Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır?

Yemekten sonra canınız tatlımı çekti? evet yemeğin üzerine fırında sütlaç olsa ne güzel giderdi diye düşünmenize gerek yok buyurun size fırında sütlaç tarifi. Aslında sütlaç pirinçten yapılmaktadır bunu herkes biliyor fakat insanın yedikçe yiyesi gelen nadir tatlılardan olması çok tercih edilmektedir.

Şimdi soracaksınız bunları neden yazıyorsunuz canım sütlaç çekti bu yüzden tarifi yazmakta zor geliyor desem inanır mısınız?

Neyse sözü uzatmadan fırında sütlaç tarifimize geçelim. Gerekli malzemelerimizi yapacağınız sütlaca göre değiştirebilirsiniz.

  • Süt 1 litre yeterli,
  • Pirinç yarım bardak,
  • Toz şeker 1 su bardağı,
  • Nişasta 1 yemek kaşığı,
  • Vanilya 1 adet,

Malzemelerimiz bu kadar şimdi fırında sütlaç nasıl yapılır? hazırlanışına geçelim. İlk önce pirinçleri iyice yıkayalım sonra tencerenin içine pirinçleri ekleyerek içerisine biraz su ekleyelim. Pirinçler yumuşayana kadar pişirelim.

Pirinçler yumuşadıktan sonra 1 çay bardağını ayırarak geri kalan sütü ekleyip kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca vanilya ve şekeri içine ilave ederek 5 dakika kadar pişirelim. 1 çay bardağı ayırmış olduğumuz süte nişastamızı ilave ederek kaynatalım ve sütlacımızın içerisine ilave edelim 1 ya da 2 dakika kadar pişirelim. Hazırlamış olduğumuz sütlacı kaselere bölerek fırın tepsisine yerleştirelim sonrasında fırın tepsisine su ekleyeceğiz kaselerin yarısını geçmeyecek şekilde olmalıdır. Tepsimize kaseleri yerleştirdikten ve tepsimize suyu kaseleri geçmeyecek şekilde doldurduktan sonra fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak fırına sürelim. Sütlacımızın üzerleri kızarana kadar bekleyeceğiz. Kızaran sütlaçlarımızı buz dolabına koyarak soğumaya alacağız ve sonrasında tabi ki ne yapacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

Yorum yapın