Gez Dünyayı, Gör Şanghay’ı

Sürekli gelişen, Çin’in finans ve ticaret merkezi Şanghay. Şanghay’a nasıl gidilir, nerede kalınır, Şanghay’da nereleri gezmeliyiz, nereleri görmeliyiz, nerelerden alışveriş yapmalıyızı bu yazıda anlatmaya çalıştık.

Şanghay’a Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan, Şanghay’a direk sadece Türk Hava Yolları uçmakta. Aktarmalı olarak Arap hava yolu şirketleri, Emirates, Quatar, Etihad‘ı, Rus hava yolu şirketi Aeroflot‘u kullanabilirsiniz. Urumçi üzerinden China Southern ile de gelme şansınız var. Bunların yanı sıra, İstanbul’dan Asya’ya direk uçan, Japon, Kore, Singapur hava yolu şirketlerinin de kendi destinasyonlarından Şanghay’a bir çok uçuşları bulunmakta.

Şanghay’da Nerede Kalınır ?

Çin’de oteller, Avrupa’ya nazaran bayağı uygundur, uygun oteller bile Şanghay’a gelmeniz için bahane olabilir. Birçok otel sitesinden uygun otelleri arayıp bulabilirsiniz. Şanghay’da otel ararken, Booking, Ctrip, Elong, Qunar‘ı kullanabilirsiniz. Tüm bu alternatifleri aynı noktada toplayan ve size en uygun fiyatı sunma konusunda yardımcı olacan Trivago‘yu da kullanabilir, bütçenize göre bir otel bulabilirsiniz.

Lokasyon olarak, Jing An ilçesi, Huai hai Caddesi, Nanjing Caddesi, Bund bölgesini tercih etmeniz durumunda gezeceğiniz yerlere yakın olursunuz. Buralarda lüks oteller olduğu gibi, arka sokaklarda Motel 168, Hanting gibi 30-40 USD lik motel alternatiflerinizde bulunmaktadır. Gayet temiz ve güzeldirler.

Şanghay’a Hoş Geldiniz !

Şanghay Pudong hava limanına indiniz. Şehire gelmeniz için, Taksi, Otobüs, Metro ve Maglev alternatiflerini kullanabilirsiniz. İner inmez adrenalin yaşamak istiyorsanız Maglev’e biniyorsunuz. Maglev’e 15:00 – 15:45 arası binerseniz, saatte 431 km hıza ulaşacak 30.5 km’yi 7 dakika 20 saniyede geleceksiniz ! İndiğinizde metro ile devam edebilir, ya da taksi alabilirsiniz. Maglev bileti 50 RMB (8.3 USD).

Pudong hava alanı şehir merkezine 50 km civarındadır. Taksi ile şehrin içine gelmeniz yaklaşık bir saat sürmekte. Hava alanından şehir merkezine taksi 170 – 180 RMB (30 USD) yazmaktadır.

Otobüs farklı bir altetnatif, 8 hat bulunmakta ve 20 RMB’ye (3,5 USD) şehre varabilirsiniz. En ucuz taşıma aracı metro, 2. hat metro ile 1 saat 15 dakikalık bir yolculukla şehre varabilirsiniz.

Hayatın Durmadığı Şehir Şanghay

Şanghay’ın ortasından geçen “Pu nehri”, şehri ikiye böler. Şehir “Pu” nehrinin doğusu (Pudong) ve batısı (Puxi) olarak ikiye ayrılır. Şanghay’daki devasa binalar Pudong’da bulunur. Şehrin ruhunu yaşayacağınız, alemlere akacağınız, kendinizi kaybedeceğiniz yer ise Puxi’dir !!

Şanghay tarihi bir şehir değildir. Dolayısıyla çok fazla müze, tarihi eser, anlatmayacağız. Yiyip, içip, gezip, alışveriş yapıp, eğleneceğiz, belki arada kültürel faaliyetlere de göz atabiliriz.

Hazırsanız başlıyoruz !!

Şanghay’da, Hayata Tepeden Bakın !!

Şanghay’a tepeden bakmanız için birçok alternatifiniz var. Şanghay’ın en yüksek binaları, Pudong’da Lujiazui bölgesinde bulunur. Asya’nın en büyük TV kulesi olan Şanghay TV kulesi, Jinmao Tower ve Şanghay Finans kulesi buradadır. En uzun bina 492 metre ile Şanghay finans kulesidir. En adrenalini yüksek bina bana göre Şanghay TV kulesidir !

