Fokomeli Sendromu Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Anne adayları bu yazımız özellikle sizi ilgilendirmektedir. Fokomeli sendromu nedir kısaca bahsedeceğiz. Anne gebelik döneminde bebeğinin sağlığı için yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir. Fokomeli sendromu; Doğuştan gelen bebeğin vücudunun bazı uzuvlarında görülen doğum kusuru diyebiliriz. Bebeğin bazı uzuvları normalden değişik bir birine yapışmış ya da kolun kısa olması gibi iskelet bozukluğuna fokomeli denmektedir.

Bebeğin iskelitinin bozulması gebelik sürecinde annenin aldığı bir takım ilaçlar cenine zarar vermesi sonucu oluşmaktadır. Thalidomid bu ilaç doğum bulantılarına karşı kullanılmaktadır fakat çok fazla alındığında cenine zarar verir ve bebekteki uzuvlara zarar verir.

Fokomeli doğuştan gelen bozukluk olduğu için anne adayının aldığı bazı ilaçlar cenine zarar verir bir de kalıtımsal da olabilir. Genetik olma ihtimalide yüksek olduğu için aileden gelebilir.

Gendeki spontan değişiklilerde fokomeli sendromuna neden olabilir. Özellikle alınan ilaçlar neden olduğu için anne adayı doktor önerisi dışındaki ilaçları kullanmamalıdır.

Bazende kol ve ayakları vücuduna bitişik doğan bebeklerde görülmüştür. Nadir görülen doğum kusuru olarak bilinmektedir. Yani anlayacağınız fokomeli doğuştan gelen gebelik sürecinde anne adayının aldığı bazı ilaçların cenine zarar vermesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Herkezin hayali sağlık bir çocuk dünyaya getirip onun sevgisiyle yaşamak bu nedenle özellikle annelerin dikkat etmesi gerektiğini unutmamalıyız bu sadece fokomeli sendromu için geçerli olmayıp bir çok sağlık sorunu ile karşılaşılacağını da unutmamalıyız.

Yorum yapın