Finlandiya Eğitim Sisteminin Farklılıkları Nelerdir?

Finlandiya eğitim sistemi alışılagelmiş sistemden çok farklıdır. Mutlu öğrencilerin varlığı, PISA testlerindeki başarı seviyesi oranı Finlandiya ülkesinde yüksektir. Böylelikle başka ülkelerden farklı eğitim sistemleri olduğu ortaya çıkar. Bu ülkedeki öğrencilere;

Eğitim Sistemlerinin İçerikleri

  • Ev ödevi verilmez: çünkü öğrencilerin dersi derste öğrenmeleri bekleniyor. Finlandiya eğitim bakanının yorumuna bakılacak olunursa, yaşamak ve genç olmak için çocukların daha fazla zamana ihtiyaçları olduğu ve hayatın tadını çıkarması gerekliliğini söyler.
  • Öğrenciler okula yürüyerek ya da bisiklet sürerek gidiyor: eğitim kalitesinin her okulda aynı olmasından ötürü öğrenciler evlerine yakın olan okullara gidiyorlar. Ulaşımı bu yolla hallediyorlar. Güvenli ülke olduğundan veliler çocukları okullarına bırakmıyor ya da servis kullanmıyorlar. Bu sorumluluk çocuklara bırakılmış durumda.
  • Okullar öğrencilere ev ortamı sunuyor: keyifli eğitim için öğrenciler evindeymişçesine rahat hissettikleri ortamda ders yapıyor. Bunun için ayakkabılar çıkarılıyor ya terlik ya da çorap giyerek öğrenimlerine devam ediyorlar.
  • Katı kurallar konulmuyor öğrencilerin özgürlüğü ön plana çıkıyor: okul müdürleri, öğretmenler ve hiç kimse çocuğu uyarmıyor. Özgürlük alanı sınıf içerisine yansıyor örneğin; ders süresince yerlerinden kalkabilmeleri, sınıf içerisinde gezebilmeleri sağlanıyor.
  • Sıkı bir eğitim müfredatı bulunmuyor: öğrencilerin kendi ihtiyaç ve ilgileri doğrultusunda ders seçebiliyor, öğretmenler dersleri öğrencinin kişisel durum ve ilgilerine göre düzenleyebiliyor.
  • Öğrenciler not kaygısı taşımıyorlar: merakı öldürüyor gerekçesiyle eğitim hayatının 6. Yılına kadar not almıyorlar, 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde sınava giriliyor.
  • Dünyadaki en kısa okul saati ve eğitim dönemi uygulayan okul: öğrenciler okulda 3-4 saat kalıyor bu süreye teneffüsleri ve öğle yemeğini dahil ediyorlar.
  • Mutluluk ve merak gerçek öğrenmeyi getiriyor: öğretmenler öğrencilere ilk olarak mutlu olmayı, kendilerine ve başkalarına saygılı şekilde davranmayı öğretmeye çalışıyorlar. Not kaygısı olmadan canlı tuttukları merakın içine mutluluğu da ekleyerek gerçek ve etkili öğrenmenin temelinin bu tarz eğitim olduğu düşünülmekte.

Finlandiya’da birkaç Amerikan özel okulu haricinde okullar devlet okuludur. En kısa eğitim gününe ve saatine sahip olan ülkedir. Buna karşılık dünyanın en iyi eğitim anlayışına sahip ülkedir.

Yorum yapın