Gelincik Hayvanı Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminin esrarengiz hayvanlarından birisi de gelinciktir. Eskiden tavukların kümeslerindeki yumurtaları ve tavukları öldürdüğünü çok duymuşsunuzdur. Öldürdükleri tavukların boynundan yakalayıp kanını emip bırakırlar. Evet aslında gelincik diye bildiğimiz hayvan sansardır çünkü sansar gece avlanır kümeste yakaladığı tavuğu veya güvercini yakalar boğup bırakır ayrıca kanını emer. Gelincik hayvanının huyu ve beslenme şekli sansara benzediği için ülkemizde ikisi karıştırılmaktadır. Tabi bu hayvanlarda sansarlar gibi kümes hayvanlarını telef edebilirler yakaladıkları zaman affetmezler gece avlanmayı sevdikleri için kimse farkına varmadan kümesteki tavukları yok edebilirler. Her neyse biz asıl konumuza gelelim gelinciklerin özellikleri ve gelincik nasıl hayvandır kısaca bir göz atalım.

Gelincik Hayvanı Özellikleri

Boyları ortalama 15 veya 20 cm arasında değişkenlik göstermekteler. Ömürleri ortalama 10 yıldır. Bu hayvanların beslenme şekli kendilerinden küçük hayvanları avlarlar ayrıca tam bir fare düşmanıdırlar. Üstte belirttiğim gibi kümes hayvanlarını da yerler. Avını boynundan yakalar boğarak öldürürler. Gelincikler sırtlanlar gibi artan avlarını depolar yiyecek bulamayınca depoladıkları yiyecekleri yiyerek hayatta kalmayı sürdürürler. Boyları küçük olsa da zeki hayvanlardır ekosistemdeki en büyük görevleri kemirgen canlıları yediği için kemirgenlerin artmasını engellemeleridir. Doğurgan hayvan oldukları için Mart ayı çiftleşme ayıdır çiftleşme işlemi bittikten sonra 6 hafta gebelik dönemi sürer ve sonrasında 6-7 yavru doğurmaktalar.

Düşmanları ise bilindiği gibi yırtıcı kuşlardır havadan tespit edip dikkatsiz ve düşmandan habersiz gelincikleri yakalarlar. Biz insanlarda bu hayvanların baş düşmanları arasında geliriz yani kümesteki hayvanları öldürdükleri için yakalanıp öldürülmektedirler insanlar öldürme yerine başka çözümler bulmalıdır. Çünkü doğadaki sistem bir parçası olan gelincikler örneğin fareleri avladıkları için farelerin aşırı çoğalıp zarar vermelerini engellemiş olurlar. Doğada yaşayan canlıları korumalıyız unutmayın onlar bir sistemin parçasıdır sistemden bir parça yok olursa sistem çöker.

Yorum yapın