Gebelik Belirtileri ve Hafta Hafta Gebelik Nasıldır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Hamilelik anne olmak isteyen herkesin en büyük hayalidir. Hamile olduğunu anlamak birçok kişi için kolay olsa da çoğu kişi de farkında olmadan hamile olduğunu öğrenmektedir. Çünkü gebelik belirtileri her bayanda aynı olmamaktadır. Mide bulantısı, baş dönmesi, regl gecikmesi gebelik durumunun geliştiğini gösteren ortak belirtiler arasında yer almaktadır. Ancak bazı kişiler bu belirtilerin ya bir tanesini ya da hiç birisini görmeyebilir. Bu belirtilerin dışında göğüslerde hassasiyet, uyku hali, de sıklıkla yaşanan belirtiler arasında yer almaktadır.

Gebelik Testleri Doğru Sonuç Verir Mi?

Hamile olduğundan şüphelenen kişilerin eczanelerde satılan gebelik testlerinden birini alarak sonucu öğrendikleri bilinmektedir. Bazen de gebelik testleri doğru sonuç verir mi? Şüphesi ile yapılan testteki pozitif sonuca güvenmeyip, kanda gebelik testi yaptırılmaktadır. Eczanelerden satın alınan ürünlerin kimi doğru sonuç verse de bazen gebeliğin ilk haftalarında yapılan testler tek çizgi sonucunu vererek yanılmanıza yol açabilmektedir. En sağlıklı sonuçları regl gecikmesinden üç gün sonra hastanelerde yapılan kan testleri ile almanız mümkün olmaktadır.

Gebeliğin İlk Üç Ayı Neden Önem Taşır?

9 ay sürecek bu meşakkatli yolda sizi bekleyen zorluklara hazır olmanızda fayda bulunmaktadır. Gebeliğin ilk üç ayı oldukça riskli ve önemli bir süreçtir. Bu süreçte yapacağınız en ufak bir hata bebeğinizi kaybetmenize kadar yol açabilir. Ağır kaldırmak, uzanmak, tüketilmesi sakıncalı yiyecek ve içecekler ile birlikte sigara gibi kötü alışkanlıklardan vaz geçmemek bebeğinizi riske sokmaktadır. Bu sebeple özellikle ilk üç ayda hem bebeğiniz hem de kendiniz için oldukça dikkatli davranmalısınız.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kilo Alımı Artar?

Anne rahminde döllenme sonrasındaki her hafta hem bebeğinizde hem de sizde fiziksel ve ruhsal değişim ve gelişimler
başlamaktadır. Gebeliğin 8. Haftasına kadar bebeğinizin organları tam olarak oluşmamıştır. Ancak 8 haftanın bitimi ile birlikte elleri, ayakları, göz kapakları, kulakları, kulakları, burun ucu ile bir bebek halini almaya başlamaktadır. Bu süreçte dışarıdan bakıldığında sizin halen daha hamile olduğunuzun anlaşılması güç olmaktadır. 28 haftalık olduğunuzda ise hem bebeğiniz hem de kendiniz artık hızlı bir kilo alma sürecine girersiniz. Bu haftalardan sonra annenin sağlıklı ancak kendisinin kilo almayacağı, bebeği için yararlı yiyecekler tüketmesi önem arz etmektedir.

Yorum yapın