya ana kart üzerindeki parçalar zarar görecek ve bilgisayar açılışında alarm verecektir. Bu durumdan kaçınmanız gerekmekte. Aksi takdirde bilmeyen biri kasa temizlemeye çalışması durumunda ekran kartına bile yanlışlıkla da olsa zarar verebilir. Bu yüzden en iyi yapılabilecek çözüm bir bilgisayar tamircisine götürmek ve durumu izah edip temizlemesini istemek. Yaklaşık 10 TL’ye temizliyorlar, fazla değil.

Bilgisayara Fifa 19 Kurarken Mavi Ekran Almak

Mavi ekran almak tamamen donanımsal kaynaklıdır. Mavi ekran verdiği sırada verdiği hata kodunu araştırarak hataya sebep olan durumu öğrenebilirsiniz. Çoğu zaman mavi ekran hataları harddisk kaynaklı olup bad sector oluşmasından dolayı bilgisayarınız kendini yeniden başlatıyor olabilir. İnternet üzerinden araştırma yaparsanız tarama yapabileceğiniz programlara ulaşabilirsiniz. Bu programları kurup tarama yapmanızın ardından harddiskinizin durumu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve bozuk olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Mavi ekran sorunları sadece bundan ibaret değil elbette. Fiziksel bellekten dolayı kaynaklanan sıkıntılardan da mavi ekran hatası alıyor olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şey ise eğer kasanızda bulunan ana kart üzerinde iki adet bellek varsa birini çıkarıp öyle çalıştırıp teste sokabilirsiniz bilgisayarı. Eğer iki adet belleğiniz bulunmuyor ve tek kanal olarak bellek kullanımı yapıyorsanız yeni bir bellek almanız gerekebilir. Arkadaşınızdan ya da komşunuzdan temin edeceğiniz bir bellek ile de test edebilirsiniz tabii ki. Önemli olan arıza tespit yaparken imkanlarımızın zengin olması. Eğer yeterli bütçeniz yoksa mikro fiber bez ile temizleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Ana kart üzerindeki ve kasa içerisindeki fanları en başta çıkartmanız sizin için daha iyi olur. Çünkü ana kartta işlem yapmadan önce ortamın temiz ve az da olsa steril olması önemli, daha çok tozlanmasını istemeyiz. O yüzden fanları önceden çıkartıp temizleyin. Kaba olan pislikleri peçete yardımıyla kasa içerisinden alın. Üstte belirttiğim gibi süpürge, kurutma makinesi gibi parçalara zarar verebilecek aletlerden uzak durmalısınız.

Yorum yapın