Şanghay TV kulesine ve Şanghay Finans kulesinin tepesine çıkmak paralıdır. Her biri yaklaşık 25 USD civarındadır. Şanghay Finans kulesinin en tepe noktasını görmesemde olur derseniz, 97 ve 98. katlarında bulunan restoran ve barda takılabilirsiniz.

Şanghay TV kulesi, en adrenalini yüksek binadır. Finans kulesi kadar yüksek olmasa da 288 metre yükseklikte geniş cam üzerinde yürümek müthiş. Şanghay TV kulesinin altında, Şanghay şehir müzesi yer almakta. Balıkçı köyü Şanghay’ın 50-60 sene de nereden nereye geldiğini görebileceğiniz mini bir müze.

2014 yılının sonunda, 632 metrelik Şanghay Center’da açılmış olacak. Şanghay, Dubai’i geçemese de Dubai ile yarışmakta.

Şanghay Akvaryum

Şanghay TV kulesini ziyaret ederseniz, hemen yanında bulunan Şanghay Akvaryumunu da mutlaka ziyaret edin. Okyanus balıkları bölümü bakımından Dünya’daki en büyük akvaryum olan Şanghay Akvaryum’u size farklı deneyimler yaşatabilir.

Şanghay Bund

Şanghay’ın en fazla turist çeken bölgesidir, klasikleşmiş Şanghay fotoğrafları buradan nehrin karşısındaki yüksek binaları arkanıza alarak çekilir. Bund’da yer alan binaların çoğunun mimarisi, Şanghay’ı işgal eden yabancılar tarafından yapılmıştır. Bund’da gittiğinizde sadece fotoğraf çektirmekle kalmayın. Şanghay’ın en güzel restoranları burada yer alır, Michelin yıldızlı restoranlara burada rastlayabilirsiniz. Genelde hepsinin manzarası süperdir. Bund’ın arka sokaklarında, hakiki Şanghay yemekleri yapan restoranlar da vardır. Damak tadınızı zorlama adına farklı bir deneyim olabilir. Tatlı yemeklerle aranız nasıl bilmiyorum, muhtemelen sizde bilmiyorsunuzdur denemiş olursunuz !

Yemekten sonra Bund’da yer alan Otellerin teraslarında yer alan barlarda bir şeyler içebilir. Akabinde kendiniz kaybetmek üzere, Bund’daki barlara akabilirsiniz !!

Şanghay Boğaz Turu !

İstanbul gibi muhteşem bir boğazımız yok. Mavi olmayan, kirli gözüken bir nehirimiz var ama etrafını müthiş aydınlatıldığından ötürü aşık olacaksınız ! Akşam vakti Şanghay’da tekne turu yaparsanız, Çinlilerin Şanghay’ı nasıl ışık şehrine çevirdiğini göreceksiniz. Tekne turu için bilet ofisleri Bund’un güney tarafında kalmaktadır.

Nanjing Caddesi

Şanghay’ın, İstiklal caddesi. Caddenin doğu kısmı trafiğe kapalıdır, yürüyüş caddesidir. Şanghay halk meydanından başlayarak, Bund’a kadar gelir. Şehrin en kalabalık, rengarenk tabelalarının olduğu bir bölgedir. Akşam vakti gezerseniz cıvıl cıvıl olur, sokak sanatçılarının yanında, birde sokak dansçıları vardır. Sokakta dans eden herhangi bir gruba katılabilir, onlarla birlikte dans edebilirsiniz.

Eğer kitap okumayı seviyor ve Şanghay’da kitapçı gezmek istiyorsanız, Nanjing caddesinin güney paralellerinde Fuzhou caddesi var. Fuzhou caddesinde devasa kitap evlerinde birçok çeşit kitap bulabilirsiniz. Yabancı dil kitaplar satan büyük kitapçılar, sadece sanat kitapları satan büyük kitapçılarda saatler geçirebilirsiniz.

Nanjing caddesinde gezerken size fake ürün satmaya çalışanlardan, sizinle kahve içmek isteyenlerden, çay seromonisine davet edenlerden, fotoğrafımızı çekebilirmisin diyenlerden, masaj teklif edenlerden uzak durun. Fake ürünler için sizi daha farklı adreslere yönlendireceğiz okumaya devam edin.

Yu Bahçesi’ni Gezmediyseniz, Şanghay’a Gelmemişsinizdir !

