Geri Dönüşüm Nedir? Neden Önemlidir

Çevremizde kullandığımız birçok ürünün üstünde geri dönüşüm ibaresini mutlaka hepimiz görmüşüzdür. Peki bu ibarenin neden birçok ürünün ambalajına ısrarla sürekli konduğunu düşündünüz mü? Buradaki amaç ambalajın yeniden kullanıla bileceğini göstermektedir.

Genel hatları ile geri dönüşüm, ürünün yeniden değerlendirilmesi anlamı taşımaktadır. Daha açıklayıcı bir anlatım yaparsak, geri dönüşüm imkanı olan atıkların (yiyecek, içecek ambalajları vs.) bir dizi kimyasal ve fiziksel aşamadan geçirilerek, yeniden kullanıma sürülmesidir.

Herkesin bilmiş olduğu gibi, kağıdın yapılabilmesi için, ağaçlar kullanılıyor, camın elde edilmesi için, kum ve taş gerekiyor, poşetlerin, ambalajların, plastik araçların üretilmesi için petrol gerekiyor, yani kısaca üretilen her şey için, doğal kaynaklarımız harcanıyor. Doğal kaynaklarımızın da sınırlı olduğunu göz önüne alırsak, bir gün doğal kaynaklarımızın biteceği ortadadır.

Yukarıdaki denklemin farkında olan ülkeler, doğal kaynak kullanımını minimuma indirmek için, geri dönüşüm safhasına çok büyük önem vermektedirler. Kalkınma aşamasında veya geri kalmış ülkelerde, geri dönüşüm safhası pek önemsenmemektedir.

Bu ülkelerin dünya doğal kaynakları hor kullandıkları açık net ortadır. Bu tip ülkelerin, dünyanın ortak malı olan doğal kaynakları, kullanmaktaki tutumları bir an önce değişerek, ekonomiye geri kazandırılabilme imkanı olan atıkları, tekrar geri dönüşüme tabi tutmaları gerekmektedir.

Geri dönüşümdeki amaç, doğal kaynakları olabildiğince az kullanarak, doğal kaynakların bitmemesini sağlamaktır. Bakır, demir, çelik, alüminyum, cam, plastik, kağıt, tüm elektronik atıklar, geri dönüşüme kazandırılmalıdır.

Geri dönüşüm doğa içinde önemli bir konudur. Doğaya attığımız plastiklerin veya metallerin, doğada çözülüp yok olması çok uzun zaman almakla birlikte, toprağa da zarar vermektedir. Misal 1 ton kağıdın elde edilmesi için 8 ila 10 ağaç kullanılmaktadır. Geri dönüşüm ile hem doğamızı, hem de doğal kaynaklarımızı korumuş oluruz.

Bizlerde birey olarak geri dönüşüm konusunda hassasiyetli olmalıyız. Geri dönüşüm imkanı olan atıklarımızı, normal çöpe atmayıp, geri dönüşüm çöplerine bırakmalıyız.

Yorum yapın