Fight Club Ve Tyler Durden Seyirciyi Nasil Kendisine Bağlıyor?

Hazır ortalık Ceza-Norm Ender ve Ben Fero kavgalarından yıkılıyor, biz de Fight Club yani gerçek Dövüş Kulübü neden hala çok çok başarılı bir film onun hakkında konuşalım.

Filmin üzerinden tam 20 yıl geçti ve bu film hala her izleyeni kendisine çekebiliyor. Tabi ki, Tyler Durden’ın yakılışıklığı veya tyler Durden gibi vücut yapmak önemli.

Ama ben bu videoda, bir senaryo bir de kamera tekniğinden bahsedicem. Hazırsanız başlayalım.

Ya da bu sahne. Ama bu iki sahnede de sadece David Fincher’in yani yönetmenin kullandığı bir tekniği var.

Normalde yönetmenler kamerayı belli bir noktaya koyar, ve aktörün hareketlerini sadece önemli bir değişiklik anında takip ederler. Mesela, bu filmde Yeşil Yol’da, ki bu da çok güzel bir film, kamera oyuncu sadece ciddi hareketler yaptığında takip ediyor.

Ama david fincher, oyuncuların yaptığı en ufak omuz silkmeyi, geriye gitmeyi, belini düzeltmeyi bile kamerasıyla bize gösteriyor. Mesela bu sahneye bakabiliriz. Burada, tyler hafif öne doğru eğildiğinde, kamera onu takip ediyor.

Normalde bunu yapmak zorunda değil yönetmen. Geniş açıdan da bu hareketi alabiliriz.

Ama david fincher bizi bu teknikle filmin bir parçası yapıyor. Her hareketi kamerayla gösterdiğinde biz de aksiyonun içine giriyoruz farketmeden. Muhtemelen, oyuncuyla kameranın bu hareketini eş zamanlı yapmak da büyük pratik istiyordur.

Bu yönetmenin kullandığı çok güzel bir detay, ama fight club’u fight club yapan sadece bu ilginç kamera tekniği değil. Bu filmi taşıyan senaryo ve sinama tarihinin en başarılı yazılmış kötü karakteri Tyler Durden. Çoğu kişi bu filmde Tyler’in akıl hocası olduğunu düşünüyor.

Bu da başarılı bir kötü karakterin bir numaralı özelliği. Senaryo yazarken hep kötü karakteri tutarlı yapın, insanlar onun motivasyonunu anlasın derler. Yani domestos reklamlarındaki gibi gezmesinler etrafta. Şimdi ben 4 tane karakter sayıcam ve bu 4 kötünün ortak özelliğini bulalım.

Dark Knight’tan Joker, Wall Street’ten Gordon Gekko, Şeytanın Avukatından Şeytan ve bu filmden Tyler Durden. Hepsi çok çok etkileyici karakterler. Herhangi birini izlemediyseniz mutlaka izleyin. Bu karakterlerin Bence ortak noktaları şu. Bu kötü karakterlere sadece hak vermiyoruz, senaryo tekniğinde denildiği gibi.

Daha fazlasını yapıyoruz, Onlar bizi ikna ediyor ve ekiplerine katılmak istiyoruz. Yani, filmde bize kötü adamı tutturacak kadar iyi yazılmışlar.

Yorum yapın