Fireworks İle Blogger Logosu Tasarlamak

Bundan bir önceki yazımda 15 adet kurumsal logonun tasarım derslerini sizlerle paylaşmıştım. Bu logo tasarım derslerinin içinde dünyaca ünlü blog altyapısı WordPress’in logosunun da dersi vardı. O var olduğu için Blogger’ın da logo tasarım dersini koymak istedim. Fakat sadece Corel Draw programında yapılan bir videolu anlatım vardı. Bana Photoshop’ta yapılan bir anlatım lazım olduğundan o dersi alamadım. Bu gün de ona merak sarmıştım.

Photoshop kullanmadığım için Fireworks programı ile Blogger logosunu yapmaya başladım.

Şimdi de size Fireworks CS4‘te Blogger logosu nasıl yapılır onu anlatayım;

1. Adım

İlk önce 600×400 boyutlarında bir sayfa açıyoruz. Sayfaya aşağıdaki şekli belirtilen boyutlarda (385×385) çiziyoruz. Şeklin rengini #FE6700 olarak ayarlıyoruz. Ben şekli çizgisiz olarak yaptım. Siz isteğinize göre seçebilirsiniz.

2. Adım

Bu adımda çizdiğimiz şekli seçip Properties bölümündeki Roundness değerini değiştirerek ovalleştirme işlemini yapıyoruz. Resimde görüldüğü gibi Roundness bölümünü 35 olarak ayarlıyoruz.

3. Adım

Şimdi çizdiğimiz ilk şekli Ctrl + C yardımıyla kopyalayıp CTRL + V ile yapıştırıyoruz. Elde ettiğimiz şeklin rengini boyutunu herşeyi aşağıda belirtildiği gibi değiştiriyoruz. Son olarak bu şekli, ilk çizdiğimiz şeklin ortasına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Eğer ortalama işlemini düzgün yapamıyorsanız View » Smart Guides seçenekleri işaretli olmalıdır.

4. Adım

Bu adımda yani Pen Tool aracını kullanarak son oluşturduğumuz beyaz şeklin yanlarına kıvrım noktaları ekleyeceğiz. Bunu yapabilmek için öncelikle Subselection Tool yani en üst sağdaki beyaz imleç ile şeklimize tıklayıp sonrasında çıkan küçük kıvrım noktalarından birine tıklamamız gerekiyor. Daha sonra Pen Tool’u kullanmaya başlayabiliriz. Bu işlem, sonraki adımda yapmamız gereken Auto Vector Mask efekti için gerekiyor.

5. Adım

Şimdi beyaz şeklimizi ikiye böleceğiz. Bunun için resimde gördüğünüz yerleri Subselection Tool (beyaz imleç) + Shift tuşu yardımıyla seçiyorsunuz. Daha sonra delete tuşuna basıp bu noktaları yok ediyorsunuz.

6. Adım

İkiye bölme işlemi tamamlandı. Fakat ortaya çıkan yarım şeklin alt tarafı yamuk olabilir, çünkü bu kıvrım noktalarını biz eklemiştik. Bunu düzeltmek için Subselection Tool ile bir noktayı seçip klavyedeki yön tuşları ile aşağı, yukarı çekebilirsiniz.

7. Adım

Sıra geldi efektimizi uygulamaya. Bu efekt ile Blogger logomuzun arkaplanı daha parlak görünecek. Efekti yapmak için önce beyaz şekli seçip Commands » Creative » Auto Vector Mask efektini uyguluyoruz.

8. Adım

Bu efekti seçtikten sonra karşımıza bir pencere çıkacak. Aşağıya doğru şeffaflaşan şekli seçiyoruz ve onaylıyoruz. Resimden nasıl bir görüntü oluşacağını görebilirsiniz.

9. Adım

Efektimizi oluşturduk. Şimdi aşağıdaki resimdeki gibi saydamlığı 30 olarak ayarlamalısınız. Bu işlemle birlikte logomuzun arka planı tamamen bitmiş oluyor.

10. Adım

Şimdi logomuzun asıl bölümü olan B harfini yazma aşamasına geldik. Öncelikle beyaz bir kare şekli çizip özelliklerini resimdeki değerlere göre ayarlıyoruz. Daha sonra logomuzun arka planının ortasına yerleştiriyoruz.

11. Adım

Geldik en uğraştırıcı bölüme.. Bu adımda Blogger logomuzun logo olmasını sağlayacak olan B harfinin dış yüzeyini oluşturacağız. Bunu yapmak çok zor olmasa da yeni başlayanlar için çok uğraştırıcı olabilir. Subselection Tool ve Pen Tool kullanarak oluşturacağımız bu şekilde, ortadaki yeşil dairenin içindeki kıvrım noktasını biz oluşturuyoruz. Aynısı olmasına gerek yok, siz benim yaptığıma benzettiyseniz olmuştur zaten.

12. Adım

Şimdi B harfimizin dış yüzeyine gereken efektleri uygulayalım. Shadow and Glow » Drop Shadow efektini uyguluyoruz. Açılan küçük penceredeki ayarları aşağıdaki gibi değiştiriyoruz. Gölge rengini #A44203 olarak ayarlıyoruz.

13. Adım

Az kaldı bitiyor 🙂 Şimdi de resimdeki ölçüleri uygulayarak Rounded Rectangle aracı ile bir yuvarlatılmış dikdörtgen çiziyoruz. X ve Y yani yatay ve dikey konumlarını resimde görüldüğü değerlerde girin. Fakat sizin logonuzda iyi durmazsa kafanıza göre ayarlayabilirsiniz. Şekil için #FE6700, çizgi için #EA5E00 renk kodunu kullanabilirsiniz. Çizgi stilini resimdeki gibi Pencil » Pixel Soft olarak seçerseniz daha iyi görünecektir.

14. Adım

Son olarak B harfinin ikinci boşluğunu da yapmak için yine aşağıdaki resimdekileri uygulayın. Renkler yukarıdaki aşama ile aynı.

Sonuç

14 aşamadan sonra Blogger logomuz hazır.

Yorum yapın