Şanghaylılara göre, Şanghay’a gelip, Yu Bahçesi’ni gezmediyseniz, Şanghay’a gelmiş sayılmazsınız. Yu Bahçesi, eski Çin binalarının çevrelediği otantik bir bölgedir. Yu bahçesinin civarında dolanmak serbesttir, Yu bahçesine giriş ise paralıdır. Bölgenin adı da Yu Bahçesi olduğundan genelde Yu bahçesini ziyaret etmek atlanır. Hediyelik eşya alabileceğiniz, bir sürü dükkan sizi orada bekler. Aynı zamanda yeşim taşı, inci alabileceğiniz dükkanlarda bulunmaktadır. Yu bahçesindeki çay hanelere girip, farklı farklı Çin çaylarını deneyebilir, çay seromonilerine katılabilirsiniz.

Tekrar söylüyorum, yolda sizi çay seromonisine götürmek isteyen kişilerden uzak durunuz. Onlar için hergün, Çin’de çay festivalidir. Dolandırıcılardan, size birlikte bir yerlere gidem diyenlerden uzak durun.

Xintiandi

1920 yılında Çin Komünist Partisinin kurulduğu ve ilk kongresinin yapıldığı yer. Modern Çin’in ilk adımlarının atıldığı yer şuan Şanghay’ın yeme-içme ve eğlence bölgesi olarak faaliyet göstermekte. Birçok restoran, bar, cafenin yer aldığı, cıvıl cıvıl, kıpır kıpır bir bölge. Jazz sevenler için güzel Jazz bar da var. GODIVA, Dünya’daki ilk GODIVA CAFE’sini burada açtı. Şanghay’da yaşayan expat ağırlıklı bir bölge.

Tianzifang

Şanghay’da Fransız bölgesinde yer alan, eski Çin sokaklarını koruyabilmiş bir bölge. Daracık Çin sokaklarında gezerken, alışveriş yapabilir, orada yer alan cafe ve restoranlarda takılabilirsiniz. Güzel ve sıcak bir atmosfer sizi bekler.

The Cool Docks

Bund’un Güney kısmında yer alıyor. Eski fabrika binalarını modernleştirerek oluşturulmuş yeme içme ve eğlence mekanlarını barındırmakta. Birçok restoran ve bar bulunmakta. Japonlar Çin’i işgal ettiklerinde kullandıkları Japon merkez polis karakolu da, burada yer almakta ve butik otel olarak hizmet vermektedir. Dışı harabe olan bu binanın içinin ultra lüks bir otel olduğuna sizi inandırabilecekmiyim. Aşağıdaki resimde köşede yer alan virane, lüks bir butik otel !

Adres: No. 653, Wai Ma Road.

Laowai Jie

Laowai Jie yani yabancılar caddesi, genellikle Çinli olmayan Asyalıların yaşamış olduğu Gubei bölgesi tarafında bulunur. Trafiğe kapalı, restoran ve barlardan oluşan bir caddedir. Bu kadar çok restorandan sıkıldıysanız bu mekan son !

Adres: No.3338, Hongmei Road

Şanghay Mezbahası

İngiliz mimarlar tarafından hazırlanan, Çinliler tarafından 1933 yılında yapılan Şanghay mezbahası günümüzde hobi gruplarına ve mimarlara hitap etmektedir. Ferrari Club, Ducati Club, Cigar Ambassador gibi farklı hobi gruplarına yönelik dükkanlar bulunmaktadır. Mezbaha içinde yer almayan hobi grupları da burada toplanırlar. Şanghay klasik araba sevdalıları v.s. Şanghay mezbahası içinde genelde mimarlık ofisleri ve fotoğraf stüdyoları yer almaktadır. Mezbaha aynen korunmakta, hayvanların gittiği taş yollar, çapraz merdivenler, hayvan parçalarının yukarıdan aşağıya doğru gittiği tüneller korunmuş vaziyette.

Adres: No.29 Shajing Road

Red Town

Şanghay’ın sanatçı camiasının takıldığı şirin küçük bir mekan. Tasarımcılar, heykel traşlar, ressamlar, kısaca sanatla ilgilenenlerin stüdyolarının bulunduğu şirin bir mekan. Farklı dönemlerde, farklı sergilere ev sahipliği yapmakta. Ben en son gittiğimde 007 yolculuğuna hazırmısın diyordu. 007 James Bond Dünyasında sizi yolculuğa çıkarıyordu.

