Gebelikte Diyabete Dikkat Edin!

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bir kadın için en güzel en özel anlardan birisidir hamilelik. Bu uzun yolculuk hem anne hem de bebek için birçok riski de içerebilir. Gebelikte diyabet başka bir deyişle gestasyonel gebelik; ilk defa gebelikle birlikte olan kan şekeri yüksekliğidir.

Daha da basitleştirecek olursak; gebe kadın, hamile kalmadan önce diyabet tanısına sahip değildir. Gebelikle birlikte birçok hormon vücuttan salınmaya başlar. Bu hormonlardan bazıları kan şekerini yükseltmeye sebep olur.

Gebelikte Diyabet Tanısı Nasıl Konur?

Gebeliğin24 üncü haftasında doktor tarafından şeker yükleme testi yapılır. Doktorun uygun gördüğü ölçülerde yani 50 gram, 75 gram yada 100 gramlık şeker yükleme testi yapılabilir. Gebe kadın önce aç karnına kan verir. Uygun ölçülerdeki şeker suda eritilerek içilir ve 1saatin sonunda tekrar kan alınır. Kan sonuçlarına göre 140 mg/dl üzerinde olan gebe kadın değerlendirmeye alınır.

Gebelik Diyabetinin Önemi

Bir anne bebeği karnına düştüğü andan itibaren şartlar elverdiğince onu korumaya çalışır. Bebek hızla büyürken gerekli olan tüm ihtiyaçlarını annesinden karşılar. Bunu da annesine bağlı olduğu göbek kordonu yani plasenta ile yapar. Bebeğin anne karnında beslenmesi de plesanta yoluyla olur.

Annenin kan şekerinin yükselmesi insülin hormonunu etkileyeceğinden bebek hızla büyümeye başlayacak belki de 5 kilogramın üzerine çıkacaktır. İri bebek doğumda birçok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir. Bu nedenle gebelikte diyabet tanısının konulması hem anne hem de bebek için birçok riskin ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır.

Gebelik Diyabeti Olan Anneye Yaklaşım

Anne gebeliği süresince öncelikle özel bir diyet programı ile beslenmelidir. Mutlaka doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Şeker takibini düzenli bir şekilde yapmalıdır. Anne için stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Doğum ile birlikte insülin direnci normale inebilir. Anne mutlaka emzirme döneminde de kan şekeri takibini yapmaya devam etmelidir.

Yorum yapın