Geleceğin Akıllı Şehirlerinde Ulaşım Nasıl Olacak?

Günümüzde mega şehir olmanın sorunları artmıştır. Bunun sonucunda da akıllı şehir kavramının ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur. Akıllı şehirlerin asıl amacı, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve yaşamı daha verimli hale getirmektir. Akıllı şehir projesi sayesinde teknolojinin imkânları kullanılarak hem kaynakların daha iyi kullanımı hem de düzenli bir sistem sağlanacaktır. Bu sistemde en önemli unsur olan ulaşımın düzenlenmesiyle gerçekleşecektir. Gelecekte bu proje önemli bir yer tutacaktır.

Gelecekte Akıllı Şehirlerde Ulaşım

Günümüzde şehirlerin en önemli konularından birisi olan ulaşım büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda atılan ilk adım ise geleceğin akıllı şehirlerinde, insanların ve hizmetlerin hareket etme şeklini basitleştirmek için nesnelerin interneti kullanması yer alacaktır. Nesnelerin interneti akıllı şehirde kullanabilmesi için teslimatlar, park etme, trafik lambaları, otomobil paylaşımının yaygınlaşması gibi hususların yönetilmesi gerekiyor.

Ulaşımda en olumsuz durum tabii ki trafiktir. Bunun nedenlerinden birisi de bir evde birden fazla arac olmasidir. Otomobil paylasimi bundan dolayi cok önemli bir yer alacaktır. Akıllı sehrin, toplu taşıma araçları her zaman her yerde ulaşılabilir ve ekonomik olacaktır.

Kapasite sayı bakımından arttırılacaktır. Bu sayede araclarda olması gereken maksimum yolcu sayısı aşılmayacaktır. Ulaşımın düzenlenmesinde diger önemli bir unsur ise bisiklet yollarinin yapılması ve şehrin dört bir yanını sarmasıdır. Akıllı şehir uygulmasıyla bu konu da da önemli calışmalar gerçekleşektir.

Akıllı Şehirlerde Otonom Araçların Kullanılması

Akıllı şehirde ulaşımda önemli hedeflerden bir diğeri ise otonom araç kullanımının yaygınlaşmasıdır. Bu ise şehir sakinlerinin, şehrin mevcut altyapısıyla bir etkileşim içinde olması durumunda gerçek bir data ve 5G sisteminden yararlanılması ile bu tür sorunların çözümü mümkün olacaktır.

Güney Kore de bulunan yeşil şehir araba kullanılmaya hiç ihtiyaç duyulmayabilir. Şehir adeta bisiklet ve metro ağıyla kaplanmıştır. Bu şehir trafik akışını izlemek için özel elektronik cihazlarla donatılmıştır. Bunlar kendi başlarına şehrin herhangi bir yerinde trafik sorunu yaşandığında size uyarabiliyor ve ilgili makamlara bilgi gönderebilmektedir. Gelecekte bu tarz binlerce kent organize etmek hedefinde olan bu proje, geleceğe ışık tutmaktadır.

Yorum yapın