Adres: No.570, West Huaihai Road

Jing An Tapınağı

Şanghay’da şehir içinde büyük tapınaklar yer almıyor. Çin’de çok daha güzel, çok daha büyük tapınaklar mevcut. Şanghay’da Jing An Tapınağı ile idare edeceksiniz. Sizin içinde farklı bir deneyim olması açısından girip gezmenizde fayda var.

Şanghay Müzesi

Şanghay müzesi, şehrin merkezinde halk meydanında bulunur. Şanghay’daki ilk senemde iki sefer gitmiştim. Müze içinde Çin sanatına özgü 120.000 eser var. Çin resimleri, kaligrafi, brozn, seramik, yeşim taşı, Çin paraları ve Çin mobilyalarına özgü eserler sergilenmekte. Müzenin üst katında yer alan bazı bölümlerde, dönemsel olarak farklı yerlerden getirilen eserlerde sergilenmekte. Müzeye giriş ücretsiz ! Şanghay’da ücretsiz girebileceğiniz tek yer burası sanırım.

Şanghay’da Safari

Şanghay’da iki hayvanat bahçesi bulunuyor. Şanghay hayvanat bahçesi, nehrin batı yakasında bulunuyor. 6.000 den fazla hayvan var, Expo zamanı hayvanat bahçesindeki Panda sayısını artırmışlardı. Neyse nehrin doğu tarafında kalan hayvanat bahçesi size mini safari yapma şansı sunuyor. Otobüsle ya da fiyat farkını vererek özel araçlarda açık alanda geziyorsunuz. Ben gittiğimde yağmur yağmıştı, pek keyif alamamıştım.

ŞANGHAY’DA ALIŞVERİŞ

Lüks Alışveriş

Çin’de lüks ürünlerin vergileri yüksek olduğundan, lüks ürünler Avrupa’ya nazaran pahalı. Çinlilerin lüks alışveriş için Hong Kong’a hafta sonu seyahat ettiklerini söylersek derdimizi anlatmış oluruz. Biz almasak da bakacağız diyorsanız size iki adres vereceğim bu iki adreste aradığınız çoğu markayı bulacaksınız. Biri Pudong’daki IFC Mall, diğeri Puxi’de Haziran 2013 de açılan L’AVENUE. Özellikle L’AVENUE’nin tasarımına hayran olacaksınız. Cadde mağazalarını gezmek istiyorsanız iki adres var. Batı Nanjing Caddesi ve Huaihai Caddesi.

Fake Marketler

Lüks mağazaları gezdiniz ama paraya kıyamadıysanız sizi Şanghay’ın fake marketlerine alalım. Fake marketlerde birebir çakma ürünleri bulabilirsiniz. Şanghay’da benim bildiğim 4 büyük fake market var. Her aradığımı bulabildiğim, nispeten rahat dolaşabildiğim için Pudong Teknoloji müzesinin altındaki fake markete gitmeyi tercih ederim. Pudong’daki fake market akşam19:00 gibi kapanır. Eğer alışverişiniz yetişmeyecekse, Nanjing caddesi üzerinde 580 numaradaki fake market daha geç saatlere açık kalmakta. Sıkı pazarlık yapmayı unutmayın.

Teknoloji Alışverişi

Şanghay’da teknoloji alışverişi denildiğinde akla, Xujiahui bölgesindeki Metro City alışveriş merkezi gelir. Burada aradığınız hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz. Eğer sadece telefon alacaksanız, Şanghay tren istasyonu yakınındaki telefoncular çarşısına gitmelisiniz. Aynı zamanda şehrin en işlek caddelerinden Huaihai caddesi ile Xizang caddesinin kesiştiği noktada da elektronikçiler çarşısı bulunmaktadır. Bu üç yer sizin işinizi fazlaysıyla görür.

Alışveriş / Diğer

Çin ipeği buradan hediye olarak götürebileceğiniz güzel bir hediyedir. First Lady’lerin uğrak noktası olan Silk King dükkanlarına uğrayıp, istediğiniz ipekleri alabilirsiniz. İnci için Yu Bahçesinin civarında bulunan inci dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. Çok daha fazla çeşit istiyorsanız Hongmei caddesindeki inci marketi ziyaret edebilirsiniz. Antik ürünler için Dongtai caddesindeki 125 dükkanın yer aldığı antika pazarını gezebilirsiniz. Şanghay’da Çin çayı almak istiyorsanız, Laoximen’deki çay çarşısı işinizi görür. Şanghay’da bir sürü çay çarşısı var, hangisi yakındaysa ona uğrayın.

Yorum yapın